Drętwienia rąk i nóg – przyczyny, objawy i leczenie

Częste drętwienia zarówno rąk, jak i nóg mogą naprawdę skutecznie uprzykrzyć życie. Szczególnie nieprzyjemne wydają się być zwłaszcza wtedy, gdy występują w nocy i budzą nas ze spokojnego snu, nie dając odpocząć po ciężkim dniu. Drętwienia rąk i nóg mogą mieć różne przyczyny. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego też warto przeanalizować jakie źródło mają drętwienia występujące w naszym przypadku. Sprzyja temu szybkie zauważenie najczęstszych objawów i symptomów, które umożliwiają szybkie zareagowanie i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Przyczyny drętwienia rąk i nóg

Główne przyczyny drętwienia rąk oraz nóg spowodowane są schorzeniami naszego organizmu i trybem życia jaki prowadzimy. Najpowszechniejsze czynniki, które przyczyniają się do drętwienia nóg i rąk są następujące:

  • nieodpowiednia dieta i związany z nią niedobór witamin lub składników mineralnych niezbędnych dla właściwego funkcjonowania organizmu,
  • uszkodzenie nerwów lub ich ucisk na inne organy,
  • schorzenia, takie jak: miażdżyca, cukrzyca, dyskopatia, zespół cieśni nadgarstka, choroby zwyrodnieniowe stawów oraz choroby układu krwionośnego,
  •  zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i ciągłe przebywanie w jednej, zwykle niewygodnej pozycji.
  •  nadużywanie alkoholu lub nikotyny.

Objawy drętwienia rąk i nóg

Warto zauważyć, że drętwienia nóg i rąk mogą występować jednocześnie, przez co objawy, jak i odczuwalny ból mogą być zdecydowanie bardziej nasilone. Bardzo często bowiem dochodzi do sytuacji, w których jesteśmy narażeni na działanie czynników przyczyniających się do powstawania drętwienia nóg i rąk. Odczuwa się wtedy znaczny dyskomfort, który uniemożliwia swobodne poruszanie rękami i nogami. Mało tego, odrętwienie zwykle wiąże się z uporczywym mrowieniem, bólem, a nawet pieczeniem. Skurcz mięśni wywołujący odrętwienie kończyn jest nieprzyjemny, zwłaszcza jeśli pojawia się zbyt często. Taki paraliż i niedowład wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dlatego też nie wolno zlekceważyć tego rodzaju objawów, bowiem mogą być one poważniejsze niż nam się wydaje. Warto więc zwracać na nie uwagę i podejmować kroki, mające na celu ich zniwelowanie.

Leczenie drętwienia rąk i nóg

Jeśli odrętwienia są tylko chwilowe i pojawiają się rzadko zniwelować może je zmiana pozycji ułożenia ciała, rozruszanie obolałych kończyn lub delikatny masaż. Jednak, jeśli odrętwienia pojawiają się systematycznie niezbędne jest podjęcie konkretnych kroków. Pierwszym z nich powinno być zwiększenie aktywności fizycznej, dzięki czemu możliwa będzie aktywizacja i rozruszanie mięśni, które narażone są na skurcze.

Warto także zwrócić uwagę na swoją codzienną dietę i w razie potrzeby uzupełnić ją o produkty zapobiegające skurczom nóg i rąk. Należeć do nich będą na przykład: bakalie i orzechy, banany oraz gorzka czekolada. Jeśli tego rodzaju zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych efektów, a skurcze nóg i rąk powtarzają się konieczna staje się wizyta u lekarza, który pomoże odkryć rzeczywiste przyczyny drętwienia rąk i nóg.

Jak widać problem drętwienia nóg oraz drętwienia rąk w nocy nie jest wyrokiem. Z takim schorzeniem można walczyć na wiele sposobów. A dużą zaletą jest to, że taką walkę można wygrać.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest