Zatwardzenie (zaparcia) – 5 skutecznych sposobów na zatwardzenie!

Długotrwałe zaparcia objawiają się wzdęciem, uczuciem ciężkości i bólem. Są nie tylko źródłem złego samopoczucia, ale mogą być groźne dla zdrowia, a w konsekwencji prowadzić do poważnych schorzeń odbytnicy i odbytu . Zalegające resztki pokarmowe uszkadzają jelito grube, sprzyjają jego stanom zapalnym i niedrożności.

Zatwardzenie – czym tak na prawdę jest?

Zatwardzenie to zaburzenie pracy przewodu pokarmowego, powstające podczas zalegania niestawionych resztek pokarmowych w jelitach. Objawia się dyskomfortem w postaci uczucia ciężkości oraz wzdęć. W ciągu tygodnia zdrowy człowiek powinien oddać stolec minimum trzy razy. Każde odstępstwo można traktować jako problem. Pojawiające się zaparcia nieleczone mogą zagrozić zdrowiu człowieka. Gazy i wzdęcia wpływają nie tylko na dyskomfort, lecz także na kłopoty z cerą. Możemy odczuwać zmęczenie oraz osłabienie.

Objawy zaparć:

  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • twardy stolec
  • wypróżnienia rzadsze niż 2 razy w tygodniu

Jak sobie radzić z zaparciami?

Po pierwsze dieta

Podstawą prawidłowego funkcjonowania jelit jest dieta, a konkretnie obecność błonnika pokarmowego, czyli węglowodanów pochodzących z roślin, które nie ulegają procesowi trawienia. Jego niska podaż skutkuje zaparciami i problemami trawiennymi. Dzięki zdolności chłonięcia wody błonnik poprawia perystaltykę jelit, czyli wspomaga w ten sposób rytmiczne skurcze mięśni jelit, przez co pokarm zostaje sprawnie wymieszany, strawiony i przetransportowany dalej.

Gdzie go szukać? Przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych takich jak: płatki śniadaniowe (zawartość błonnika powinna wynosić co najmniej 5-6g) czy pieczywo pełnoziarniste. Włącz do swojej diety kaszę gryczaną i jaglaną. Jedz warzywa bogate w skrobię takie jak kukurydza, zielony groszek czy ziemniaki. Zaproś na swój talerz jęczmień i owies. Skutecznie uwolnią cię
od zaparć i zagwarantują regularne wypróżnienia.

Aktywność fizyczna pomaga na zaparcia

Ruch stymuluje pracę jelit i przesuwanie się treści pokarmowej do jelita grubego. Aktywność fizyczna jest bardzo skutecznym sposobem na zapobieganie zaparciom oraz na ich eliminację. Jakie ćwiczenia wybrać? Najlepsze będą ćwiczenia aerobowe i cardio takie jak: bieganie, przysiady, rower, intensywna gimnastyka wykonywane o poranku. Przyspieszy to nasz metabolizm i pobudzi jelita do sprawnej pracy przez cały dzień. Jeśli brak nam czasu na poranną aktywność fizyczną, możemy odbyć trening w późniejszej porze. Ważne, aby ruch na dobre zagościł w naszym planie dnia.

Idź jeśli musisz

Jelito grube najbardziej aktywne jest rano. Niestety, często nie mamy czasu na wizytę w toalecie. Częste wstrzymywanie stolca skutkuje zanikaniem odruchu wypróżnienia. Aby temu zaradzić należy poświęcić więcej czasu na pobyt w toalecie. Przy problemach z zaparciem warto wypijać na czczo szklankę letniej wody z cytryną lub łyżką octu. Można również na noc namoczyć
w wodzie suszone śliwki, a rano wypić tak przyrządzoną miksturę na pusty żołądek- to pobudzi jelito do pracy.

0005TO9CXM9FGYHL C122 F4

Zimny okład przy zaparciach

Jednym z domowych, tanich i skutecznych sposobów na zaparcia jest wykonanie zimnego okładu. To bardzo dobra metoda na pobudzenie perystaltyki jelit. Należy przygotować lniany ręcznik o wymiarach 40×190 cm, 1 ręcznik bawełniany 50×190 cm oraz kawałek tkaniny wełnianej 45×190 cm. Ręcznik lniany złóż kilka razy, zanurz w zimnej wodzie i silnie wyżmij. Połóż go
na brzuch w taki sposób, aby pępek był na środku, a potem nałóż ręcznik bawełniany i tkaninę wełnianą. Leż z okładem 45-60 minut, do chwili, gdy poczujesz się lepiej.

Lewatywa i środki przeczyszczające

Remedium na uporczywe zaparcia może okazać się jeden z najstarszych zabiegów medycznych, czyli lewatywa. Jest to procedura polegająca na wlewaniu przez odbyt płynu do jelita grubego po to, by usunąć złogi mas kałowych. W celu wykonania zabiegu można udać się do prywatnej kliniki, specjalizującej się w tego typu postępowaniu. Lewatywę można również wykonać domowym sposobem.

Ostatnim, mogącym przynieść szybką ulgę sposobem na zaparcia jest zastosowanie środków przeczyszczających, do nabycia w każdej aptece, dostępnych w postaci czopków, tabletek, a nawet herbatek ziołowych przyspieszających wypróżnienie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest