Grypa jest groźną chorobą wirusową, która może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, a nawet do śmierci. Z tego powodu jej objawy powinny od razu być skonsultowane z lekarzem, który ustali plan leczenia. Tymczasem wiele osób myli grypę z innymi infekcjami i bagatelizuje problem. Jak temu zapobiec?
Spis treści
Pierwsze objawy grypy
Pierwsze objawy grypy są często mylone ze zwykłym przeziębieniem. Pojawiają się zazwyczaj nagle – czujemy ogólne „rozbicie”, osłabienie, bóle mięśni, łamanie w kościach i brak apetytu. Do tego dochodzą bóle głowy, wysoka temperatura i dreszcze. Wymienione symptomy powinny nas od razu zmusić do działania, by nie dopuścić do rozwoju choroby, a co za tym idzie do pogorszenia samopoczucia.
Przebieg choroby
Na przebieg choroby wpływa wiele różnych czynników, m.in. wiek, przyjmowane leki, współwystępujące dolegliwości. Choroba utrzymuje się zazwyczaj około tygodnia, jednak możliwość zarażenia innych osób utrzymuje się dłużej, bo przez około 10 dni. Objawy grypy u dzieci, kobiet w ciąży i seniorów mogą być przy tym cięższe, czemu towarzyszy większe ryzyko wystąpienia powikłań.
Leczenie grypy
Pamiętaj, że leczenie grypy wymaga konsultacji lekarskiej – w zależności od przebiegu choroby, specjalista może przepisać leki dostępne tylko na receptę i zlecić leczenie chemioterapeutykami i lekami przeciwwirusowymi. Bez względu na to, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy grypy, należy rozpocząć działania, mające na celu wsparcie organizmu w walce z wirusem. Przede wszystkim powinniśmy sobie zapewnić spokój i wypoczynek – krótki urlop, spędzony pod ciepłym kocem, może nas szybko postawić z powrotem na nogi. Warto wówczas wypróbować także domowych sposobów: picia syropu z cebuli, herbaty z miodem i imbirem oraz zażywania gorących kąpieli z kroplami olejków eterycznych. Jadłospis należy oprzeć o lekkostrawną dietę i dużą ilość napojów – wody, soków z aronii, malin i czarnego bzu oraz ziołowych herbatek.
Pomoc w walce uciążliwymi objawami grypy można znaleźć także w aptece – preparaty na grypę wspierają odporność, przeciwdziałają symptomom infekcji i wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Tradycyjnym sposobem na walkę z grypą jest również postawienie baniek.
Możliwe powikłania
Do najczęstszych powikłań po grypie należą:
- zapalenie płuc,
- zapalenie zatok,
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie mięśnia sercowego.
U dzieci najczęściej dochodzi do zapalenia ucha środkowego, które może skutkować częściową lub całkowitą utratą słuchu.
Istnieje również możliwość bakteryjnego powikłania przy nieleczonej grypie. Najpoważniejsze następstwa po grypie stanowią zagrożenie dla naszego życia, dlatego nie wolno bagatelizować tej choroby.