Artretyzm (zwany też dną moczanową) to schorzenie, które objawia się przede wszystkim silnym bólem stawów. Mimo że uważana jest za chorobę ludzi starszych, może ona pojawić się właściwie w każdym wieku. Dotychczas nie znaleziono sposobu na całkowite wyleczenie artretyzmu, jednakże odpowiednia dieta i leki pozwalają na znaczące zmniejszenie uciążliwości objawów.
Spis treści
Czym jest artretyzm?
Artretyzm co to właściwie za schorzenie? Jest to schorzenie podobne do ostrego zapalenia stawów. Początkowo może objawiać się w przypadku jednego stawu (np. dużego palca u stopy – mamy wtedy do czynienia z podagrą), jednakże z czasem choroba ta zajmuje nie tylko inne stawy, ale także tkanki miękkie. Artretyzm jest wynikiem zaburzenia przemiany materii. Nadmiar kwasu moczowego w organizmie chorego krystalizuje się, a następnie odkłada w stawach oraz tkance okołostawowej. Moczany (czyli kryształki kwasu moczowego) ranią tkanki i powodują stan zapalny.
Artretyzm – rodzaje
Mówiąc o artretyzmie, warto rozróżnić dwa jego rodzaje: pierwotny i wtórny. W przypadku artretyzmu pierwotnego przyczyną wystąpienia schorzenia jest odziedziczone zaburzenie metabolizmu. W takiej sytuacji organizm chorego z nieznanych powodów produkuje nadmierne ilości kwasu moczowego, których nie jest w stanie wydalić w całości.
Wtórna dna moczanowa występuje zdecydowanie rzadziej. Jej przyczynę mogą stanowić m.in. przewlekła choroba nerek, napromieniowanie, białaczka, nadmierne objadanie się, ale także zbyt radykalnie przeprowadzone odchudzanie lub głodówka. Pojawienie się wtórnej formy artretyzmu może być także wynikiem nadużywania alkoholu czy przyjmowania niektórych leków. Narażone na wystąpienie tego schorzenia są także osoby z cukrzycą typu II, nadciśnieniem, nadwagą i otyłością.
Objawy artretyzmu
Artretyzm objawy ma zbliżone do zapalenia stawów. Jednakże w przypadku dny moczanowej trzeba pamiętać, że jest to schorzenie, które dość długo nie daje żadnych objawów – pojawiają się często dopiero po kilkunastu latach rozwijania się choroby. W początkowym stadium rozpoznanie artretyzmu możliwe jest jedynie poprzez badanie krwi – o jego występowaniu świadczy podwyższony poziom kwasu moczowego. Później pojawiają się objawy takie jak m.in.:
- ostry ból stawów,
- napięta skóra i opuchlizna wokół stawów.
- osłabienie,
- gorączka,
- guzki dnawe,
- kamica, zapalenie nerek lub inne zmiany w układzie moczowym,
- znaczny spadek wagi,
- utrudnione poruszanie się.
Leczenie artretyzmu
W przypadku tego typu schorzenia ważną kwestią jest dieta. Dzięki niej można dość skutecznie zmniejszyć nasilenie objawów, a nawet uniknąć kolejnych ataków choroby. Co prawda trudno obyć się bez odpowiednich środków farmakologicznych, jednakże odpowiednia dieta odgrywa tutaj dużą rolę.
Co zatem jeść, a czego lepiej unikać? Z pewnością należy zrezygnować z produktów, które wpływają na zwiększenie stężenia kwasu moczowego w organizmie. Zrezygnować trzeba z tłustych potraw, czerwonego mięsa, dużych ilości alkoholu, smażonych dań. Zalecane są natomiast warzywa i owoce, nabiał. Należy też dużo pić – około 2 litry płynów dziennie. Warto pić głównie wodę, ale dozwolona jest także kawa czy herbata.
Należy także zwrócić uwagę na to, by nie przejadać się i nie spożywać kolacji zbyt późno – w nocy organizm wolniej usuwa kwas moczowy. Istotną kwestią w przypadku artretyzmu jest także aktywność fizyczna – z jednej strony pozwala nie dopuścić do nadwagi czy otyłości, z drugiej zaś pozytywnie wpływa na elastyczność stawów. Wybierając formę wysiłku fizycznego, warto pamiętać, by nie obciążać zbytnio stawów – z tego względu wprost idealne wydaje się pływanie. Najlepiej jednak skonsultować się z fizjoterapeutą – dobierze on odpowiedni zestaw ćwiczeń, który będzie bezpieczny i pozwoli utrzymać stawy w dobrej kondycji.
Środki farmakologiczne przyjmowane przez chorych na artretyzm mają za zadanie przede wszystkim zmniejszyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Leki te działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także moczopędnie. W przypadku niektórych osób dobrym rozwiązaniem jest także fizykoterapia, gdyż pozwala na zniwelowanie sztywnienia stawów i pozytywnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Artretyzm uznawany jest za chorobę osób starszych, jednakże nieodpowiedni styl życia, nadwaga i zła dieta mogą przyczynić się do jego wystąpienia niezależnie od wieku danej osoby. Dlatego też warto zwrócić uwagę na swoje przyzwyczajenia, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, jak najszybciej podjąć leczenie.