Buraczkowy test na szczelność jelit

Nieszczelność jelit może być początkiem bardzo wielu chorób, dlatego warto wiedzieć w jakim stanie są twoje jelita. Najprostszym sposobem, który możesz wykonać w domu, jest tzw. test buraczkowy. Jest bardzo prosty sposób, by sprawdzić ich stan, a jest to test buraczkowy.

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek dostrzec czerwony odcień moczu? Jeśli tak, to są na to trzy wyjaśnienia. Po pierwsze- istnieje spore ryzyko wystąpienia poważnego uszkodzenia nerek, w związku z czym w trybie natychmiastowym powinieneś udać się do lekarza. Po drugie – być może cierpisz na chorobę zwaną bituriną, która wynika ze znacznego niedoboru żelaza. Po trzecie -być może dzień wcześniej jadłeś na obiad barszcz ukraiński. Dlaczego więc tak się dzieje?Poprzez  nieszczelność jelit barwnik z buraczków przedostaje się do krwi, która trafia również do nerek. Tam jest filtrowana i powstający mocz nabiera bordowego odcienia.

Jeśli do krwi przedostaje się barwnik z buraczków świadczy to, że jelita mają uszkodzone ściany i do krwi mogą dostawać się inne substancje jak alergeny pokarmowe, bakterie, grzyby, a nawet fragmenty kału. Szczelne jelita przepuszczają tylko wodę i substancje odżywcze, a toksyny i wszelkie zanieczyszczenia zostają wydalane.

Nieszczelność jelit nie jest powszechnie uznawana za jednostkę chorobową. Powstające mikroskopijne dziurki w jelitach nie są szkodliwe i niebezpieczne same w sobie. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych nie uwzględniła tego w liście schorzeń, ale jednocześnie nie oznacza to iż problem nie jest istotny. Nieszczelne jelita mogą przyczynić się do poważnych
niedoborów witamin (np. B12), a tym samym do np. niedokrwistości czy anemii, a to z kolei, już ma swoje niepożądane skutki dla naszego samopoczucia. Wniosek jest więc taki: warto robić wszystko by temu zapobiegać.

Jak zrobić taki test?

Wypij 50 ml soku z buraków.Ważne by sok pić samodzielnie, ok 3 godziny po normalnym, zjedzonym wcześniej posiłku.

Jeśli twoje jelita są „dziurawe” buraczkowy barwnik znajdzie się w twoim moczu po ok 2 godzinach.

Co wpływa na nieszczelność jelit:

Bez względu na to jaki wynik testu otrzymasz zwróć uwagę na naszą listę produktów, które mogą wpływać na stan twoich jelit:

  • dieta – przetworzone jedzenie, zbyt dużo cukru, ostre przyprawy, alkohol
  • leki – przeciwbólowe, przeciwzapalne, sterydy
  • infekcje – grzybiczne, pasożytnicze
  • niedobory – głównie witaminy D oraz cynku

Co zrobić jeśli twoje jelita są nieszczelne

Powinieneś spożywać produkty bogate w błonnik, bądź zażywać suplementy błonnikowe. Warto prowizorycznie lub w etapie leczenia wprowadzić probiotyki. Zmień swoje dotychczasowe nawyki mogące wpływać na uszkodzenia ścian jelit (dodaj do swojego dziennego menu więcej ryb i warzyw, zwłaszcza zielonych). Ogranicz maksymalnie mleko, jajka, gluten i cukier.Skontaktuj się również z lekarzem by zrobić ewentualne dodatkowe badania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest