Autyzm – rodzaje, przyczyna i leczenie

Autyzm to przypadłość kojarzona głównie z dziećmi, jednak jej objawy towarzyszą chorym przez całe życie. Jest to zaburzenie rozwojowe o podłożu neurologicznym, charakteryzujące się szeroko pojętym wycofaniem ze społeczeństwa oraz trudnościami z komunikacją. Choć problem autyzmu nadal owiany jest niemałą tajemnicą, naukowcy wciąż starają się nam go przybliżyć. W poniższym artykule kilka słów o przyczynach tej choroby, objawach oraz o możliwościach leczenia.

Autyzm – przyczyny

Nie określono jeszcze jednej, konkretnej przyczyny autyzmu, jednak wszystko wskazuje na to, że choroba ma podłoże genetyczne. W momencie, w którym jedno dziecko rodziców jest autystyczne, zwiększa się prawdopodobieństwo, że chore urodzi się również kolejne. Ponadto, istnieją teorie mówiące o tym, że dzieci ojca, który ma więcej niż 40 lat, również mogą być narażone na autyzm oraz takie, które mówią o zagrożeniach związanych z przyjmowaniem leków przeciw depresji przez kobiety w ciąży.

Autyzm objawy

Objawów autyzmu jest bardzo wiele i rzadko wszystkie występują jednocześnie. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

  1. trudności w kontakcie z innymi ludźmi;
  2. niewyrażanie emocji, a jeśli już w to sposób bardzo ograniczony;
  3. bezwarunkowe poczucie komfortu wyłącznie we własnym towarzystwie;
  4. gwałtowne reakcje na naturalne zdarzenia – zwłaszcza te, które nie są rutynowe dla osoby cierpiącej na autyzm;
  5. brak reakcji na próby nawiązania kontaktu z chorym.

Autyzm rodzaje

Nie wolno zapominać także o tym, iż nie istnieje wyłącznie jedna odmiana autyzmu. Pierwszy rodzaj tej przypadłości to zespół Kannera, czyli nic innego jak autyzm u dzieci. Autyzm dziecięcy zwykle wykrywany jest bardzo wcześnie (przed ukończeniem 3. roku życia), a jego objawy są tożsame z tymi, z którymi najczęściej kojarzony jest autyzm.

Drugi rodzaj autyzmu to autyzm atypowy. W tym wypadku jest on diagnozowany nieco później, dopiero po 3. roku życia. Autyzm atypowy jest dużo trudniejszy do scharakteryzowania, stąd jego późniejsza diagnoza. W każdym razie, najczęściej cierpiący na tę przypadłość przejawia zachowania charakterystyczne dla autyzmu dziecięcego, lecz tylko niektóre.

Autyzm i jego leczenie

Jak już nadmieniono we wstępie, autyzm nie należy do schorzeń, które są uleczalne. Konieczna jest stała praca z dzieckiem, aby choroba przebiegała łagodniej, jednak terapia nigdy nie przyniesie stuprocentowych efektów. W leczeniu osoby autystycznej szczególnie istotną rolę odgrywa terapia behawioralna. Terapia farmakologiczna, natomiast, stosowana jest wyłącznie jako dodatek.

Podsumowując, autyzm to schorzenie, które jest nieuleczalne, jednak regularna terapia, ciągła praca z dzieckiem oraz ogrom wyrozumiałości to klucz do zapewnienia takiej osobie normalnego życia. Osoby cierpiące na autyzm, poza upośledzeniem emocjonalnym, często wykazują wiele innych talentów, które przy odpowiednim wsparciu i miłości mogą zostać wspaniale rozwinięte.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest