Brodawki czym są? Rodzaje, przyczyny i usuwanie

Brodawki, zwane kurzajkami, są to niewielkie narośla powstające na skórze, zwykle na palcach dłoni lub stóp. Gdziekolwiek się nie pojawią, wyglądają nieestetycznie, przez co wprawiają w zakłopotanie. Brodawki najczęściej występują u małych dzieci, mogą także pojawić się u dorosłych. „Kurzajki” są to w praktyce pewne zmiany skórne, z którymi trzeba się uporać, co staje się procesem długotrwałym, choć czasem znikają same, po prostu. Kurzajki nie są też tylko „kurzajkami” i nie wszystkie są niegroźne, każdą nietypową zmianę na ciele lepiej zawczasu skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli „to coś” nie znika.

Przyczyny powstania kurzajek

Brodawka, kurzajka, to nic więcej jak mały, stwardniały guzek charakteryzujący się nierówną, szorstką powierzchnią. Kolor takiej brodawki jest w zasadzie dowolny – może być biała, różowa, brązowa, a nawet może przyjąć odcień skóry. Trzeba zaznaczyć, że brodawki nie są jednakowe, występuje kilka ich rodzajów, ze względu na różne typy wirusa HPV ( 100 a nawet więcej), który odpowiada za ich powstanie. Z tego względu można wyróżnić: brodawki zwykłe ( nie powodujące zwędzenia, choć mogą być bolesne) brodawki płaskie ( pojawiające się w obrębie twarzy), płciowe, stóp, języka, łojotokowe, rzeźników oraz takie, które występują na twarzy. Wymienione typy brodawek, niestety, występują dosyć często. Wirus HPV może powodować także zmiany przednowotworowe oraz nowotwory złośliwe, występujące w obrębie skóry i narządów płciowych. Jak widać sprawa z brodawkami nie jest taka oczywista.

Zakażenie wirusem

Niestety niektórzy są bardziej podatni na zakażenie HPV. Przyczyną może być obniżona odporność, a także niewielkie, wcześniejsze zakażenia, bądź zranienia. HPV przeważnie jest przenoszony przez bliski kontakt fizyczny, najczęściej gdy:

  • witamy się z kimś
  • korzystamy z jednej łazienki z osobą chorą,
  • chodzimy na boso w miejscach publicznych np. w saunie, na basenie, wszędzie gdzie chodzimy bosymi stopami – kurzajka na stopie – gwarantowana.
  • mam kontakty seksualne z osobą zakażoną
  • nosimy buty chorej osoby

Objawy pojawienia się brodawek

Na początku możemy zauważyć jedną małą brodawkę w okolicy dłoni lub stóp, a po kilkunastu dniach zdarza się, że pojawiają się także inne zmiany. Zazwyczaj powstanie brodawek nie sprawia bólu, chyba że pojawiają się na podeszwach stóp, wtedy mogą utrudniać chodzenie. Zwykle też nie towarzyszą im inne, dodatkowe dolegliwości. Od zakażenia do powstania kurzajki może minąć sporo czasu, nawet kilka miesięcy, w tym czasie nosiciel może bez przeszkód zakażać inne osoby.

Najczęstsze typy brodawek

Brodawka płciowa (brodawka weneryczne, kłykcina kończysta) – wygląda jak mały guzek, w kształcie kalafiora, który zwykle pojawia się w okolicach narządów płciowych, po wewnętrznej stronie ud. Zwykle powstaje kilka tygodni od kontaktu fizycznego z osobą zarażoną. Powstające zmiany skórne dosyć szybko rosną, nie powodują przy tym jednak świądu, ani bólu. Kłykciny to typowy objaw u mężczyzn, aby tego uniknąć, należy stosować prezerwatywy.

Brodawka języka – może być skutkiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego albo grzybiczego. Łatwo rozpoznać jej obecność, ponieważ na powierzchni języka pojawia się biały, łatwo – ścieralny nalot, pod którym widać lśniącą, czerwoną plamkę.

Brodawka łojotokowa – objawia się łagodnymi zmianami naskórka, chociaż jest uznana za najczęściej spotykaną zmianę nowotworową. Pojawia się już po 30 roku życia, a ilości takich brodawek rośnie wraz z wiekiem. Zwykle wygląda jak okrągła, grudkowa narośl. Na jej wierzchu znajdują się zgłębienia, w których gromadzi się sebum. W dotyku jest szorstka, czuć zrogowaciały naskórek. Brodawki łojotokowe nie są spowodowane wirusem, nie można się więc nimi zarazić. Przyczyn ich powstania naukowcy doszukują się w genetyce, nie wykluczając słońca jako głównego czynnika prowadzącego do ich pojawienia się na skórze.

Brodawka na twarzy – z reguły nie stwarza żadnego bólu, ma postać szorstkiej grudki. Wiele z takich szybko pojawia się na twarzy i samoistnie znika. Jeśli jednak tak się nie dzieje, należy zwrócić się do dermatologa.

Usuwanie brodawek

Zwykle usuwanie brodawek wirusowych nie jest trudne. Polega głównie na stosowaniu specjalistycznych kremów i maści, które zawierają kwas salicylowy, prowadzące do całkowitego odpadnięcia zrogowaciałego naskórka. Te preparaty nie są jednak odpowiednie do nakładania na twarz, bądź w okolicach narządów płciowych, ponieważ środki te mogą niszczyć tkankę skórną. W innych przypadkach jako metodę leczenia brodawek zaleca się kriochirurgię, czyli zamrażanie kurzajek przy pomocy ciekłego azotu. Dostępna jest również elektrokoagulacja, laser, czy wyłyżeczkowanie. Warto zaznaczyć, że zniszczenie jednej brodawki może spowodować usunięcie także innych zmian, stąd nie trzeba decydować się na usunięcie wszystkich jednorazowo. Kurzajki mają także tendencję do nawrotów. Niepokojące zmiany skórne trzeba skonsultować z lekarzem, zawsze lepiej dmuchać na zimne i pozbyć się „natrętów” w sposób jak najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest