Zawód pulmonologa związany jest z leczeniem chorób układu oddechowego, najczęściej kojarzy się z chorobami płuc. Pulmonolog jest w stanie rozpoznać dolegliwości nie tylko płuc, ale również oskrzeli, jamy ustnej i nosowej. Istnieje wiele objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u tego specjalisty.
Spis treści
Pulmonolog – kim jest?
Pulmonolog jest specjalistą w dziedzinie pulmonologii, która poświecona jest chorobom dotyczącym układu oddechowego. Zadaniem pulmonologa jest zdiagnozowanie oraz leczenie schorzeń takich jak zapalenie płuc i oskrzeli, astma lub mukowiscydoza. Jeśli chodzi o pulmonologa dziecięcego, leczy on osoby, które mają mniej niż 18 lat.
Pulmonolog – czym się zajmuje?
Pulmonolog zajmuje się rozpoznaniem chorób układu oddechowego oraz wdrażaniem odpowiednich leków. Ponadto, jego zadaniem jest udzielenie pacjentowi informacji na temat przebiegu profilaktyki schorzeń układu oddechowego. Najpowszechniejszym schorzeniem, z którym pacjenci udają się do pulmonologa, jest zapalenie płuc. Rozpoznawane jest najczęściej na podstawie prześwietlenia płuc, badań krwi oraz badań mikrobiologicznych. Zapalenie oskrzeli to równie częsty problem, którego leczenia podejmuje się pulmonolog. Zazwyczaj powodowany jest przez wirusy i często występuje u dzieci. Astma oskrzelowa to zapalna choroba dróg oddechowych, która charakteryzuje się napadami świszczącego oddechu, dusznościami, kaszlem oraz uciskiem w klatce piersiowej. Może mieć zmienny przebieg, dlatego jest trudna do zdiagnozowania przez specjalistów innych dziedzin niż pulmonologia. Kolejną chorobą, którą leczy pulmonolog, jest pylica płuc, czyli przewlekła choroba, która jest skutkiem długotrwałego wdychania pyłków. Ważna jest kuracja, ponieważ nieleczona pylica może doprowadzić do niewydolności krążenia. Groźną chorobą układu oddechowego jest również gruźlica, wywoływana przez prątek gruźlicy. Jest to choroba zakaźna, dlatego ważne jest, aby szybko ją rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pulmonolog zajmuje się również mukowiscydozą, czyli chorobą genetyczną, która powoduje, że oskrzela zostają zatkane przez gęsty śluz, co powoduje trudności w oddychaniu. Kolejną chorobą leczoną przez specjalistę w dziedzinie pulmonologii jest odma opłucnowa, która powoduje, że powietrze znajduje się w opłucnej, w wyniku czego płuca się zapadają. Jest to jednak schorzenie, które występuje stosunkowo rzadko. Pulmonolog leczy także nowotwory górnych i dolnych dróg oddechowych.
Pulmonolog dziecięcy zajmuje się między innymi noworodkami, u których stwierdzono wadę wrodzoną układu oddechowego, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko cierpi na alergię, a także gdy dziecko cierpi na ciągłe infekcje i kaszel. Ponadto, pulmonolog dziecięcy zajmuje się leczeniem dzieci, które wciągają powietrze przez usta zamiast przez nos oraz dziećmi, u których w drogach oddechowych znalazło się ciało obce.
Kiedy należy wybrać się do pulmonologa?
Do pulmonologa warto wybrać się wtedy, kiedy u pacjenta pojawiają się niepokojące objawy sugerujące choroby związane z układem oddechowym. Poważne choroby płuc często charakteryzują się specyficznymi objawami, jednak nawet najmniejszych symptomów nie należy lekceważyć, szczególnie, jeśli występują o dzieci oraz osób starszych. Najczęstsze objawy, które powinny skłonić chorego do wizyty u pulmonologa to pojawienie się ucisku oraz duszności w klatce piersiowej, świszczący oddech, a także powtarzające się często zapalenia oskrzeli i płuc. Innymi objawami są przyspieszony lub spowolniony oddech, problemy ze złapaniem tchu, utrata tchu nawet podczas niewielkiego wysiłku, plucie krwią, a także płyn w jamie opłucnej.
Uciążliwy, często suchy kaszel również jest wskazaniem do skorzystania z pomocy pulmonologa. Ponadto, osoby palące oraz narażone na wdychanie dymu papierosowego powinny pójść do pulmonologa na wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy nie pojawiają się u nich choroby układu oddechowego.
Choroby układu oddechowego powinny być pod ścisłą kontrolą pulmonologa, który wie, jakie leczenie wdrożyć w zależności od danego schorzenia. Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie objawy, które mogą wskazywać na dolegliwości ze strony układu oddechowego, powinien niezwłocznie udać się do pulmonologa, aby jak najszybciej poddać się odpowiedniemu leczeniu.