Endokrynologia jest działem medycyny, który zajmuje się chorobami gruczołów dokrewnych, czyli wydzielających hormony oraz zaburzeniami hormonalnymi. Gruczoły dokrewne wydzielają substancje, które dostają się do wnętrza organizmu. Ich rolą jest produkcja hormonów, a także kontrolowanie ich wydzielania.
Zdarza się, że w naszym organizmie zaczyna się dziać coś, co nie powinno mieć miejsca. Hormony nie działają tak jak powinny, pojawiają się niepokojące znaki, że dzieje się coś złego – to właśnie endokrynolog zajmuje się znalezieniem powodów zaburzeń hormonalnych i ich leczeniem, tak aby nastąpiła regulacja gospodarki hormonalnej. Lekarze endokrynolodzy często posiadają podwójną specjalizację.
Spis treści
Kiedy powinniśmy się wybrać do endokrynologa?
Objawy, z którymi możemy spotkać się przy schorzeniach układu dokrewnego są zróżnicowane. Warto jednak dowiedzieć się, jakie objawy mogą zwiastować problemy na tym polu.
Do dolegliwości, które powinny nas skłonić do udania się do lekarza możemy zaliczyć: wszelkie nagłe zmiany masy ciała – mowa zarówno o nadmiernym chudnięciu, jak i przybraniu na wadze, których nie potrafimy wyjaśnić w żaden logiczny sposób. Nadmierne owłosienie u kobiet, zbyt obfite wydzielanie potu, nadmierne wypadanie włosów, trądzik, problemy z libido, zaburzenia w cyklu miesięcznym, przewlekłe zmęczenie i osłabienie, a także wiele innych objawów.
Pamiętajmy, że wymienione objawy mogą być również związane z zupełnie innymi chorobami, dlatego na wizytę u endokrynologa często jesteśmy kierowani po wykorzystaniu metod diagnostycznych, dostępnych na wcześniejszych etapach leczenia. Do endokrynologa częściej zgłaszają się kobiety niż mężczyźni.
Jakie choroby leczy endokrynolog?
Endokrynolog zajmuje się leczeniem takich chorób i przypadłości, jak m.in.:
- Choroby tarczycy – nadczynność, niedoczynność, choroba Hashimoto, guzy. U endokrynologa sprawdza się poziom wydzielania przez tarczycę trójjodytyroniny – T3, tyroksyny – T4. Podczas badania usg tarczycy można zobaczyć: jej budowę, wielkość, echogenność miąższu, zmiany – na przykład guzki, obecność płynów. Takie badanie pomaga zdiagnozować powiększenie tarczycy, hypoechoegniczny lub niejednorodny miąższ, zmiany ogniskowe.
- Choroby przytarczyc
- Niepłodność, wynikająca z problemów hormonalnych
- Zaburzenia przysadki mózgowej
- Zespoły androgenne
- Choroby nadnerczy
- Choroby trzustki
- Choroby gonad – gruczołów płciowych
Jak wygląda wizyta u endokrynologa?
Po udaniu się do specjalisty wykonywany jest wywiad medyczny i niezbędne badania. W celu postawienia diagnozy lekarz zwykle zleca badania krwi, ogólne badania hormonów czy USG, które umożliwi ewentualne odnalezienie jakiś zmian. Podstawą jest prawidłowa diagnoza problemów hormonalnych, żeby w późniejszym etapie lekarz mógł dobrać odpowiednią formę leczenia. Wizyta u endokrynologa nie wymaga od nas żadnego przygotowania. Warto wybrać się do endokrynologa, kiedy wiemy, że w naszej rodzinie pojawiały się różne schorzenia endokrynologiczne.
Wiele osób decyduje się na prywatną wizytę u endokrynologa, która znacznie skraca oczekiwanie. Musimy jednak liczyć się z kosztem takiej wizyty, która zwykle zaczyna się od 100 zł.
Co może negatywnie wpływać na układ endokrynny?
Rozwój schorzeń endokrynologicznych może mieć różne przyczyny. Oprócz predyspozycji genetycznych, rolę w pojawieniu się takich chorób odgrywa także wiek i środowisko nas otaczające.
Istnieje coś takiego, jak związki endokrynnie czynne, które są w stanie oddziaływać na nasz system. Związki takie stosowane są w przemyśle albo na przykład mogą występować w produktach spożywczych. Według badań, mogą mieć one związek z zaburzeniami dojrzewania płciowego, zaburzeniami płodności, a nawet z niektórymi nowotworami.
Ponadto istotnym czynnikiem jest również wiek, problemy mogą ujawnić się już w bardzo młodym wieku albo mogą być też efektem starzenia się. Najważniejsze jednak jest to, żeby w razie niepokojących objawów zgłosić się do lekarza, czy to rodzinnego, który ewentualnie skieruje nas do endokrynologa, czy, jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić, od razu do specjalisty.