Brodawka łojokotowa – przyczyny, usuwanie, leczenie

Ta jednostka chorobowa nie jest do końca wyjaśniona, ponieważ nie wiadomo, dlaczego powstaje na naszej skórze. Częściej występuje u mężczyzn, przeważnie po trzydziestym, trzydziestym piątym roku życia. Jest określana, jako zmiana nowotworowa. Charakteryzuje się niewielką naroślą na skórze, najczęściej w okolicy klatki piersiowej, rzadziej na twarzy, niekiedy możemy spotkać się z brodawką łojokotową na stopie. Wyglądem przypomina zrogowaciały, grudkowaty naskórek. Wbrew temu jak wygląda, nie odczuwamy związanych z nią dolegliwości bólowych.

Brodawka łojotokowa – w jaki sposób ją usunąć oraz jak leczyć?

Istnieje kilka sposobów, aby pozbyć się niechcianej dolegliwości. Co prawda nie jest dla nas zagrożeniem, aczkolwiek możemy odczuwać dyskomfort oraz istnieje niewielkie ryzyko, poważniejszych zmian nowotworowych. Metodami są:

  • Krioterapia – jedna z najskuteczniejszych metod, polegająca na zamrożeniu brodawki przy użyciu ciekłego azotu. Po upływie około dwóch tygodni, brodawka sama odpada. Jednym minusem jest pozostaniecie małej blizny.
  • Laseroterapia – jak sama nazwa wskazuje, usuwanie odbywa się przy pomocy lasera, po znieczuleniu miejscowym. Brodawka także odpada sama, najdłużej do miesiąca, od wykonania zabiegu.
  • Łyżeczkowanie – zabieg wykonuje dermatolog za pomocą specjalnej łyżeczki, także przy znieczuleniu miejscowym. Jest to bardzo krótki zabieg, jednak jeśli brodawka jest zbyt duża, może zostać to uniemożliwione.
  • Elektrokoagulacja – w tym zabiegu usuwamy schorzenie przy pomocy zmiennego prądu. Zabieg jest bezbolesny za względu an znieczulenie miejscowe pacjenta.

Jeśli jednak chcemy uniknąć zabiegu, a jedynie hamować dalszy rozwój brodawki, jedynym rozwiązaniem są: Leki – leczenie jest długotrwałe oraz musi być systematyczne. Podajemy wówczas pacjentowi kwas salicylowy. Jest to metoda najrzadziej stosowana ze względu na czas trwania leczenia.

Brodawka łojotokowa, a czerniak

Faktem jest, iż obie choroby są do siebie zbliżone wyglądem. Osoby, u których występuje brodawka, obawiają się groźniejszej dolegliwości, jaką jest – czerniak. Mimo wszystko występują pewne różnice, które wykluczają obecność tego nowotworu. Pacjent powinien udać się w celu sprawdzenia do lekarza, jeśli występują rozległe zmiany na brodawce lub jeśli ich liczba się zwiększa w szybkim czasie.

Jeśli z brodawki łojotokowej nie wypływa krew, tworzy jeden kolor o najczęściej brązowej barwie, wokół skóry oraz na brodawce nie występują zaczerwienia – nie powinniśmy siać paniki. Nie zapominajmy jednak o fakcie, aby nie ‘narażać’ brodawki na podrażnienia, np. przy noszeniu zbyt obcisłych ubrań. Takich miejsc nie należy podrażniać, a także zaniedbywać, najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się zabieg.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest