Badanie SIBO – kiedy warto je wykonać?

badanie SIBO

Nadmierne zmęczenie, problemy związane z układem pokarmowym oraz uczucie silnie obniżonego nastroju mogą być związane z różnymi dolegliwościami układu pokarmowego. Niewiele osób zdaje siebie sprawę, ile nietolerancji i alergii może mieć każdy z nas. Czasem wdrożenie odpowiedniej diety i zmiana stylu życia może odmienić twój stan o 180 stopni. Co jednak zrobić, gdy podejrzewasz u siebie tego typu zaburzenia? Dobrym sposobem jest wykonanie kompleksowych badań. Sprawdź, na co zwrócić uwagę decydując się na diagnostykę.

Alergie ze strony układu pokarmowego — problemy w jamie brzusznej

Aktualnie niezwykle często mówi się o możliwości posiadania syndromu jelita drażliwego. To częsta przypadłość, która dotyka szczególnie osoby podatne na sytuacje stresowe. To oczywiście nie jest jedyna opcja, która może ci doskwierać. Czasem zaskarża się, że objawy mogą być do siebie zbliżone. Warto w takim wypadku przejść szereg kompleksowych badań i uzyskać jednoznaczną diagnozę, która wyeliminuje wszelkie wątpliwości, a tobie przywróci komfort życia.

Jedną z chorób, o której wielu pacjentów wciąż wie niezwykle mało jest SIBO. Ta przypadłość układu pokarmowego może mocno zmienić twoje samopoczucie i oprócz dolegliwości fizycznych wpływać również na kondycję psychiczną. Zanim zdecydujesz się na diagnozę, sprawdź, czy występują u ciebie charakterystyczne objawy tej choroby.

SIBO to nic innego jak rozrost bakteryjny jelit. W efekcie zaburzenia ilość namnażających się bakterii, które naturalnie znajdują się w jelicie cienkim, jest nadmiernie zwiększona. Musisz wiedzieć, że wiele chorób zaczyna się właśnie w jelitach, dlatego liczne dolegliwości związane z przypadłością dotyczą nie tylko układu pokarmowego, ale również innych obszarów ciała.

Kiedy wykonać badanie SIBO? Charakterystyka choroby

Zastanawiasz się, czy cierpisz na dolegliwości związane z SIBO i potrzebujesz specjalistycznego badania? Badanie znajduje zastosowanie, gdy zaobserwujesz u siebie konkretne objawy. Niezwykle często zdarza się, że osoby chorujące na SIBO zmagają się z wieloma dolegliwościami jelitowymi. Wśród nich mogą pojawić się częste biegunki, szczególnie tłuszczowe. Te wynikają z niedoborów kwasów żółciowych i nieodpowiedniego trwania przyjmowanych pokarmów. Co więcej, pacjenci często uskarżają się na bóle brzucha oraz liczne wzdęcia. W całym procesie przebiegu choroby, notowana może być również nadmierna utrata masy ciała.

Co więcej, SIBO nie kończy się na jelitach. Osoby cierpiące na to zaburzenie mogą uskarżać się an nawracający trądzik różowaty, zespół niespokojnych nóg, a nawet liczne bóle stawów i osłabienie kości. Istotne jest, że nieleczone SIBO, może negatywnie wpływać na kondycję psychiczną pacjenta, dając objawy przypominające symptomy depresji.

Przyczyn SIBO można upatrywać się w wielu elementach. Najczęściej zaburzenie występuje, gdy zmianom uległa anatomia jelita cienkiego na skutek przeprowadzonych zabiegów, stosowanych leków, w tym antybiotyków lub w przypadku zaburzeń odporności. Zdarza się, że SIBO pojawia się również u osób, które przewlekle chorują na cukrzyce oraz inne przypadłości jelitowe.

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego — diagnostyka

W przypadku przerostów gatunków bakterii w jelicie cienkim, należy wykonać specjalistyczne badania i testy laboratoryjne, które jednoznacznie potwierdza lub wykluczą obciążenie SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth). Jednym z bada będzie wodorowo metanowy test oddechowy. Ten można wykonać w specjalistycznych placówkach lub w domu przy użyciu specjalistycznego pakietu. Test wodorowo metanowy polega na dokonaniu pomiaru ilości wodoru i tlenu w wydychanym powietrzu po uprzednim wypiciu dawki laktulozy.

Kolejnymi badaniami jest wykonanie testów poziomu witamin i minerałów we krwi. Te wykonuje się głównie pod kątem niedokrwistości oraz zawartości witaminy B12 w organizmie. Tego typu badania bez problemu wykonasz w punkcie pobrań Alab Laboratoria. Badając przypadki przerostu gatunków bakterii w jelitach, wiąże się również z wykonaniem testu, który ma na celu zobrazowanie ilości bakterii znajdujących się w kale. Są to niezbędne badania przy diagnostyce SIBO, które umożliwią dalsze postępowanie terapeutyczne w przypadku pozytywnych wyników.

Dolegliwości w obrębie jamy brzusznej — leczenie

Przeprowadzone badanie sibo daje podstawy do wdrożenia ewentualnego leczenia i profilaktyki zachowawczej. Istotne okaże się tutaj uzupełnienie niedoborów żywieniowych, zadbanie o odbudowę mikroflory jelitowej poprzez podawanie właściwych preparatów. Co więcej, w przypadku zaburzeń bakteryjnych jelit będzie konieczna całkowita zmiana diety i nawyków żywieniowych. Oprócz potraw lekkostrawnych i ubogich w węglowodany proste w niektórych przypadkach konieczne będzie wyłączenie laktozy.

Jeśli zauważyłeś u siebie wzmożone dolegliwości jelitowe, zapisz się na badania i sprawdź, czy twoim problemem nie jest SIBO.

 

Materiał dostarczony przez partnera strony.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest