Częste oddawanie moczu może mieć wiele przyczyn – od nadmiernego spożywania napojów moczopędnych, aż po naprawdę poważne choroby. Jeśli zaobserwowałeś, że ostatnimi czasy częściej, niż zwykle udajesz się do toalety, koniecznie sprawdź z czym może być to związane!
Spis treści
Czym jest częstomocz?
Częstomocz sam w sobie nie jest chorobą – jest jednym z objawów chorobowych, który polega na częstym oddawaniu moczu, najczęściej w niewielkim ilościach. Dla chorego opróżnianie pęcherza nie daje poczucia ulgi – po skorzystaniu z toalety często wciąż czuje parcie na pęcherz. Oprócz tego sam proces oddawania moczu może być dla niego bardzo bolesny.
„Za często” to znaczy, jak często?
Oczywiście w różne dni możemy oddawać mocz z różną częstotliwością – wystarczy nadprogramowy kubek kawy i już zwiększamy ilość odwiedzin w toalecie. Takimi jednorazowymi sytuacjami nie należy się przejmować. O problemie możemy mówić wówczas, gdy przez dłuższy okres czasu (np. kilka dni) potrzebujemy oddać mocz więcej niż 7 razy w ciągu dnia, a w nocy wstajemy z łóżka w tym celu co najmniej dwukrotnie.
Do lekarza powinniśmy udać się szczególnie wtedy, jeśli częstemu oddawaniu moczu towarzyszą któreś z wymienionych objawów:
- gorączka
- wymioty
- bóle w boku
- bóle pleców
- wzmożone pragnienie
- zmęczenie i senność
- krew w moczu
- „niestandardowe” substancje wydzielające się z narządów intymnych
Częste oddawanie moczu – przyczyny
Częste oddawanie moczu może mieć szereg różnych przyczyn. U kobiet i dzieci, jeśli jest ono połączone z bólem i pieczeniem oraz podwyższoną temperaturą ciała, najczęściej oznacza infekcję układu moczowego. Warto pamiętać o tym, że u kobiet w ciąży częste oddawanie moczu jest czymś zupełnie normalnym. Powodem tego jest nacisk na pęcherz ciągle powiększającej się macicy – dla ciężarnej może być to szczególnie niekomfortowe w trzecim trymestrze ciąży.
U mężczyzn problemy z częstym oddawaniem moczu najczęściej rozpoczynają się po 50 roku życia, kiedy są oni najbardziej narażeni na choroby gruczoły krokowego. W tym czasie szczególnie ważne jest dbanie o siebie i nie lekceważenie częstomoczu. Zapaleniu prostaty najczęściej towarzyszy gorączka i dreszcze, bolesne i częste oddawanie moczu, a także bóle mięśni i pleców. W niektórych wypadkach chory może zaobserwować ropną wydzielinę sączącą się z cewki moczowej. W poważniejszym przypadku, jakim jest przerost, a nawet rak prostaty, chory będzie odczuwał dyskomfort podczas oddawania moczu, strumień będzie przerywany i słaby. Chory zaś nie poczuje ulgi, lecz dalsze parcie na pęcherz (co ma związek z rozrostem gruczołu krokowego, który stale naciska na pęcherz). Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, na którą należy zareagować szybko, ponieważ przy dalszym rozroście prostaty, oddanie moczu stanie się niemożliwe. Wówczas będzie potrzebne operacyjne pomniejszanie prostaty.
Częstomocz jest również jednym z najpowszechniejszych objawów cukrzycy. Nerki właśnie przed „produkcję” nadprogramowej ilości moczu, będą próbowały wyrównać poziom glukozy we krwi. Jeśli czujesz, że twój mocz ma nietypowy zapach, a do tego doświadczasz wzmożonego pragnienia, natychmiast powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Częste oddawanie moczu w nocy, jak i za dnia, może świadczyć również o chorobie wenerycznej. Może być też spowodowane przyjmowaniem diuretyków – leków moczopędnych, które stosuje się w leczeniu niektórych chorób, np. chorób układu krążenia i układu moczowego. Jeśli obserwowanemu częstomoczowi towarzyszą: senność, męczliwość, bladość i spadek wagi, wówczas należy przebadać się pod kątem niedoczynności przysadki mózgowej. Inną przyczyną częstomoczu jest kamica nerkowa, która powstaje przez zbyt małe przyjmowanie płynów. Jej innymi objawami są najczęściej: gorączka, wymioty i wzmożona potliwość.
Częste oddawanie moczu – leczenie
Leczenie częstomoczu jest zdeterminowane przez jego przyczynę. Aby ją ustalić, zazwyczaj należy wykonać serię różnych badań, m.in. pomiar glukozy na czczo, cystometrię (jest to pomiar ciśnienia wewnątrz pęcherza), cystoskopię (ocena wnętrza pęcherza poprzez wprowadzenia wziernika przez cewkę moczową) i mikroskopowe badanie moczu.
Leczenie oczywiście wymaga konsultacji z lekarzem. Często konieczna jest antybiotykoterapia. Jeśli nie mamy do czynienia z poważnym problemem, wówczas wystarczą leki przeciwbólowe i rozkurczowe. W przypadku cukrzycy rozpoczyna się standardowy proces leczenia, który ma utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi. Przy innych, poważnych schorzeniach, jak np. rozrost gruczołu krokowego, niezbędna może okazać się operacja.
Pamiętajmy, że w przypadku problemów z oddawaniem moczu, warto regularnie wykonywać ćwiczenia dna miednicy. Jeśli odczuwamy zmiany w częstotliwości oddawaniu moczu, nie wolno bagatelizować tego problemu i czekać, aż sam ustąpi! Jak najszybsza konsultacja z lekarzem jest najlepszym, co można dla siebie zrobić w tej sytuacji.