Odczuwanie bólu to kwestia indywidualna i niezależna od woli człowieka. Medycyna szybko jednak podąża za ludzkimi potrzebami – a stąd różnego rodzaju środki znieczulające, które są przecież od dawna podstawą wykonywania zabiegów i operacji.
Ich alternatywą i uzupełnieniem może być z kolei gaz rozweselający. Cena zastosowania tej metody nie jest przy tym wygórowana, więc nie nadweręży naszego portfela, dając w zamian komfort psychiczny.
Ale na czym dokładnie polega działanie gazu rozweselającego? Czym jest substancja redukująca ból? Czy jego stosowanie jest bezpieczne? I kto może skorzystać z tej formy znieczulenia?
Spis treści
Co to jest gaz rozweselający?
Gaz rozweselający to nieorganiczny związek chemiczny będący mieszanką podtlenku azotu i tlenu. Nazwa jest oczywiście potoczna, a w nomenklaturze medycznej gaz rozweselający to sedacja wziewna. Swoimi korzeniami sięga roku 1844, kiedy to Horacy Weels zastosował podtlenek azotu podczas ekstrakcji zęba. Swoją drogą, premierowe i eksperymentalne podejście przeprowadził na… sobie samym.
Działanie gazu rozweselającego
Gaz rozweselający aplikuje się przez specjalną maseczkę, której rodzaj i rozmiar dopasowuje się adekwatnie do wieku pacjenta. Podawany jest z urządzeń stacjonarnych lub mobilnych. Co ciekawsze, aplikacja nie wymaga obecności anestezjologa, ponieważ jego stężenie w tym wypadku (około 50%) wprowadza jedynie w płytki stan sedacji, nie stanowiąc ryzyka dla zdrowia.
Wdychany przez nos podtlenek azotu i duże ilości tlenu szybko docierają do płuc, skąd zaraz przenikają do krwiobiegu. Finalnie związek chemiczny w mózgu pojawia się po 15 sekundach. Zastosowanie gazu rozweselającego jest metodą całkowicie bezpieczną i nieszkodliwą, a jego działanie natychmiastowe. Aplikacja gazu powoduje lekkie oszołomienie pacjenta, a osiągnięty stan pozwala zmniejszyć lęk, zredukować ból i dać uczucie ogólnego rozluźnienia.
Gaz rozweselający – zastosowanie
Gaz rozweselający swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w medycynie. Jest tutaj skutecznym uzupełnieniem innych środków znieczulających, ale stosuje się go również w okresach pooperacyjnych, a także przy szczególnie bolesnych zmianach opatrunków.
Ale najbardziej rozpowszechniony jest w stomatologii i położnictwie. Zmniejsza lęk i napięcie, więc szczególnie polecany jest osobom, które odczuwają strach przed zabiegami dentystycznymi, a także tym cierpiącym na dentofobię. Można podawać go również dzieciom powyżej 3 roku życia. Ale jest też doskonałym wsparciem dla osób nadpobudliwych, dla astmatyków i dla cierpiących na padaczkę – w każdym z tych przypadków redukcja stresu zmniejsza ryzyko ataku. Może być również skutecznym remedium na silny odruch wymiotny. Poleca się go ponadto osobom z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i hemofilią.
Coraz częściej obecny na salach porodowych stanowi naturalną metodą znieczulającą, które może być stosowana przez rodzącą kobietę bez obawy o chemiczne ingerencje w proces porodu czy zaburzenie jego fizjologicznego rytmu. Gaz rozweselający jest bowiem bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka, a jego zastosowanie nie ma wpływu na akcję porodową. Sam sposób aplikacji gazu decyzję o jego przyjęciu pozostawia kobiecie, która wdycha go, kiedy chce – zaleca się jednak, by miało to miejsce na początku skurczu lub zaraz przed nim.
Środki ostrożności i skutki uboczne
Zalecenia przed zastosowaniem gazu rozweselającego nie należą do skomplikowanych – tak naprawdę wystarczy nie spożywać pokarmów przez 2-3 godziny przed sedacją, ponadto nie pić alkoholu przed i po zabiegu. W przypadku zastosowania gazu rozweselającego u dzieci kluczowa jest wola współpracy ze strony dziecka. Podczas zabiegu musi znajdować się natomiast pod stałą opieką osoby dorosłej. Wskazana jest również dokładna obserwacja dziecka.
Skutki uboczne zastosowania gazu rozweselającego są oczywiście możliwe – tak jak przy aplikacji każdej innej substancji do organizmu. Występują jednak bardzo rzadko i nie są zbyt groźne – to najczęściej uczucie senności, zawroty głowy czy nudności.
Przeciwwskazania
Pomimo tego, że gaz rozweselający jest metodą stosunkowo bezpieczną i nieszkodliwą, to zawsze należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania do jego stosowania. Nie każdy bowiem może poddać się sedacji wziewnej. Najważniejsze przeciwwskazania to: stwardnienie rozsiane, rozedma płuc, choroby psychiczne, alkoholizm, przeziębienie i niedrożność górnych dróg oddechowych, przerost migdałków, obturacyjne choroby płuc. Gaz rozweselający niewskazany jest również dla kobiet w ciąży. W każdym przypadku natomiast należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach z uwagi na możliwą interakcję.
Gaz rozweselający – cena
Cena zastosowania gazu rozweselającego oscyluje w granicach 100 złotych za godzinę wykonywania zabiegu stomatologicznego. W oczywisty sposób zwiększa to znacznie koszty leczenia, ale uzyskany komfort i redukcja lęku są niekiedy warunkami wdrożenia odpowiedniego leczenia. O dostępności tej formy łagodzenia bólu w szpitalu przy porodzie powinien poinformować cię personel na oddziale położniczym.
Zastosowanie gazu rozweselającego to skuteczna metoda na redukcję silnego lęku i zmniejszenie bólu. Jest przy tym bezpieczna i nieszkodliwa. Warto rozważyć tę alternatywną metodę, która staje się coraz bardziej popularna.