Czy lek ketonal można przyjmować na czczo?

Dodano:30.08.2021 17:08
Udostępnij

Ból jest dolegliwością, która pojawia się często niespodziewanie i potrafi całkowicie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków. Choć istnieje wiele sposobów łagodzenia tej przypadłości, to najszybszym z nich jest sięgnięcie po np. niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Do tej grupy zalicza się właśnie Ketonal Sprint. Zawiera on ketoprofen z lizyną, który stosuje się m.in. na ból brzucha, głowy, mięśni i pleców, dolegliwości miesiączkowe czy grypę. Czy lek ten może być przyjmowany na czczo?

Ketoprofen na czczo – można przyjmować czy nie?

Leków przeciwbólowych o takim składzie jak Ketonal Sprint nie powinno się przyjmować na czczo. Jest to związane z ich bezpośrednim działaniem drażniącym na błonę śluzową jelit, ponieważ długotrwałe przyjmowanie zwiększa ryzyko mechanicznego uszkodzenia śluzówki. W praktyce może się to wiązać z występowaniem szeregu skutków ubocznych, np. bólu brzucha, nudności, zgagi, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia wewnętrznego. Tego rodzaju ostrzeżenia znajdują się m.in. na stronie https://www.ketonal.pl/ketonal-sprint. Jest ona w całości poświęcona wyłącznie ketoprofenowi.

Właściwy sposób przyjmowania Ketonal Sprint

Po otwarciu saszetki jej zawartość należy rozpuścić w około 50 mililitrach wody, a potem dokładnie wymieszać. Granulat powinien się całkowicie rozpuścić. Otrzymany w ten sposób roztwór trzeba wypić zaraz po przygotowaniu, najlepiej podczas spożywania posiłku.

Inne przeciwwskazania do przyjmowania ketoprofenu

Brak możliwości przyjmowania na czczo to nie jedyne przeciwwskazanie, jeśli chodzi o niesteroidowe leki przeciwzapalne. Istnieją również inne. Lek Ketonal Sprint jest przeznaczony dla osób od 16. roku życia. Nie wolno go podawać osobom młodszym, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Powinno się także poinformować specjalistę o wszystkich przyjmowanych lekach. Nie zaleca się przyjmowania Ketonal Sprint przy jednoczesnym podawaniu np.:

 • innych leków przeciwbólowych (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, diklofenak),
 • litu,
 • leków wykorzystywanych w zaburzeniach krzepnięcia krwi,
 • niektórych substancji czynnych podawanych w przypadku padaczek (np. fenytoina),
 • sulfonamidów, stosowanych w niektórych leków o działaniu moczopędnym.

Nie wolno przyjmować leku przy występowaniu nadwrażliwości na jakikolwiek jego składnik. Jeśli w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na NLPZ lub kwas acetylosalicylowy (m.in. napady astmy, obrzęk twarzy, języka, gardła, trudności w oddychaniu, wodnisty wyciek z nosa, jego świąd lub pokrzywka),nie zaleca się przyjmowania Ketonal Sprint. Ponadto NLPZ nie stosuje się doustnie przy:

 • ciężkiej niewydolności serca,
 • perforacji przewodu pokarmowego,
 • chorobie wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy,
 • skłonnościach do krwawień,
 • trzecim trymestrze ciąży,
 • wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego,
 • chorobie Leśniowskiego-Crohna,
 • zaburzeniach czynności wątroby i nerek.

Jeżeli istnieje ryzyko powikłań, leku Ketonal Sprint nie powinno się przyjmować bez wyraźnego zalecenia lekarza. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów w podeszłym wieku i przyjmujących niektóre substancje czynne zaliczane do grupy leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych, NLPZ, kortykosteroidów i selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Jak przebiega realizacja recepty online?

12 maja 2022

Konsultacje lekarskie przez Internet mogą być zwieńczone przepisaniem pacjentowi potrzebnych leków. Recepta online nie różni się od tych, które pacjenci otrzymują od lekarzy w czasie wizyt stacjonarnych. Jak przebiega jej realizacja w aptece i jakie...więcej

Ten suplement pomoże Ci zbudować lepszą kondycję

12 maja 2022

Poprawa kondycji to jeden z podstawowych celów treningowych, obojętnie czy trenujesz na siłowni, biegasz czy uprawiasz crossfit. Wzmocnić możemy ją nie tylko, ćwicząc, ale też włączając w dietę odpowiednio dobrane suplementy. Jakie stosować na kondyc...więcej

Trzaski w uchu – przyczyny, leczenie, zapobieganie

12 maja 2022

Trzaski w uszach to jeden z objawów tzw. szumów usznych. Nie pochodzą one z otoczenia – nie mają źródła w prawdziwym dźwięku, przez co często porównuje się je do dźwięków fantomowych. Ich usłyszenie przez inne osoby jest więc możliwe wyłącznie za pom...więcej

Owsica – choroba pasożytnicza. Co o niej wiemy?

05 kwietnia 2022

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje tylko u ludzi. Zakażeniu ulegają przeważnie dzieci, ale choroba rozprzestrzenia się także na osoby z nimi zamieszkujące. Owsiki to pasożyty z grupy nicieni, do zakażenia nimi dochodzi pop...więcej