Co powoduje wzdęcia? Sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęty brzuch powoduje uczucie dyskomfortu, a ciągłe odbijanie sprawia, że nasze samopoczucie jeszcze bardziej się pogarsza. Wzdęcia są najczęściej objawem nieprawidłowej diety bądź przejedzenia, jednak jeżeli pojawiają się często lub też po spożyciu określonych produktów, może to być oznaką pewnych schorzeń lub alergii.

Czym są wzdęcia brzucha?

Wzdęty brzuch to zjawisko pojawiające się, gdy jelita wypełnia zbyt duża ilość gazów powstałych w trakcie trawienia i połykania powietrza podczas jedzenia. Objawem jest przede wszystkim uczucie „nadętego”, „napompowanego” brzucha, któremu często towarzyszy zewnętrzne rozpychanie, odbijanie i dyskomfort. Nierzadko wzdęcia łączą się także z przelewaniem w jelitach, oddawaniem zwiększonej ilości gazów, skurczami jelit, a czasem nawet dusznościami lub bólami w klatce piersiowej.

Przyczyny wzdęć brzucha

Przyczyn wzdętego brzucha może być wiele. Najczęściej jest to przejedzenie lub spożycie zbyt tłustych posiłków.
Najczęstsze przyczyny wzdęć brzucha to:

 • nadmierna produkcja gazów w jelitach, spowodowana fermentacją pokarmów i spowolnieniem przemieszczania się mas kałowych;
 • zwiększone połykanie powietrza, zwłaszcza w trakcie jedzenia;
 • niedrożność jelit;
 • zabiegi operacyjne, wykonane wcześniej w obrębie jamy brzusznej;
 • upośledzenie procesów trawiennych, spowodowane schorzeniami wątroby, trzustki, dróg żółciowych, jelita grubego;
 • zespół jelita drażliwego (IBS);
 • nadmiar białka w diecie;
 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
 • nietolerancje pokarmowe;
 • dyspepsja;
 • zakażenia pasożytnicze;
 • celiakia.

Wzdęcia brzucha – leczenie i dieta

Leczenie wzdęć dzielimy na leczenie przyczynowe i objawowe.

Leczenie przyczynowe

Obejmuje rozpoznanie przyczyny wzdęć i działania w celu złagodzenia dolegliwości. Jeżeli powodem wzdęć są guzy lub inne zmiany w obrębie układu pokarmowego, wymagające interwencji lekarskiej lub odpowiedniej terapii, należy skontaktować się ze specjalistą. Alergie i nietolerancje pokarmowe wymagają wprowadzenia diety eliminacyjnej, np. rezygnację z produktów zawierających gluten czy laktozę. Przy zakażeniu pasożytniczym konieczne jest spożycie leków, które je zwalczają.

Leczenie objawowe

Polega na stosowaniu odpowiedniej diety, spożywaniu produktów lekkostrawnych i unikaniu słodkich napojów gazowanych oraz produktów wzdymających, np. roślin strączkowych. Pomocne mogą okazać się także leki rozkurczowe oraz suplementy ziołowe, wspomagające trawienie i regulujące pracę jelit, takie jak Iberogast. Warto również wprowadzić do diety probiotyki, które dostarczą zdrowych bakterii, wpływających korzystnie na pracę układu pokarmowego. Picie herbatek ziołowych, takich jak mięta, rumianek czy szałwia również może pomóc w złagodzeniu wzdęć i usprawnieniu trawienia.

Wzdęty brzuch nie jest przyjemnym uczuciem, dlatego najlepiej starać się utrzymywać dietę, która będzie takim dolegliwościom zapobiegać. Jeżeli wzdęcia pojawiają się częściej i nie potrafimy znaleźć przyczyny problemu, należy skontaktować się z lekarzem, który zleci stosowne badania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *