Ból nerek to ból zlokalizowany w jamie brzusznej w okolicy lędźwiowej. Właśnie w tym miejscu, po obu stronach kręgosłupa zlokalizowane są nerki. W związku z tym ból ten często mylony jest z wywołanym zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, lub atakiem rwy kulszowej. Dolegliwości nerek mogą pojawić się gwałtownie i wzmagać się stopniowo w ciągu następnych dni (ból kolkowy) lub mieć charakter przewlekły i utrzymywać się przez lata (ból somatyczny). Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z bólem nerek? O jakich dolegliwościach może świadczyć i jak wygląda leczenie?
Nazwanie przyczyn bólu często jest utrudnione, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni, gdzie tak naprawdę jest zlokalizowany, dlatego do postawienia właściwej diagnozy na podstawie objawów niezbędny jest lekarz. Przy wstępnym rozpoznaniu można jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które pomogą lepiej rozróżnić czy mamy do czynienia z bólem nerek, czy pleców.
Spis treści
Jak rozróżnić ból nerki od bólu pleców?
- Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jaki jest stopień nasilenia bólu. Przy problemach z kręgosłupem będzie to raczej tępy, jednostajny ból, podczas gdy w wypadku nerek ból jest ostry i pulsujący
- Również czas trwania bólu może nam powiedzieć sporo o jego pochodzeniu. Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłymi boleściami, pojawiającymi się często w określonych sytuacjach, jak na przykład wysiłek fizyczny- jest to najprawdopodobniej ból pleców. W przypadku nerek ból jest objawem infekcji, przy schodzeniu piasku i kamieni nerkowych, oraz przy podobnych dolegliwościach.
- Kolejną rzeczą jest kierunek promieniowania bólu. W przypadku kręgosłupa ból rozchodzi się pionowo po jego długości, podczas gdy przy schorzeniach nerek będzie on umiejscowiony poziomo, w okolicach pachwiny i brzucha.
- Objawy współtowarzyszące to jeszcze jedna ważna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Przy urazach kręgosłupa najczęściej ich brak. Pojawiać się mogą przy wypadnięciu dysku lub innym poważniejszym urazie i ma postać objawów neurologicznych (takich jak mrowienie kończyn) pojawiających się z powodu ucisku na nerwy. Przy problemach nerkowych ból jest tylko jednym z objawów zaburzenia. Oprócz niego mogą się pojawić nudności, wymioty, zmiana barwy i zapachu moczu, problemy z jego oddawaniem, ból brzucha i gorączka, bladość, niskie ciśnienie i nadmierne pocenie, obrzęki wokół oczu, senność i zapach amoniaku w ustach.
Co może oznaczać ból nerek?
Nerki są naturalnym filtrem organizmu. Oczyszczają krew z toksyn i regulują gospodarkę wodną organizmu. W nerkach powstają także związki, pomagające regulować ciśnienie krwi. Dlatego prawidłowe funkcjonowanie tego narządu jest tak istotne dla całego organizmu i nigdy nie należy go bagatelizować. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Urazy zewnętrzne, atak kolki nerkowej powodowany przez piasek w nerkach (którego nagromadzenie prowadzi do kamicy nerkowej), odmiedniczkowe zapalenie nerek, wodonercze (nagromadzenie moczu w nerce w związku z jego utrudnionym wydalaniem, torbiel nerki, lub nawet nowotwór.
Jak właściwie dbać o nerki?
Leczenie bólu nerek jest uzależnione od źródła jego powstania, dlatego powinno być dobierane przez lekarza specjalistę. Na ogół pomagają różnego rodzaju leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe, jednakże te środki pomogą jedynie wyciszyć ból, a nie usunąć jego źródło. Dlatego leczenie pod okiem specjalisty jest tak ważne tym bardziej że nieumiejętne samoleczenie bywa jedną z przyczyn, które niekorzystnie działają na kondycje tego narządu. Można jednak lepiej zadbać o zdrowie, oddalając tym samym ryzyko schorzeń. Aby utrzymać dobrą kondycję nerek, należy pamiętać o kilku rzeczach:
- Pij dużo wody. Co najmniej jeden litr dziennie, aby ułatwić pracę nerek
- Ograniczaj użycie soli
- Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej
- Dbaj o zrównoważoną dietę
- Ograniczaj używki takie jak alkohol i papierosy, a także unikaj nadmiernego używania lekarstw (np. przeciwbólowych), które obciążają nerki.