Czy badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu?

Ten rodzaj badania wykonuje się u kobiet, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Zapewniają one dokładną analizę przy użyciu USG bądź dzięki pobraniu próbek krwi, od przyszłej mamy. Dzięki tego typu badaniom, jesteśmy w stanie wykryć wadę genetyczne, najczęściej ujawniającą się u dzieci jest, zespół Downa. Lekarz ocenia stopień ryzyka oraz szacuje szanse na przetrwanie dziecka. Jeśli chodzi o jedną z opcji, a mowa tutaj o aborcji, możemy wykonać ją tylko w trzech przypadkach – kiedy następuje zagrożenie życia matki, bądź dziecka, kiedy wady płodu stwierdza się za nieodwracalne oraz, jeśli ciąża powstała w wyniku gwałtu.

Badania prenatalne, kiedy jest czas na ich wykonanie?

Okres wykonania badań jest zazwyczaj wskazywany przez lekarza prowadzącego, jednak mimo to, istnieją pewne, zalecane ramy czasowe. Pierwsze zazwyczaj jest wykonywane między dziesiątym, a czternastym tygodniem ciąży. Początkowo wykonywane jest USG w sposób przez pochwowy, trwające nawet do godziny. Drugim krokiem jest test PAPP-A, na który składa się wywiad lekarski, analiza krwi oraz pogląd z USG przezierności fałdu krokowego, a także biochemicznej analizy krwi.

Drugie badanie jest zalecane między piętnastym, a dwudziestym pierwszym tygodniem ciąży. Często określane, jako –badania prenatalne połówkowe. Naturalnie w tym okresie ciąży możemy spodziewać się dużo dokładniejszych wyników, ze względu na wielkość płodu, który jako większy, jest prostszy w analizie. Przeprowadzane kolejne USG, z tym, że, przez powłoki brzuszne kobiety. Do tego dochodzą rozszerzone badania krwi, określane testem potrójnym, ponieważ ocenia się trzy ze wskaźników.

Podczas drugiego semestru ciąży możemy wykryć wady, takie jak:

  • wady cewy nerwowej
  • rozszczep kręgosłupa, podniebienia i wargi
  • zespół Pataua
  • zespół Turnera
  • zespół Downa

Trzecie, i ostatnie badanie prenatalne wykonuje się między, dwudziestym ósmym, a trzydziestym drugim tygodniem. Naturalnie, wykonuje się kolejne z badań USG oraz test niestresowy, czyli inaczej nazywane badanie NST. Polega ono na umieszczeniu brzucha, kobiety, pasa sprawdzającego czynności pracy serca dziecka oraz, badającego skurcze.

Badania prenatalne są zalecane przede wszystkim, kobietom, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia bądź, kiedy w przeszłości, przyszło na świat dziecko z wadą genetyczną. Wskazania do przeprowadzenia badań są również konieczne, jeśli w rodzinie matki bądź ojca, pojawiły się przypadki ciężkich chorób genetycznych oraz, jeśli wyniki badań wykonanych podczas ciąży, są nieprawidłowe.

Badania prenatalne, cena

W przypadku, jeśli kobieta zostanie zakwalifikowana do grupy ryzyka, badania są refundowane przez NFZ, wówczas otrzymuje skierowanie od lekarza prowadzącego. W każdym innym przypadku, badania oraz diagnostyka, są płatne. Koszt zależy zazwyczaj od kliniki, w której są wykonywane oraz od ich zakresu. Jeśli chodzi o podstawowy ‘zestaw’, możemy spodziewać się ceny od tysiąca złotych. W momencie, gdy, zalecane są dodatkowe badania diagnostyczne, możemy, w zależności od ich zakresu, spodziewać się ceny, nawet do dziesięciu tysięcy złotych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest