Dysleksja to choroba, która dotyka wielu dzieci, mających problem z czytaniem, pisaniem, a także wykonywaniem podstawowych czynności. Jakie są jej inne objawy i przyczyny? Jak leczyć dysleksję?
Spis treści
Dysleksja – objawy
Pierwszymi objawami jakie zauważają rodzice są: brzydkie pismo, chaotyczność, wyjeżdżanie poza linijki w zeszycie. Jednak do podstawowych objawów, które charakteryzują dysleksję są przede wszystkim: brak umiejętności rozróżniania kierunków, tzn. chorzy nie wiedzą gdzie jest prawo, a gdzie lewo. Dzieci, choć są praworęczne lub leworęczne, nie mają ustalonej dominacji jednej części ciała, np. piszą prawą ręką, ale przez dziurkę będą patrzeć lewym okiem. Tutaj pojawiają się także kłopoty z niesprawnością ruchową. Chorzy nie potrafią zapiąć guzików, zawiązać sznurowadeł, jeść obiadu za pomocą sztućców. Trudność sprawia nawet utrzymanie równowagi, jeżdżenie na rowerze lub – znana wśród dzieci – gra w piłkę.
Problemem jest również słaba koncentracja oraz nieumiejętność zapamiętywania. Mylone są dni tygodnia, miesiące, a nawet pory roku. Charakterystyczny dla chorych dzieci jest także „małpi chwyt”, czyli zbyt mocne, albo za słabe trzymanie długopisów, ołówków i kredek. Chorobę można zauważyć na pierwszy rzut oka gdy dzieci są za bardzo pobudzone, impulsywne, niestabilne emocjonalnie. Dodatkowo dochodzą do tego problemy z wymową pojedynczych słów. Młode osoby jąkają się, nie wymawiają „r” lub zmieniają kolejność wyrazów w zdaniu. W szkole trudnością jest zapisywanie notatek od prawej do lewej, zmienianie przyimków i przedrostków. Dzieci przekręcają litery i przestawiają głoski w słowach.
Dysleksja a przyczyny
Dysleksja rozwojowa dotyka obecnie około 15 % polskich dzieci. Częściej chorymi są chłopcy niż dziewczynki. Trudno jest jednoznacznie określi co jest przyczyną choroby. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami w mózgu chorych pojawia się nieprawidłowe przesyłanie bodźców pomiędzy dwoma półkulami. Występuje również pogląd o czynnikach genetycznych. W rodzinach, w których już wcześniej występowały osoby z tym schorzeniem, prawdopodobieństwo urodzenia się chorym jest dużo większe.
Dysleksja i leczenie
W przypadku dysleksji, tak jak podczas innych chorób, najważniejsza jest szybka diagnoza. Dlatego też jeśli rodzice zauważyli u swojego dziecka jakikolwiek objaw tej choroby, a już przede wszystkim gdy dziecko mimo zaangażowania nie radzi sobie z podstawowymi czynnościami w szkole, powinni zgłosić się z nim do specjalnej poradni pedagogiczno-psychologicznej.
Jeśli po zrobieniu specjalistycznych testów w poradni zostanie postawione rozpoznanie dysleksji, dziecko powinno wykonywać w szkole i w domu ćwiczenia, które pomogą mu opanować czytanie i pisanie. W szkołach dzieci z dysleksją najczęściej mają zapewnione indywidualne nauczanie, dzięki któremu spokojnie nadrabiają zaległości. Wówczas nie czują się skrępowane swoją chorobą, są spokojniejsze i łatwiej jest im przyswoić wiadomości.
W domu rodzice powinni z dziećmi wykonywać odpowiednie ćwiczenia i zadania. Warto wykorzystać puzzle i klocki, dzięki którym ćwiczona jest sprawność ruchowa. Taka zabawa rozwija również zdolność do analizy i syntezy wzrokowej. Specjaliści polecają również zabawy z dobieraniem rymów lub odpowiednich słów, dzielenie wyrazów na głoski lub sylaby, rysowanie figur i kształtów na kartkach.
Dysleksja to schorzenie, o którym mówimy kiedy dziecko nie potrafi czytać i pisać, mimo że jest zdolne intelektualnie. Chore dzieci nie odróżniają dźwięków i kształtów, co powoduje u nich złość, irytację, impulsywność i chwiejność emocjonalną. Ważne jest, by już przy pierwszych objawach rodzice zgłosili dziecko do odpowiedniego specjalisty na rozpoznanie.