Dyskopatia – czym jest? Poznaj przyczyny, objawy i leczenie

Dyskopatia to choroba układu nerwowego, określana dokładniej jako choroba chirurgiczna kręgosłupa, rdzenia kręgowego oraz korzeni nerwów rdzeniowych. Dolegliwość dotyka coraz więcej osób, zyskując miano choroby cywilizacyjnej. W tym artykule, dowiesz się jak zapobiegać dyskopatii oraz jakie są metody jej leczenie.

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia dotyczy krążka międzykręgowego. Zadaniem tych dysków jest ochrona kręgosłupa, poprzez amortyzowanie wstrząsów i obciążeń. W młodym wieku, dysk jest niemal w całości wypełniony wodą, jednak z wiekiem stopień nawodnienia zmniejsza się. Odwodnienie oraz przebyte urazy mechaniczne, powodują powstawanie dolegliwości kręgosłupa. Ból występujący podczas dyskopatii, spowodowany jest uwypukleniem jądra miażdzystego, który powoduje ucisk na większość struktur kanału kręgowego.
Choroba może rozwinąć się na każdym poziomie kręgosłupa, jednak najczęściej spotykana jest dyskopatia lędźwiowa i dyskopatia szyjna.

Przyczyny dyskopatii

Zwykle dyskopatia jest naturalnym procesem zużycia i starzenia się struktur kręgosłupa. Jednak z racji tego, że dolegliwość dotyka coraz więcej młodych ludzi, zauważalne są pewne czynniki, które wpływają na rozwój choroby. Dyskopatia stała się chorobą cywilizacyjną, co oznacza, że mocno związana jest z niezdrowym trybem życia – coraz więcej czasu spędzanego w ciężkiej pozycji przed komputerem, stres oraz brak ruchu, który często idzie w parze z otyłością. W momencie zaniedbania kręgosłupa, jest on bardziej narażony na mikrourazy, które w konsekwencji prowadzą do poważnych problemów, związanych ze strukturami kręgosłupa.
Zdarza się również, że przyczyną dyskopatii są uwarunkowania genetyczne.

Jak rozpoznać dyskopatię?

Wiele osób skarży się na bóle kręgosłupa, jednak warto wiedzieć, że nie każdy związany jest z chorobą kręgosłupa. Do najbardziej charakterystycznych objawów dyskopatii zalicza się:

  • ból kręgosłupa, promieniujący z czasem do kończyn dolnych
  • ból szyi, występujący z bólami głowy
  • zawroty głowy
  • niestabilność podczas poruszania się
  • zaburzenia czucia
  • niedowład lub paraliż mięśni
  • mrowienie oraz uczucie drętwienia
  • sztywność mięśni po objętej stronie kręgosłupa
  • skrzywienie kręgosłupa

Leczenie dyskopatii

Pierwszym krokiem do leczenia tej dolegliwości jest fizjoterapia. Rzadziej stosuje się leczenie chirurgiczne, ponieważ z reguły wystarczą odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia. Podczas prowadzenia fizjoterapii, oprócz wykonywania ćwiczeń na kręgosłup, warto zwrócić uwagę na poprawę dotychczasowego trybu życia. Dobrze jest wprowadzić więcej czasu na odpoczynek, wzmocnienie mięśni czy zadbanie o prawidłowe stanowisko pracy. Leczenie z wykorzystaniem ćwiczeń, czasami wspomagane jest farmakologią, między innymi lekami przeciwbólowymi.
Jeśli ta metoda leczenia dyskopatii nie przynosi pożądanych skutków, prawdopodobnie wymagane jest leczenie chirurgiczne i operacja. Jednak w ponad 90% fizjoterapia w zupełności wystarcza, aby pozbyć się problemów z kręgosłupem.

Czy można ćwiczyć z dyskopatią?

Tak! Jeśli tylko ostry stan choroby ustanie, można wprowadzić do życia aktywność fizyczną. Oczywiście, warto wszystko skonsultować się ze specjalistą. Bardzo ważne jest, aby osoby ze zdiagnozowaną dyskopatią zaczęły regularnie ćwiczyć. Dlatego, jeśli należysz do tej grupy, nie zastanawiaj się, tylko znajdź odpowiedniego trenera i zacznij wzmacniać swoje ciało.

Osoba z dyskopatią, będzie funkcjonować z nią już do końca życia. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, o którym wszędzie jest tak głośno. Jak widać nie bez powodu, ponieważ zdrowe ciało pozwoli Ci prowadzić aktywne życie zawodowe i towarzyskie, bez chorób i niepotrzebnego stresu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest