Zapalenia dziąseł – domowe sposoby leczenia. Przyczyny i objawy!

Jeśli dziąsła krwawią w trakcie szczotkowania może to być objawem łagodnej formy zapalenia dziąseł. Zapalenie dziąseł to infekcja jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł – skąd się bierze?

Zapalenie dziąseł może  być wywołane nieodpowiednią higieną jamy ustnej np. gdy podczas wakacji nie można umyć zębów. W przypadku zapalenia dziąseł należy zgłosić się do stomatologa, ale bywają sytuacje takie jak np. dłuższy wyjazd wakacyjny gdy nie można tego zrobić. Dlatego można skorzystać z kilku sposobów które pomogą zwalczyć albo złagodzić stan zapalny dziąseł do chwili powrotu z wypoczynku.

Objawy zapalenia dziąseł

Najczęstszym objawem zapalenia dziąseł jest zaczerwienienie, opuchlizna oraz krwawienie podczas szczotkowania. Czasem można zauważyć odsłonięte szyjki zębowe. W wyniku schorzenia pomiędzy dziąsłem, a zębem mogą powstawać kieszonki dziąsłowe, które zawierają płytkę nazębną. Dodatkowo może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, a także posmak w jamie ustnej.

Zapalenie dziąseł – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest zła higiena jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznych. Inną przyczyną jest niepoprawna dieta, która obniża zdolność organizmu do walki z chorobami, w tym bakteriami. Także stres zmniejsza odporność, a tym samym stwarza idealną lokalizację dla bakterii w jamie ustnej.

Aby zapobiec zapaleniu dziąseł należy odwiedzać dentystę 2 razy w roku. Jeśli palimy papierosy, mamy częste choroby dziąseł w rodzinie lub cierpimy na cukrzycę konieczne jest częstsze odwiedzanie stomatologa. Lekarz oceni stan zdrowia jamy ustnej i zaproponuje dalsze metody zapobiegania zapaleniu dziąseł.

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł

1.Płukanka z szałwii albo z rumianku skutecznie pomaga w tym schorzeniu

szałwię oraz rumianek można kupić np. w markecie. Po zagotowaniu wody robi się napar. Gdy płukanka ostygnie można płukać nią jamę ustną 3 razy dziennie. Szałwia działa antyseptycznie oraz ściągająco, a rumianek łagodzi zapalenie.

2.Kurkuma

To przyprawa kuchenna znana z właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwgrzybiczych. Badania, które przeprowadzono w 2015 roku sugerują, że żel który zawiera kurkumę może zapobiec powstawaniu płytki nazębnej i zapaleniom dziąseł. Żel z dodatkiem kurkumy jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i z produktami medycyny naturalnej1.

3.Olejek goździkowy

Pomaga zmniejszyć stan zapalny dziąseł i zatrzymuje krwawienie. Dlatego należy natrzeć dziąsła olejkiem goździkowym albo żuć goździk2.

4.Aloes

Ma właściwości łagodzące i działa bakteriobójczo. Należy wsmarować aloes w dziąsła, gdyż złagodzi on stan zapalny choć nie powstrzyma krwawienia tak jak goździk.

5.Szczotkowanie oraz nitkowanie zębów

Bardziej zapobiega niż leczy . Nawet w czasie urlopu należy dbać o higienie jamy ustnej. Jeśli nie ma możliwości umycia zębów codziennie w czasie urlopu warto zabrać którąś z dostępnych płukanek do jamy ustnej.

6.Woda utleniona 

Stosowana 3 razy dziennie skutecznie powstrzymuje wzrost bakterii. Dlatego należy 3% roztwór wody utlenionej zmieszać z wodą w proporcji 1:1 i taką mieszanką płukać usta przez 30 sekund.

7.Witamina C

Zmniejsza krwawienie dziąseł.

8.Woda z solą

Wykazuje właściwości ściągające.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest