Choroby narządu ruchu wraz z wiekiem zwykle nasilają swe objawy, jednocześnie uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie. W przeciwieństwie do osteoporozy, która zwykle kojarzona jest z osobami w podeszłym wieku, u których możemy zauważyć widoczną i długotrwałą eksploatację kości, choroba Osgood – Schlattera, rozwija się niezależnie od naszego wieku. Przypadłość, znana również jako jałowa martwica kości piszczelowej niesie ze sobą przykre konsekwencje. Jak ją rozpoznać? Na czym dokładnie polega? I przede wszystkim czy można ją wyleczyć? Sprawdź z nami!
Spis treści
Powolna „śmierć” tkanki kostnej
Proces chorobowy ma charakter postępujący. Martwica kości nie ma żadnego związku z wiekiem czy niską wytrzymałością kości. Polega ona na nieustannym umieraniu tkanki. Co warto zauważyć, tkanka ta w rzeczywistości obumiera całkowicie, jednocześnie organizm samoistnie ją wchłania i produkuje nową. W ten oto sposób powstałe ubytki są szybko zastępowane, jednakże ich trwałość znacznie różni się od pierwotnej. Tkanki te zwykle są słabsze, co skutkuje brakiem wytrzymałości na wszelkie deformacje, a ryzyko ich obciążenia znacznie wzrasta. Martwica, której nie jesteśmy w stanie tak naprawdę powstrzymać, sprawia że osoby cierpiące na tę przypadłość, o wiele częściej doznają poważnych kontuzji.
Kto jest narażony na Osgood – Schlattera?
W przypadku młodych osób z największym ryzykiem wystąpienia choroby mamy do czynienia w okresie dojrzewania. Dochodzi wówczas do gwałtownego rozwoju, który skutkuje niedoborami składników odżywczych. Układ kostny nie dostaje ich w odpowiedniej ilości, przez co kości nie mogą prawidłowo się rozwijać. Innym przykładem jest również wysoka aktywność fizyczna. Regularne treningi piłki nożnej czy bieganie mogą doprowadzić do wystąpienia choroby, a zwłaszcza u chłopców. Kolejną z przyczyn może także stanowić dysplazja stawu biodrowego, a raczej jej nieprawidłowe lub nieskuteczne próby leczenia. Zmiany te mogą doprowadzić nawet do zubożenia masy kostnej całej kończyny.
W przypadku dorosłych sytuacja wygląda nieco inaczej. Na rozwój schorzenia wpływają bowiem urazy, mikrourazy, leczenie farmakologiczne w tym właśnie stosowanie glikokortykosteroidów lub nadużywanie alkoholu oraz papierosów.
Osgood – Schlahterra – guzowatość piszczeli
Jałowa martwica kostna ze względu na swój specyficzny charakter, może objąć różne partie kończyny lub jej całość. W zależności od umiejscowienia wyszczególnić możemy kilka poszczególnych odłamów chorobowych. Jedną z przypadłości jest więc guzowatość kości piszczelowej. Pacjent po krótkim czasie zaczyna odczuwać różnorakie dolegliwości, które ulegają nasileniu przy ruchu lub ucisku. Proces ten powoduje także wzrost ocieplenia oraz skutkuje widocznymi obrzękami. Chory może skarżyć się również na nieustające napięcie mięśniowe.
Jak rozpoznać chorobę, czyli kilka słów leczeniu i rehabilitacji
Podstawą przy podejrzeniu jakiegokolwiek schorzenia bądź urazu jest oczywiście konsultacja lekarska, która ma na celu rozpoznanie problemu oraz postawienie konkretnej diagnozy. Wnet możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest leczenie będące zazwyczaj żmudnym procesem.
Operacja chirurgiczna, mająca odtworzyć lub nadać nowy kształt połączenia stawowego, jest ostatecznością. Zwykle zalecana jest terapia, która pozwoli chronić i oszczędzać chore kończyny lub rehabilitacja. Polega ona na gimnastyce ruchowej oraz stosowaniu technik łagodzących dolegliwości bólowe.
Osoby cierpiące na Osgood – Schlattera z czasem będą musiały zmienić swe dotychczasowe nawyki. W tym przypadku istotna jest wiedza na temat jednostki chorobowej. Jeśli zespół ten został potwierdzony przez specjalistę, dowiesz się jak nie obciążać kończyn oraz poznasz specjalny zestaw ćwiczeń poprawiający twój obecny stan zdrowia!