Biegunka w ciąży – czy jest niebezpieczna? Jak ją leczyć domowymi sposobami?

Biegunka zwykle jest powodowana przez różnorodne czynniki. Nie zawsze stanowi ona objaw groźnych schorzeń. Może być chociażby wynikiem stresu czy przejedzenia. Także, kiedy pojawia się u ciężarnej, nie musi od razu stanowić powodu do niepokoju. Trzeba jednak przy tym pamiętać, żeby nie doprowadzić do odwodnienia, a gdy objawy przedłużają się lub są szczególnie nasilone, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Biegunka w ciąży – przyczyny

W przypadku kobiet ciężarnych biegunka również może być wynikiem stresu, przejedzenia czy objawem niegroźnego zatrucia pokarmowego. Jednakże poza typowymi czynnikami podatność na tę przypadłość zwiększa u kobiet w ciąży np. osłabiona odporność – wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji wirusowych i bakteryjnych, a w konsekwencji pojawienia się biegunki.

Przyczyny wystąpienia biegunki mogą też zależeć od etapu ciąży. W pierwszym trymestrze większość kobiet skarży się z reguły na nudności i wymioty, jednakże wśród wczesnych objawów ciąży zdarzają się także biegunki. Jako przyczynę wskazuje się tutaj burzę hormonów. Należy jednak pamiętać, że jeśli biegunce towarzyszy ból brzucha i krwawienie z pochwy, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie można lekceważyć tych objawów, gdyż mogą świadczyć o ryzyku poronienia (niezależnie od etapu ciąży).

W drugim trymestrze biegunka z reguły jest spowodowana szybkim rozwojem płodu. Dostosowywanie się organów wewnętrznych do zmian takich jak powiększanie się macicy, może skutkować problemami trawiennymi. Jednakże, gdy w 2 i 3 trymestrze obok biegunki mamy do czynienia z twardym, bolącym brzuchem, niezbędna jest wizyta u lekarza – mogą to być bowiem objawy odklejenia się łożyska. W takiej sytuacji konieczne jest niezwłoczne działanie, by uniknąć niedotlenienia, a nawet śmierci dziecka.

Biegunka w trzecim trymestrze, szczególnie tuż przed rozwiązaniem, może być zwiastunem porodu. W ten sposób organizm oczyszcza jelita, przygotowując się do wielkiego wysiłku, jakim jest właśnie poród.

Biegunka w ciąży – domowe sposoby

W przypadku wystąpienia biegunki należy zareagować jak najszybciej, dzięki temu mamy szansę uniknąć odwodnienia organizmu. Nie należy jednak przyjmować na własną rękę żadnych leków – wskazany jest natomiast węgiel leczniczy. W tym czasie niezwykle ważna jest dieta. Powinna być lekkostrawna. Zaleca się przy tym jedzenie kleiku ryżowego, a także gotowanej marchewki, bananów czy musu jabłkowego. Pektyny zawarte w owocach wpływają łagodząco na objawy biegunki. Ponadto banany pomagają uzupełnić potas, który tracimy wraz z innymi minerałami z powodu biegunki.

Z diety należy natomiast wykluczyć nabiał, mięso, produkty zawierające duże ilości błonnika (pełnoziarniste pieczywo i kasze, surowe warzywa i owoce). Dozwolone jest natomiast pieczywo pszenne, chrupki kukurydziane, sucharki itp. Kiedy niepożądane objawy ustąpią, można zacząć wprowadzać do diety ziemniaki, chude mięso (najlepiej gotowane), ryby czy nabiał o niskiej zawartości tłuszczu.

Niezwykle ważne jest także nawadnianie organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest woda, można pić także herbatki ziołowe (np. miętową) czy słabą czarną herbatę. Należy także uzupełniać poziom minerałów, które tracimy w przebiegu biegunki. W tym celu można wspomagać się dostępnymi w aptece roztworami zawierającymi glukozę oraz elektrolity.

Biegunka w ciąży – zapobieganie

Najlepiej byłoby unikać wystąpienia biegunki, aby nie borykać się z tą uciążliwą przypadłością i nie ryzykować odwodnienia organizmu. W tym celu należy zrezygnować z potraw, które mogą powodować niestrawność – na cenzurowanym są zatem dania tłuste, niedogotowane czy nieświeże. Istotna jest także częstotliwość posiłków – lepiej mniej, ale częściej – należy jeść regularnie takie porcje, by się nie przejadać, ani też nie odczuwać głodu przez dłuższy czas.

Biegunka w ciąży – podobnie jak biegunka u niemowlaka – może okazać się szczególnie szkodliwa, gdy dopuścimy do odwodnienia. Dlatego też należy reagować jak najszybciej, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Wskazane jest regularne przyjmowanie dużych ilości płynów, a także uzupełnianie minerałów, które tracimy podczas biegunki. Biegunka nie musi od razu być objawem groźnego schorzenia jednakże, gdy utrzymuje się długo, a domowe sposoby nie przynoszą żadnych efektów, należy koniecznie udać się do lekarza.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest