Hashimoto to coraz częściej spotykana choroba autoimmunologiczna tarczycy. Choroby autoimmunologiczne wpływają na układ odpornościowy w ten sposób, że atakuje on zdrowe tkanki organizmu człowieka. W chorobie Hashimoto tkanki te należą do tarczycy, co bardzo często w rezultacie prowadzi do jej niedoczynności. Hormony tarczycy kontrolują metabolizm organizmu.
Spis treści
Przyczyny
W zasadzie konkretna przyczyna powstania tej choroby nie jest znana. Jednak według badań czynniki genetyczne odgrywają w tym przypadku znaczącą rolę. Tym samym jeśli w rodzinie występowały przypadku osób chorych na hashimoto, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u innych członków rodziny. Ponadto wiadomo, że hashimoto dotyka siedmiokrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Hormony charakterystyczne dla płci żeńskiej najwidoczniej również mogą wpływać na wystąpienie zaburzeń tarczycy. Dlatego też część kobiet doświadcza problemów z tarczycą po urodzeniu dziecka.
Objawy
Jednym z pierwszych objawów choroby hashimoto jest wystąpienie tzw. wola tarczycy. Z zewnątrz wygląda to na opuchniętą szyję w miejscu, w którym znajduje się tarczyca, a to z kolei może utrudniać przełykanie. Inne charakterystyczne symptomy to z całą pewnością przybieranie na wadze, ciągłe zmęczenie, bladość i lekki obrzęk twarzy, skurcze oraz ból mięśni, spowolniony rytm serca, depresja, zaparcia, ciągłe uczucie zimna, trudności z zajściem w ciążę, utrata włosów, nieregularność menstruacji.
Leczenie
Niestety nie ma jednego środka czy sposobu całkowicie leczącego chorobę hashimoto. Jednak niedobór hormonów tarczycy można uzupełniać odpowiednimi lekami, które uregulują ich poziom oraz przywrócą prawidłowy metabolizm organizmu. Odpowiednia dawka powinna zostać przepisana przez lekarza, a jej ilość zwykle zależą od wieku, wzrostu, powagi choroby oraz innych chorób współistniejących.