Czy lek ketonal można przyjmować na czczo?

Ból jest dolegliwością, która pojawia się często niespodziewanie i potrafi całkowicie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków. Choć istnieje wiele sposobów łagodzenia tej przypadłości, to najszybszym z nich jest sięgnięcie po np. niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Do tej grupy zalicza się właśnie Ketonal Sprint. Zawiera on ketoprofen z lizyną, który stosuje się m.in. na ból brzucha, głowy, mięśni i pleców, dolegliwości miesiączkowe czy grypę. Czy lek ten może być przyjmowany na czczo?

Ketoprofen na czczo – można przyjmować czy nie?

Leków przeciwbólowych o takim składzie jak Ketonal Sprint nie powinno się przyjmować na czczo. Jest to związane z ich bezpośrednim działaniem drażniącym na błonę śluzową jelit, ponieważ długotrwałe przyjmowanie zwiększa ryzyko mechanicznego uszkodzenia śluzówki. W praktyce może się to wiązać z występowaniem szeregu skutków ubocznych, np. bólu brzucha, nudności, zgagi, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia wewnętrznego. Tego rodzaju ostrzeżenia znajdują się m.in. na stronie https://www.ketonal.pl/ketonal-sprint. Jest ona w całości poświęcona wyłącznie ketoprofenowi.

Właściwy sposób przyjmowania Ketonal Sprint

Po otwarciu saszetki jej zawartość należy rozpuścić w około 50 mililitrach wody, a potem dokładnie wymieszać. Granulat powinien się całkowicie rozpuścić. Otrzymany w ten sposób roztwór trzeba wypić zaraz po przygotowaniu, najlepiej podczas spożywania posiłku.

Inne przeciwwskazania do przyjmowania ketoprofenu

Brak możliwości przyjmowania na czczo to nie jedyne przeciwwskazanie, jeśli chodzi o niesteroidowe leki przeciwzapalne. Istnieją również inne. Lek Ketonal Sprint jest przeznaczony dla osób od 16. roku życia. Nie wolno go podawać osobom młodszym, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Powinno się także poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach. Nie zaleca się przyjmowania Ketonal Sprint przy jednoczesnym podawaniu np.:

  • innych leków przeciwbólowych (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, diklofenak),
  • litu,
  • leków wykorzystywanych w zaburzeniach krzepnięcia krwi,
  • niektórych substancji czynnych podawanych w przypadku padaczek (np. fenytoina),
  • sulfonamidów, stosowanych w niektórych leków o działaniu moczopędnym.

Nie wolno przyjmować leku przy występowaniu nadwrażliwości na jakikolwiek jego składnik. Jeśli w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na NLPZ lub kwas acetylosalicylowy (m.in. napady astmy, obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w oddychaniu, wodnisty wyciek z nosa, jego świąd lub pokrzywka), nie zaleca się przyjmowania Ketonal Sprint. Ponadto NLPZ nie stosuje się doustnie przy:

  • ciężkiej niewydolności serca,
  • perforacji przewodu pokarmowego,
  • chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy,
  • skłonnościach do krwawień,
  • trzecim trymestrze ciąży,
  • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,
  • chorobie Leśniowskiego-Crohna,
  • zaburzeniach czynności wątroby i nerek.

Jeżeli istnieje ryzyko powikłań, leku Ketonal Sprint nie powinno się przyjmować bez wyraźnego zalecenia lekarza. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów w podeszłym wieku i przyjmujących niektóre substancje czynne zaliczane do grupy leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych, NLPZ, kortykosteroidów i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest