Biegunka u niemowlaka co oznacza i jak z nią walczyć?

Wypróżnienia niemowlaka są bardzo nerwowe dla młodych rodziców. Niepokoją się tym, że wypróżnienia mogą być objawem choroby. Specjaliści uspokajają, że jest to częsta sytuacja pojawiająca się u niemowlak. Jeśli wypróżnienia są rzadsze oraz wodniste oraz częstsze – wskazuję na biegunkę.

Biegunka to jeden ze sposobów ochrony przed substancjami toksycznymi lub czynnikami chorobotwórczymi. Biegunka u niemowlaka charakteryzuję się oddawaniem w ciągu doby stolców o luźnej konsystencji, niekiedy wraz z krwią lub śluzem.

Co ją powoduje?

Najczęściej przyczyną takich dolegliwości jest zakażenie bakteryjne, wirusowe, pasożytniczych, wskutek nietolerancji pokarmowej czy błędów w żywieniu. Bywa również skutkiem po antybiotykoterapii. Biegunka oraz wymioty są charakterystyczne przy rotawirusowym zapaleniu jelit i żołądka. W zimie biegunka jest wywoła przez infekcje wirusowe poprzedzone gorączką, katarem oraz kaszlem. Natomiast w lecie dolegliwości są wywoływane przez zakażenia pokarmowe, pasożytnicze (np. samonelloza).

Jak samodzielnie zdiagnozować biegunkę u niemowlaka?

Podczas biegunki mogą występować takie objawy, jak:

  • Zwiększenie częstotliwości wypróżniania się niemowlaka – nieproporcjonalne do karmienia
  • Rzadkie, płynne, często zielonkawe stolce z ropą, krwią lub śluzem
  • Odparzenia pupy i zaczerwienienie okolic odbytu.

W momencie odparzenia oraz zaczerwienienie pupy niemowlęcia, istotne jest, żeby ją dokładnie oczyścić, osuszyć oraz nawilżyć. W takim przypadku należy zmienić pieluchy jak najczęściej. Zbyt częste wypróżnianie się malucha może doprowadzić do odwodnienie oraz utraty elektrolitów. Biegunka trwająca nawet 2 dni może doprowadzić do takiego stanu.

Dziecko będzie odwodnione, kiedy:

  • Będzie coraz rzadziej oddawało mocz
  • Będzie drażliwe
  • Będzie wyglądało na spragnione oraz miało wysuszone usta
  • Podczas płaczu nie będą płynęły łzy
  • Będzie senne
  • Będzie miała wysoką gorączkę
  • W takich wypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co na biegunkę u dziecka?

Leczenie biegunki u dziecka jest najczęściej podyktowane jej przyczynami.

  1. Niestrawność (biegunka łagodna) – charakteryzuję się oddawaniem przez dziecko luźnym, pienistych stolców. Nie posiada gorączki oraz nie wymiotuje. W takiej przypadku należy wyeliminować inne pokarmy i karmić tylko piersią. Jeśli malec jest karmiony wyłącznie butelką – należy zastosować pokarmy bezmleczne i bezglutenowe. Należy podawać zmiksowane: mięso z marchewką, kleik ryżowy lub starte jabłko. Zmiana żywienia na 2 dni zazwyczaj pomaga w takich dolegliwościach.
  2. Średnio ostra biegunka – charakteryzuję się częstszym wypróżnianiem się dziecka (od kilku do kilkunastu stolców na dobę). Ponadto niemowlę płaczę, jest osłabione, czasem wymiotuje, traci na wadzę. Może pojawić się gorączka. Jeśli dziecko jest karmione piersią – nie należy przerywać tego sposobu karmienia. Po uzgodnieniu z lekarzem można podawać gastrolit. Należy wyeliminować mleczny pokarm i zastąpić go „dietą wodną”. Po polepszeniu staniu zdrowia maluszka można podawać kleik z ryżem, a dopiero na końcu leczenia – mleko modyfikowane.
  3. Ciężka biegunka – charakteryzuję się oddawaniem przez dziecko kilkunastu wodnych stolców na dobę wraz ze śluzem oraz gazami, wymiotuję, nie śpi, nie chce pić. W takim stanie może mieć również gorączkę. Jak również zapadnięte oczy oraz częste oddawanie małych ilości moczu. Taki stan jest bardzo groźny. Natychmiast należy skontaktować się z lekarzem. Potrzebne jest nawodnienie podawane przez kroplówkę.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest