Cytologia – na czym polega badanie? Jak się odpowiednio przygotować?

Zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni dbać o własne zdrowie i w tym celu wykonywać przeznaczone dla nich badania. Badania te mają wykrywać poważne choroby na tyle wcześnie, aby móc je pokonać.

Czym jest cytologia?

Jest to badanie profilaktyczne, które ma na celu wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Badanie to polega na pobraniu u kobiety wymazu z szyjki macicy i jest wskazane nastolatkom jak i kobietom w wieku rozrodczym. Dzięki temu badaniu rak jest wykrywany w stadium przedinwazyjnym, kiedy można go jeszcze uleczyć. Dzięki cytologii wykryć można także zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

W jakim celu wykonywana jest cytologia?

Potrzebne jest wykonanie badania takiego jak cytologia kiedy wymagana jest kontrola leczenia nadżerki, diagnostyka stanu nabłonka pochwy czy wskazanie terminu owulacji. Wymaz taki jest także wykonywany u kobiet w ciąży(w I i III trymestrze ciąży).

Przygotowanie do cytologii

Przede wszystkim badania tego nie wykonuje się w trakcie miesiączki. Cytologia powinna zostać wykonana między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym następną. Należy również odczekać co najmniej dwa dni, jeśli stosowane były środki dopochwowe(np. irygacja). Przed badaniem(minimum dobę przed) nie powinno się też współżyć. Natomiast przy pojawieniu się stanu zapalnego(jak upławy, świąd) badanie należy wykonać po wyleczeniu infekcji. Cytologia powinna być zrobiona po raz pierwszy w przedziale wiekowym od 20 do 25 lat lub najpóźniej do 3 lat po rozpoczęciu współżycia. Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, więc brak czasu nie jest wymówką jego niewykonania. Przed przyjściem na badanie należy podmyć krocze i zewnętrzne części narządów.

Jak przebiega cytologia?

Cytologia jest wykonywana, gdy pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym, za pomocą wziernika wkładanego do pochwy, po czym pobierany jest wymaz z nabłonka szyjki macicy. Ginekologa należy także poinformować o dacie ostatniej miesiączki i przebytych chorobach układu rozrodczego. Wymaz powinien być pobrany z dwóch miejsc(tarczy szyjki macicy i kanału szyjki), aby mógł dać miarodajny wynik. Tak pobrane próbki przekazywane są do laboratorium, gdzie specjalista cytolog może wykryć nawet najmniejsze zmiany na poziomie komórkowym.

O czym informuje cytologia?

Po wykonaniu badania, jakim jest cytologia wyniki są odbierane już po kilku dniach. W odbieranym wyniku jest wskazana grupa cytologiczna(im niższa tym lepiej). W wyniku badania nabłonek szyjki macicy jest klasyfikowany do jednej z pięciu grup(gdzie V grupa stwierdza już złośliwe zmiany).

Jak często powinno wykonywać się cytologię?

Wskazane jest, aby cytologię wykonywać raz w roku, ale w przypadku trzech kolejnych, prawidłowych wyników możliwe jest wykonywanie badania co 2-3 lata. Z taką częstotliwością mogą być także badane kobiety 30-letnie lub starsze. Należy też wspomnieć, że kobiety często zmieniające partnerów powinny wykonywać to badanie co roku.

Jaki jest koszt wykonania cytologii?

Cytologia jest badaniem, które może zostać wykonane już za 30-40 złotych. Natomiast w ramach kontraktu z NFZ badanie to przysługuje bezpłatnie w ramach rządowego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i przysługuje raz na 3 lata kobietom, które znajdują się 25. a 59. rokiem życia.

Co przynosi regularne wykonywanie cytologii?

Cytologia jest badaniem prostym, którego zadaniem jest ocena stanu szyjki macicy i wykrycie wszelkich zmian w niej pojawiających się. Jest to badanie, które pomoże wykryć nowotwór we wczesnym stadium, co może uchronić kobietę przed przedwczesną śmiercią. Wszystkie kobiety powinny pamiętać, że na raka szyjki macicy może zachorować każda z nich, bez względu na wiek, status czy inne kryteria. Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest niemal całkowicie wyleczalny. Tymczasem cytologia to badanie bezbolesne i małoinwazyjne. Według ekspertów regularne wykonywanie tego badania przez kobiety mogłoby obniżyć zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 40%.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest