Biotyna – w czym tkwi jej fenomen? Sprawdzamy właściwości i zastosowanie

Czasami stan zdrowia wymaga dodatkowej suplementacji minerałami czy witaminami, ale decyzję o takim kroku powinno podejmować się po konsultacji z lekarzem i wykonaniu odpowiednich badań.

Jakie witaminy warto suplementować?

Nikt nie ma obowiązku znać wszystkich witamin występujących w naszym świecie oraz wpływu jaki mają na nasz organizm. Osoba prowadząca zdrowy tryb życia o zbilansowanej diecie będzie posiadał mniejsze niedobory niż ktoś korzystający z oferty fast foodów. Największe niedobory w organizmie człowieka zazwyczaj dotyczą takich substancji jak:

  • magnez,
  • żelazo,
  • cynk,
  • witaminy(z grupy b, e czy h).

Czym jest biotyna?

Mianem biotyny została określona witamina B7, która jest związkiem chemicznym rozpuszczalnym w wodzie. Inną nazwą tej substancji to witamina piękna, co wynika z jej ogromnego wpływu na kobiece atrybuty jak włosy i paznokcie. Witamina ta bierze udział w wielu procesach jako koenzym, a w przypadku jej niedoborów oznaki są bardzo widoczne.

Na co wpływa biotyna?

Biotyna jest związkiem, który ma ogromny wpływ na wygląd kobiecych włosów(pobudza je do wzrostu), paznokci(sprawia, że są wzmocnione) oraz skóry(eliminuje łojotok). W przypadku niedoboru tej witaminy pojawiają się takie objawy jak:

  • przebarwienia i inne problemy skórne,
  • zapalenie spojówek,
  • drętwienie kończyn,
  • podwyższony poziom cholesterolu.

Dodatkowo niedobory biotyny mogą wpływać na pojawienie się stanów depresyjnych i ogólnego stanu osłabienia organizmu.

Czym powodowane są niedobory biotyny?

Brak biotyny w organizmie jest spowodowany przede wszystkim nieprawidłową dietą. Witamina ta występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego(jak wątróbka czy żółtka jaj), ale także roślinnego(jak pomidory, marchew czy szpinak). Należy jednak zwrócić uwagę, że w surowych jajach znajduje się awidyna, która łącząc się z biotyną, powstrzymuje jej wchłanianie. Na szczęście gotowanie niszczy awidynę i tym samym możliwe jest wchłanianie biotyny. Biotynę można znaleźć również w produktach mącznych(mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista). Warto podkreślić, że zdolność do syntetyzowania tej witaminy posiada nasza flora bakteryjna, która znajduje się w jelitach. Zaburzenie tego procesu może nastąpić w wyniku trwającej antybiotykoterapii lub przyjmowaniu doustnej antykoncepcji. Ponadto niekorzystny wpływ na przyswajanie tej witaminy mają alkohol, przetworzona żywność, sulfonamidy.

Dlaczego kobiety decydują się na suplementację biotyny?

Coraz częściej reklamy podkreślają wpływ, jaki wywiera biotyna na włosy, a dotyczy to produktów ją zawierających. To właśnie ta witamina dostarcza w macierz włosa biodostępną siarkę, gdzie następuje spojenie włosa na całej jego długości. W przypadku braków biotyny jesteśmy narażeni na nadmierne wypadanie włosów, łojotok czy nawet łupież. Zakup takiego preparatu biotyna tabletki jest najlepszym wyjściem, gdy kobieta chce poprawić stan swoich włosów i paznokci. Poza tym biotyna zapobiega siwieniu włosów, jak i łysieniu. Warto podkreślić, że nadmiar biotyny w organizmie jest usuwany z moczem, co w sporym stopniu eliminuje ryzyko przedawkowania. Jednakże w przypadku jej przedawkowania mogą się pojawić takie objawy jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunki,
  • pogorszenie samopoczucia.

Dodatkowo stosowanie biotyny ma wpływ na obniżenie glukozy, poprawę nastroju, usprawnienie procesu krzepnięcia krwi czy właściwy wzrost i rozwój organizmu.

Biotyna witaminą piękna?

W przypadku posiadania osłabionych cebulek i zwiększonej łamliwości włosów warto pomyśleć o suplementacji witaminy B7, która ma pozytywny wpływ na strukturę włosa. Włosy przy suplementacji biotyny stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Jednakże okres suplementacji biotyną powinien trwać co najmniej 6 miesięcy, aby zaobserwować efekty jej stosowania gołym okiem. Skutkiem ubocznym stosowania tej witaminy mogą być mocniejsze paznokcie oraz zdrowy stan skóry(zapobiega wydzielaniu się łoju z gruczołów skórnych). Należy także podkreślić, że biotyna jest konieczna w procesie wchłaniania witaminy C. Jest to witamina, bez której kobiece włosy i paznokcie nie wyglądałyby tak pięknie

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest