Ciąża pozamaciczna – przyczyny i objawy

Ciąża pozamaciczna występuje w przypadku tylko 2% ze wszystkich porodów, mimo to stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia kobiety. Zarodek, zamiast zagnieździć się w jamie macicy, zamieszcza się w jajowodach, w jajniku lub w jamie brzusznej co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak objawia się ciąża ektopowa? Jakie są jej przyczyny?

Ciążą pozamaciczna a test ciążowy

Ciąża to okres szczęścia dla całej rodziny, niestety nie zawsze pozytywny wynik testu ciążowego oznacza szczęśliwe rozwiązanie. Również w przypadku ciąży pozamacicznej test ciążowy może wskazać na pozytywny wynik w przypadku testów dostępnych w aptece. Warto skorzystać z testów ciążowych laboratoryjnych z krwi, które ma lepszą skuteczność niż testy z moczu. Konieczne będzie również wykonanie USG jamy brzusznej, które dokładnie wykaże czy ciąża jest ciąża pozamaciczną.

Ciąża pozamaciczna objawy

Test ciążowy może być wskazówką w wykryciu ciąży pozamacicznej, jednak istnieje grupa objawów, których występowanie powinno zmobilizować nas do konsultacji z lekarzem specjalistą. Brak miesiączki, a następnie pojawienie się krwawienia po dłuższym czasie – około 2 miesięcy – i towarzyszący ostry ból brzucha skupiający się po jednej stronie wystarczą aby podejrzewać u pacjentki ciąże pozamaciczną. Zdarza się również, że ciąży ektopowej towarzyszą omdlenia, blada cera czy niskie ciśnienie. Pacjentki, chorujące na endometriozę czy te, które w przeszłości przebyły infekcje jajowodów należą do grupy wyższego ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej. Wykrycie problemu jest bardzo ważne, ze względu na możliwość wystąpienia krwotoku wewnętrznego.

Ciąża pozamaciczna przyczyny

Przyczynami występowania ciąży pozamacicznej może być endometrioza, wadliwa budowa jajowodu lub macicy. Również pacjentki po operacjach jajowodu czy jamy brzucha mogą znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka. Ryzyko zwiększa się również u kobiet po osiągnięciu 35 roku życia. Istnieją również badania, które jasno wskazują, że u kobiet, które został zapłodnione metodą in vitro istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej ze względu na źle przeprowadzoną implementację.

Ciąża pozamaciczna leczenie

Jednymi z najczęściej stosowanych metod leczenia ciąży pozamacicznej są metody operacyjne takie jak laparoskopia i laparotomia. Oba zabiegi polegają na usunięciu jaja płodowego z organizmu pacjentki, niekiedy potrzebne jest usunięcie jajowodu. W poszczególnych przypadkach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne.

Czy ciąża po ciąży pozamacicznej jest możliwa?

U wielu kobiet pojawia się strach, że po ciąży pozamacicznej już nigdy nie będą mogły doświadczyć macierzyństwa. Odsetek powtórzenia się ciąży pozamacicznej w przyszłości jest niewielki, bardzo często kobiety po przebytych zabiegach usunięcia jaja płodowego zostają matkami.

Ciążą pozamaciczna jest doświadczeniem, którego każda z nas chciałaby uniknąć. Dobrą nowiną jest fakt, że jej pojawienie nie oznacza problemów z zajściem w ciąże w przyszłości. Szybka reakcja w tym przypadku potrafi być kluczem do trafnej diagnozy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest