Grypa żołądkowa oznacza to samo co grypa jelitowa. Infekcje wywołują te same wirusy (zwane rotawirusami), ale na szczęście nie ma z nią większych problemów. Warto jednak nie lekceważyć jej objawów. Jelitówka to inaczej ogólne problemy z układem pokarmowym. Na początku zazwyczaj pojawia się biegunka,(która może trwać do 5dni), występują także nudności oraz osłabienie organizmu, razem z gorączką bardzo wysoką. Zazwyczaj chory nie czuje się dobrze podczas całego procesu rozwoju i leczenia choroby.
Spis treści
Sposoby na grypę żołądkową
Leku na grypę jelitową, jak do tej pory nie ma. Należy łagodzić objawy, uzupełniać płyny i utrzymywać w domu przede wszystkim bardzo dużo higieny. Grypa jelitowa jest bardzo zaraźliwa, ponieważ rozprzestrzenia się za pomocą drogi kropelkowej. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów, wśród naszych najbliższych, należy często myć ręce i przewietrzać pomieszczenia. Można również dbać o higienę przedmiotów, których dotykał chory.
Plusem choroby jest fakt iż objawy grypy jelitowej zazwyczaj nie trwają dłużej niż kilka dni. Należy w tym okresie przede wszystkim zadbać o dietę oraz wypocząć. Nie należy od razu po ustąpieniu objawów przestać na siebie uważać. Cała choroba bywa uciążliwa i wymaga nawadniania, jeszcze długo po ustąpieniu objawów. Zazwyczaj biegunka objawia się przede wszystkim częstym wypróżnianiem się oraz bólem przy oddawaniu stolca.
Działania – krok po kroku
Najlepiej na samym początku, zaopatrzyć się w aptece w leki dbające o naszą w gospodarkę elektrolitową. Można takie leczenie stosować nawet trzy razy dziennie, w zależności od naszego stanu stanu zdrowia i samopoczucia. Oprócz biegunki czasami pojawiają się tez wymioty, nudności, dreszcze lub objawy typowe dla zwykłej grypy czy przeziębienia. Jeśli jednak grypa nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie doprowadzić do wycieńczenia organizmu.
Leczenie możemy rozpocząć od ziół. Korzystnie działa przede wszystkim szałwia,kora dębu, kwiat nagietka, rumianek i ziele czarnego bzu. Spożywać je można w postaci naparów, soków lub syropów przyrządzonych przez sklepy zielarskie. Może być to bardzo dobra metoda.Dodatkowo warto sięgnąć po suplementację witamin, zwłaszcza witaminy C, oraz nawadnianie organizmu od środka. Podczas całego okresu choroby zaleca się spożywanie delikatnej herbaty gorzkiej, lub wody niegazowanej pitej małymi i drobnymi łyczkami. Obecnie na rynku dostępne są probiotyki i substancje nawadniające, które zadbają o mikroflorę naszych jelit. Warto również dużo odpoczywać. Należy podczas terapii unikać różnego rodzaju ciężkich potraw, które mogą obciążyć nasz układ pokarmowy, oraz mleka i napojów gazowanych. W dalszym etapie rekonwalescencji i leczenia pomóc może również aktywność fizyczna, szczególnie, kiedy wykazujemy podatność na zachorowanie lub mamy kogoś chorego przebywającego w domu lub mieszkaniu. Najlepiej również, w przypadku koniecznej interwencji lekarza, skorzystać z opcji wizyty. Jest to dużo lepsze, bezpieczniejsze i nie jesteśmy zbyt podatni na kolejny wirus. Zapobiegawczo lepiej unikać kontaktu z chorymi na tą chorobę (przynajmniej przez okres rekonwalescencji).
Dieta w trakcie i po chorobie
Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest głodówka trwająca przez cały okres najintensywniejszych objawów. Pamiętajmy jednak o piciu wody i słabej herbaty, bez dodatkowych aromatów, cukrów i wsadów smakowych. Z czasem, gdy choroba zelży, warto dodać do menu banany – są lekkostrawne, zawierają mnóstwa potasu i magnezu, który został wypłukany przez organizm. Później dołączyć można borówki i jagody, które są pełne antyoksydantów. Dopiero po 1-2 dniach zaleca się powolny powrót do starych nawyków żywieniowych. W przypadku karmienia piersią nie należy rezygnować z podawania pokarmu – pilnujmy jednak by dziecko jadło mniej niż dotychczas i nie przekarmiajmy go nadwyraz. Jeśli jednak grypa nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Działajmy szybko, aby nie doprowadzić do wycieńczenia organizmu.