Bakteria coli czym są? Objawy zatrucia i leczenie

Bakteria coli to inaczej pałeczka okrężnicy. Wchodzi w skład flory bakteryjnej jelita grubego i gdy się tam znajduje, jest nieszkodliwa dla zdrowia, jednak gdy pojawia się w innych miejscach w organizmie, może być niebezpieczna. Często wywołuje zatrucie pokarmowe.

Bakteria coli-czym jest?

Bakteria coli jest beztlenową bakterią, która w jelicie spełnia wiele zdrowotnych funkcji, na przykład przyczynia się do rozkładu pożywienia oraz produkcji witamin B i K. Jednak w określonych warunkach wykazuje właściwości chorobotwórcze, szczególnie w układzie pokarmowym i moczowym.

Bakteria coli-objawy zatrucia

Bakterią coli możemy niestety łatwo się zarazić, nawet poprzez dotknięcie przedmiotów czy pieniędzy. Bakteria w bardzo krótkim czasie trafia do organizmu i zaraża go. Bakteria coli w wodzie występuje dosyć często, dlatego możemy się zarazić także poprzez wypicie nieprzegotowanej wody. Nieumyte owoce i warzywa także mogą być źródłem tej bakterii. Najczęstsze objawy zatrucia związane są z układem pokarmowym. Są to między innymi wymioty, ból brzucha lub biegunki, zazwyczaj wodniste lub zawierające krew. Ponadto, mogą wystąpić także bóle i zawroty głowy oraz gorączka. Oprócz tych objawów mogą pojawić się bardziej poważne konsekwencje zarażenia bakterią. Nasz organizm może zostać zainfekowany takimi schorzeniami jak zapalenie cewki moczowej lub dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie otrzewnej, sepsa lub zapalenie opon mózgowych. Na szczęście te choroby nie występują bardzo często, musimy mieć jednak na uwadze ryzyko ich pojawienia się.

Zakażenie dróg moczowych częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ wynika to z budowy fizjologicznej. Objawami zakażenia układu moczowego bakterią coli są częste oddawanie moczu, potrzeba oddania moczu, którą trudno powstrzymać, a także bóle w okolicy lędźwiowej. Ponadto, może wystąpić ból podczas oddawania moczu, a jego kolor i zapach może ulec zmianie. Czasami w moczu pojawia się również krew. Na zarażenie bakterią coli najbardziej podatne są dzieci, ponieważ mają słabsza odporność niż dorośli. Warto pamiętać, ze objawy zakażenia nie pojawiają się od razu po wniknięciu bakterii do organizmu, tylko zazwyczaj po kilku dniach.

Bakteria coli-leczenie oraz profilaktyka

Warto pamiętać, że możemy zapobiegać zarażeniu się bakterią coli. Aby nie dopuścić do zarażenia, powinniśmy często myć ręce, szczególnie po skorzystaniu toalety. Bakteria rozwija się bardzo szybko w sprzyjających warunkach, takich jak wilgoć i określona temperatura, dlatego musimy pamiętać o sterylnym przechowywaniu oraz przygotowaniu jedzenia. Ważne jest, aby dokładnie myć mięso oraz jeść tylko dogotowane mięso. Możliwe jest zarażenie poprzez skorzystanie z nieodpowiednio zdezynfekowanych urządzeń sanitarnych, dlatego warto też zwracać uwagę na ich sterylność. Ponadto, zapobieganie zarażeniu bakterią coli polega na piciu przegotowanej wody, jeśli nie jesteśmy pewni, z jakiego źródła pochodzi. Jeżeli zauważymy u siebie objawy zatrucia, musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zleci on badanie moczu lub kału i jeżeli przypuszczenia o obecności bakterii się potwierdzą, wdroży leczenie oparte na antybiotykach. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą przyczynić się do odwodnienia i osłabienia organizmu. Z tego powodu należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli biegunka i odwodnienie będzie trwało dłużej niż 48 godzin. Lekarz zleci zażywanie odpowiednich leków, jednak musimy pamiętać, aby nie stosować leków przeciwbiegunkowych i przeciwwymiotnych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie możemy zapominać o nawadnianiu organizmu oraz kontrolowaniu, czy w kale nie pojawia się krew. Warto również stosować witaminę C oraz dietę bogatą w białko.

Bakteria coli nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jeżeli znajduje się w jelicie grubym, jednak gdy znajdzie się w innych częściach organizmu, zostaje on zainfekowany. Aby nie dopuścić do zakażenia, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce oraz skonsultować się z lekarzem od razu, gdy dostrzeżemy niepokojące objawy, aby nie dopuścić do rozwoju choroby.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest