Borelioza – przyczyny, objawy i leczenie

Przed nami sezon letni, a z nim niebezpieczeństwa czyhające na każdym kroku. Choć z pozoru wydawać się może, że dany problem jest małostkowy to nieść za sobą może przykre konsekwencje zagrażające życiu, a nawet śmierć. Sprawdź, czym jest borelioza oraz jak chronić się przed chorobą roznoszoną przez kleszcze!

Dlaczego borelioza jest groźna?

Borelioza jest chorobą wywołaną na skutek ugryzienia przez kleszcza. Kleszcz, kiedy jest zainfekowany, może przenosić infekcje na ludzi. Kiedy dojdzie do ugryzienia – może pojawić się prawdopodobieństwo wystąpienia boreliozy, a nawet zapalenie mózgu. Przewlekła postać i zbyt późne rozpoznanie może spowodować znaczne osłabienie układu immunologicznego, zapalenie stawów i zaburzenia neurologiczne. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową oraz nerwową. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w przeciągu 1-3 tygodni od ukąszenia.

Objawy towarzyszące boreliozie

Osoby z zaawansowaną boreliozą często nazywane są hipochondrykami, gdyż nie zdają sobie sprawy z zarażenia chorobą, ani jej nosicielstwem. Symptomy kojarzone są z innymi groźnymi dolegliwościami, dlatego często rozpoznawana jest na fotelu u psychiatry. Początkowa faza objawia się rumieniem na skórze tzw. rumień wędrujący, lecz nie u wszystkich. Do najczęstszych symptomów zalicza się również:

  • dreszcze i poty
  • osłabiona odporność
  • ciągłe zmęczenie
  • nadwrażliwość na światło
  • nadwrażliwość na dźwięk
  • sztywność i ból stawów
  • gorączka
  • bóle głowy i gardła

Gdzie może dojść do zaatakowania przez kleszcze?

Styczność z pasożytami ma każdy. Można je spotkać w lasach, parkach, trawnikach miejskich, a nawet poddaszach. Lubią środowiska roślinne. Znajdują się również w paprotkach, leszczynie i czarnym bzie. Kleszcze przesypiają całą zimę. Dlatego największa możliwość zainfekowania może nastąpić późną wiosną, bądź latem.

243c672c230cf97e1bc8e25937432cbe 696x465

Jak chronić się przed boreliozą?

Kleszcze najczęściej pojawiają się porankami i późnymi popołudniami – wybierajmy zatem pory południowe. Kiedy wybieramy się latem na spacer do lasu, przechadzajmy się środkiem ścieżek, z dala od wszelkiej roślinności. Ryzyko wystąpienia choroby może pojawić się u dzieci, jak i dorosłych. Dlatego warto zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo w postaci środków przeciwko kleszczom.

  • Preparat na kleszcze można zakupić w sklepach wirtualnych, drogeriach bądź aptekach. Na rynku jest wiele możliwości do wyboru np.: kremy, żele, pudry, aerozole, spraye i kropelki na skórę. Zapachy zaaplikowane na skórę mają na celu odstraszyć pasożyty. Świetną alternatywą są również kremy, które można stosować na niemowlakach. Preparaty te nie brudzą ubrań, a działanie utrzymuje się do kilku godzin.
  • Szczepionka na kleszcze została wycofana z obiegu. Jednak w asortymencie znajduje się szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Chroni ona przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze i powikłaniami z tym związanymi. Zaszczepić powinien się każdy, kto jest dość częstym gościem lasów. Polecana jest również rolnikom, pracownikom leśnym, funkcjonariuszom straży pożarnej i innym.

Jak leczyć boreliozę?

Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu antybiotyków. Im szybciej się zdiagnozuje chorobę, tym łatwiej można wyzdrowieć. Niektórzy lekarze są zdania, że krótka antybiotykoterapia tylko uodparnia bakterię i należy znacznie dłużej przeprowadzać leczenie. Inni są zdania, że krótka antybiotykoterapia w pełni leczy pacjentów, a wszelkie późne dolegliwości związane są z zespołem poboreliozowym.

Testy wykrywające boreliozę

Obecne na rynku testy nie są w stanie potwierdzić oraz wykluczyć w 100% boreliozy. Badania serologiczne krwi to nic innego jak wykrycie przeciwciał IgM i IgG przeciw Borrelii. Niestety przeciwciała pojawiają się w surowicy dopiero po kilku tygodniach, gdy choroba jest już zaawansowana. Co ważniejsze borelioza może się przemieszczać, co skutkuje spadkiem stężenia przeciwciał we krwi. Najbardziej popularnym badaniem jest test Western Blot, który wykonuje się po 3 tygodnia od ukąszenia. Wykonuje się je w celu potwierdzenia testu ELISA. Nie jest on jednak tak dokładny jak PCR, czyli badanie polegające na poszukiwaniu DNA bakterii.

Kiedy dojdzie do ukąszenia przez kleszcza – nie wpadajmy od razu w panikę! To, że znalazł się na czyimś ciele, nie od razu świadczy o tym, że wystąpi którakolwiek z chorób. Jednak warto zaobserwować organizm w najbliższym czasie i być czujnym na wszelkie, towarzyszące dolegliwości. W razie obaw radzimy również skontaktować się z lekarzem, który powinien zbadać stan pacjenta i dobrać odpowiednie działania do zaistniałej sytuacji.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest