Endometrioza – objawy oraz leczenie

W dzisiejszych czasach endometrioza występuje dosyć często, jednak nie do końca znane są jej przyczyny. Schorzenie to polega na obecności komórek endometrium poza wnętrzem macicy. Ogniska endometriozy najczęściej występują w obszarze narządów rozrodczych oraz w sąsiednich organach, na przykład w jelicie grubym, pęcherzu moczowym oraz otrzewnej. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, możemy wyróżnić jej trzy typy: jajnikową, otrzewną oraz naciekającą.

Endometrioza objawy

Jednym z najwcześniej występujących objawów świadczących o endometriozie jest ból miednicy. Ból występuje podczas okresu, ale może też pojawić się w czasie współżycia, oddawania moczu lub stolca. Najsilniejszy ból towarzyszy endometriozie naciekającej. Jeżeli ogniska endometriozy występują w jelicie grubym lub w pęcherzu moczowym, mogą błędnie sugerować choroby układu moczowego i pokarmowego. Podczas endometriozy możemy również odczuwać ból promieniujący do kręgosłupa. Ból spowodowany jest krwawieniem miesiączkowym z ognisk endometriozy, które powoduje również stan zapalny. Stan zapalny następnie powoduje blizny i zrosty, które intensyfikują ból.

Kolejnym objawem sugerującym endometriozę jest ból owulacyjny, a także przewlekłe zmęczenie. Czasami zdarza się również, że występują krwawienia z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami lub krwawienie miesiączkowe jest bardzo intensywne i bolesne. Objawy, które również mogą towarzyszyć endometriozie, to między innymi zaparcia, biegunki i wzdęcia. Mogą pojawić się także nudności, ogólne osłabienie organizmu oraz silne odczuwanie napięcia przedmiesiączkowego. Jeżeli mamy do czynienia z endometriozą zlokalizowaną w pęcherzu lub jelicie grubym, może pojawić się krew w moczu lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Jeżeli endometrioza znajduje się w jajowodach, częstym jej objawem jest niepłodność. Musimy jednak pamiętać, że nie każda kobieta cierpiąca na to schorzenie jest dotknięta także niepłodnością. Zdarza się to zazwyczaj w przypadku kobiet, u których powstały zrosty w jajnikach i jajowodach. Zrosty stoją na drodze komórki jajowej i tym samym uniemożliwiają zapłodnienie. W takim przypadku zaleca się starać się zajść w ciążę jak najszybciej, ponieważ istnieje ryzyko, że zrosty będą się powiększać. Objawy endometriozy zmniejszają się po zajściu w ciążę, a znikają całkowicie w okresie menopauzy.

Rozpoznanie i leczenie endometriozy

W celu rozpoznania endometriozy, potrzebny jest wywiad lekarza z pacjentką. Już po samym opisie dolegliwości lekarz może podejrzewać schorzenie. Następnie zostaje wykonane badanie ginekologiczne, podczas którego mogą być widoczne ogniska endometriozy, na przykład w ścianie pochwy. Badanie palpacyjne może wykazać nieprawidłowe guzki, bolesność narządu rodnego oraz zgrubienia. Jeżeli lekarz podejrzewa endometriozę występującą w jelicie grubym, może wykonać USG przez odbyt. Jednak najbardziej dokładną metodą rozpoznania endometriozy jest laparoskopia. Polega na wprowadzeniu specjalnych narzędzi przez powłoki brzuszne. Narzędzia zawierają kamerę, która umożliwia dokładne przyjrzenie się zmianom chorobowym. Podczas badania możliwe jest również pobranie wycinków do badania, które ma na celu potwierdzenie choroby. Jeśli chodzi o leczenie endometriozy, niemożliwe jest leczenie jej przyczyn, ponieważ nie wiadomo, jakie są powody jej powstawania. Z tego powodu lekarze starają się zredukować objawy oraz skutki schorzenia. Głównymi celami podczas leczenia są usunięcie ognisk endometriozy, zredukowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie płodności. Terapia może mieć formę farmakologiczną lub operacyjną. Często zdarza się, że lekarze łączą te dwie metody, aby istniały większe szanse, że odniosą spodziewane efekty.

Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków hormonalnych, przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Tabletki hormonalne hamują miesiączkę i zmniejszają stężenie estrogenów, dzięki czemu następuje redukcja ognisk endometriozy.

Leczenie operacyjne stosuje się zazwyczaj u kobiet chcących zajść w ciążę. Podczas zabiegu ogniska chorobowe są usuwane w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w jajniki. Zazwyczaj stosuje się metodę laparoskopową, ponieważ jest to najmniej inwazyjna metoda. Kobiety, które walczą z endometriozą, często szukają sposobów na jej zwalczenie, wpisując w wyszukiwarkę hasła takie jak „endometrioza dieta”. Odpowiednia dieta wspomaga leczenie choroby i obejmuje produkty takie jak kalafior, brokuły, gorczyca czy rośliny strączkowe, ponieważ warzywa te zmniejszają stężenie estrogenów w organizmie. Nie zaleca się natomiast spożywania czerwonego mięsa, ponieważ może ono wzmagać powstawanie stanów zapalnych.

Endometrioza jest chorobą, która dotyka wiele kobiet. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, gdy zauważymy objawy świadczące o tej chorobie, ponieważ szybkie rozpoznanie umożliwia bardziej efektywne leczenie. Po dokładnym wywiadzie, lekarz dobierze odpowiednie leczenie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest