Po suto zakrapianej imprezie często szukamy sposobów na nieco szybsze wytrzeźwienie. Oto metody, z których warto skorzystać.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są objawy upojenia alkoholowego,
- jak przygotować organizm do spożywania alkoholu,
- jakie są metody na wytrzeźwienie,
- jak poradzić sobie z kacem?
Bóle głowy, nudności i spadek formy to jedne z głównych objawów kaca, który pojawia się o poranku, po suto zakrapianym wieczorze. Jego przyczyną jest przede wszystkim odwodnienie organizmu oraz zatrucie aldehydem octowym. Dużą rolę odgrywa także niedobór witaminy B12 oraz glutaminy. Co zrobić, żeby wytrzeźwieć, a tym samym poradzić sobie z kacem?
Czytaj także: Alkohole, które powodują najcięższego kaca. Czyli co unikać podczas spotkań towarzyskich?
Stan upojenia alkoholowego – jakie są jego objawy w organizmie?
Stan upojenia alkoholowego nazywany bywa też zatruciem alkoholowym, gdyż w przypadku przedawkowania trunków nasz organizm zaczyna traktować je jak truciznę. Jego reakcje uzależnione są od ilości wypitego alkoholu, a także predyspozycji własnych. Dużą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim masa ciała oraz odpowiednie przygotowanie do spożywania alkoholu. Statystycznie mężczyźni wypijając więcej będą mieli podobne objawy do tych, na które uskarżają się kobiety, pijące mniej. Podobnie jest w przypadku osób z nadwagą oraz niedowagą. Charakterystyczne objawy upojenia alkoholowego w zależności od ilości promili w organizmie przedstawia tabela:
Stężenie | Objawy |
do 0,5 promila | upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia widzenia, lekkie zaburzenia równowagi, |
do 0,7 promila | nadmierna pobudliwość oraz błędna ocena własnych możliwości, |
do 2 promili | obniżenie progu bólu, spadek sprawności intelektualnej, pobudzenie seksualne, zachowania agresywne, wzrost ciśnienia krwi, |
do 3 promili | zaburzenia mowy, wzmożona senność, brak kontroli własnych zachowań, |
do 4 promili | spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki, |
powyżej 4 promili | zaburzenia czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego, głęboka śpiączka. |
W rzeczywistości nie ma bezpiecznego poziomu stężenia alkoholu w organizmie, gdyż każdy reaguje na niego w nieco inny sposób.
Jak przygotować organizm do spożywania alkoholu?
W społeczeństwie panuje przekonanie, że do picia alkoholu trzeba się umiejętnie przygotować. Rzeczywiście, wykonanie kilku prostych czynności pomoże nam poprawić samopoczucie, a w niektórych przypadkach nawet uniknąć silnego kaca. Do imprezy czy spotkania towarzyskiego, na którym będziemy spożywać alkohol, należy podejść zdroworozsądkowo. Przede wszystkim musimy zaplanować bezpieczny powrót do domu. Pamiętajmy, aby umówić się z kimś, kto odbierze nas z imprezy bądź zawczasu zamówić taksówkę. Po spożyciu alkoholu obniżają się nasze zdolności do kontrolowania zachowań, a także logicznej oceny sytuacji, dlatego działając nierozsądnie, możemy na przykład paść ofiarą kradzieży. Ponadto przed imprezą powinniśmy:
- spożyć sycący posiłek – pozwoli to spowolnić proces wchłaniania alkoholu przez organizm, który będzie zajęty trawieniem posiłku. Ostatni posiłek przed imprezą powinien być stosunkowo kaloryczny,
- nawodnić organizm – wbrew pozorom najważniejsze jest nawadnianie organizmu przed piciem oraz w trakcie. Alkohol odwadnia w znaczącym stopniu, dlatego organizm następnego dnia domaga się znaczących ilości wody,
- zażyć witaminę C – pomaga ona usuwać toksyny z organizmu,
- zrezygnować z papierosów – nikotyna powoduje jeszcze większe zatrucie organizmu,
- porządnie wypocząć – zmęczenie potęguje skutki spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach.
Jak spożywać alkohol odpowiedzialnie?
Odpowiedzialne spożywanie alkoholu pozwoli uchronić się nie tylko przed dużym kacem, ale również umożliwia dbanie o bezpieczeństwo własne oraz pozostałych imprezowiczów. Ważne, aby nie spożywać kilku rodzajów alkoholi w jednym czasie, czyli kolokwialnie rzecz mówiąc, nie mieszać. Jeśli zdecydujemy się pić piwo, to konsekwentnie wypijajmy je przez całą imprezę, nie łącząc tego trunku z wódką czy winem. Unikajmy alkoholi ciężkich, które w znaczącym stopniu obciążają nie tylko wątrobę, ale i żołądek. Szklaneczka whiskey z pewnością nie zaszkodzi, jednak wypicie kilku drinków może nie skończyć się dobrze. Spożywając alkohol, powinniśmy przez cały czas nawadniać organizm. Eksperci radzą, aby na jedną szklankę piwa czy kieliszek wina przypadała jedna szklanka wody, co pomoże zrównoważyć jej straty w organizmie. Podczas imprezy nie powinniśmy też palić papierosów ani spożywać leków czy substancji psychoaktywnych. Jeśli możemy pozwolić sobie na małą przekąskę, to zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Po alkoholu nabieramy apetytu, zatem możemy go w ten sposób zaspokoić. Odpowiedzialne picie polega również na zachowaniu umiaru. Pamiętajmy, aby nie dać się pokusie spożycia kolejnego kieliszka, jeśli czujemy, że nasz organizm odmawia nam posłuszeństwa. Nie ulegajmy presji, gdyż może mieć to bardzo przykre konsekwencje.
Metody na otrzeźwienie i poprawę samopoczucia po spożyciu alkoholu
Co zrobić, żeby szybko wytrzeźwieć? Niestety, otrzeźwienie to długotrwały proces, w czasie którego organizm pozbywa się alkoholu oraz stara się niwelować skutki jego działania. Możemy mu w tym pomóc, dzięki czemu wytrzeźwiejemy nieco szybciej. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie do picia, to nie pomoże nam nawet najlepsza metoda. Oto 5 sposobów na szybsze wytrzeźwienie:
- wypicie roztworu glukozy – wątroba, trawiąc alkohol, nie radzi sobie z syntezą cukrów. Dlatego też wypicie roztworu glukozy da nam natychmiastowy zastrzyk energii i wspomoże wytrzeźwienie w krótszym czasie,
- zjedzenie ciepłego posiłku – przyjęło się, że na kaca najlepszy jest rosół, jednak możemy sięgnąć po jakąkolwiek zupę na bazie warzyw. Dobrym rozwiązaniem będzie także jajecznica, która jest bogata w cysteinę,
- picie dużej ilości wody z cytryną – organizm potrzebuje odpowiedniego nawodnienie, dlatego po imprezie powinniśmy wypić co najmniej 2 litry wody w ciągu całego dnia. Cytryna natomiast dostarcza witaminę C, która pomaga w detoksykacji organizmu,
- wypicie szklanki soku warzywnego – organizm potrzebuje sporej ilości witamin, którą dostarczą mu przede wszystkim warzywa i owoce. Warto więc sięgnąć po szklankę soku, najlepiej pomidorowego,
- odpoczynek – długi sen i odpoczynek wspomagają regenerację organizmu.
Jak poradzić sobie z kacem?
Walka z kacem może opierać się na domowych sposobach, jednak możemy też sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Dobrym rozwiązaniem są kroplówki, będące mieszanką glukozy, witamin i niezbędnych organizmowi minerałów. Ich zaletą jest fakt, iż dosyć szybko stawiają na nogi, jednak z drugiej strony są stosunkowo drogie. Możemy także sięgnąć po rozpuszczalne tabletki, które działają podobnie jak kroplówki, jednak nie trafiają bezpośrednio do krwioobiegu. Pamiętajmy jednocześnie, że najlepszym sposobem na walkę z kacem jest odpowiednie przygotowanie się do picia – dzięki temu nie będziemy musieli zastanawiać się, jak szybko wytrzeźwieć. Musimy też wziąć pod uwagę, że kolejnego dnia po imprezie nie powinniśmy prowadzić samochodu (nigdy nie wiemy na pewno, kiedy wystąpi pełne wytrzeźwienie) ani podejmować zbyt ciężkich prac. Dajmy organizmowi czas na odpoczynek i regenerację, gdyż walka z zatruciem alkoholowym wymaga poświęcenia dużej ilości energii.
Najczęściej zadawane pytania:
Jak organizm reaguje na nadmierne ilości alkoholu?
Najczęściej po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu pojawiają się zaburzenia widzenia, równowagi, koncentracji, problemy z logicznym myśleniem czy umiejętną oceną własnych zachowań.
Jak szybko wytrzeźwieć?
Trzeźwienie polega przede wszystkim na nawodnieniu organizmu oraz dostarczeniu sporych ilości witamin i minerałów. Ważny jest również odpoczynek i zdrowy sen.
Jak przygotować się do picia?
Przygotowania do picia obejmują przede wszystkim zjedzenie kalorycznego posiłku i odpowiednie nawodnienie organizmu, przyjęcie dawki witaminy C, odpoczynek oraz rezygnację z papierosów w dniu imprezy.