Zapalenie zatok – wszystko o przyczynach, objawach i leczeniu

Zaobserwowałaś u siebie lub swoich bliskich ból twarzoczaszki, szczególnie w okolicach czoła, oczu i nosa? Nasila się przy szybkich ruchach, wstawaniu, pochylaniu? Bólom towarzyszy katar, zaburzenia węchu oraz smaku? Wyjątkowo długo męczy zatkany nos a Twój głos brzmi ostatnio, jakby należał do kogoś innego? Niemal nie ulega wątpliwości fakt, że jest to zapalenie zatok.

Czym w ogóle są zatoki?

Zatoki to puste przestrzeni w czaszce połączone z jamą nosa, które zapewniają cieplną oraz mechaniczną ochronę oczodołów oraz mózgu, jednocześnie będąc wzmocnieniem twarzoczaszki. Biorą też udział w emisji głosu, nawilżaniu, ogrzewaniu i oczyszczaniu wdychanego powietrza. Wyróżniamy zatoki czołowe, klinowe oraz szczękowe, a także komórki sitowe – przednie i tylne.

Kiedy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka?

Na zapalenie zatok jesteśmy szczególnie narażeni, kiedy mamy skrzywioną przegrodę nosową, przerośnięte migdałki podniebienne lub gardłowe, jesteśmy alergikami lub astmatykami (a nasz lekarz niestety nie do końca radzi sobie z tym, aby nasz nos był w pełni drożny), bagatelizujemy infekcje górnych dróg oddechowych lub żyjemy w bardzo zanieczyszczonym środowisku (Tak, tak, maski przeciwsmogowe, z których wyglądu i roli tak często się żartuje, nie są jednak jedynie wynalazkiem dla snobów!).

Co jest przyczyną zapalenia zatok?

Choroba ta może mieć różną etiologię – powodować ją mogą zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby, choć te ostatnie atakują najczęściej ludzi z baaaardzo dużymi problemami odpornościowymi. Na ogół zakażenie powodowane są bezpośrednio przez jamę śluzową błony nosowej. Wirusy powodują raczej lekki przebieg zapalenia. Większy kłopot mają Ci, u których doszło do nadkażenia paciorkowcem lub gronkowcem. Jeśli ból obejmuje jedynie okolice zatok szczękowych, a mamy niewyleczone zęby – to prawdopodobnie w nich powinniśmy dopatrywać się przyczyny nieprzyjemności.

Występują trzy kategorie zapaleń :

  • ostre (nie powoduje trwałych powikłań),
  • nawracające (powtarzające się epizody zapaleń ostrych),
  • przewlekłe (nie do wyleczenia na drodze leczenia samozachowawczego).

Jeśli podejrzewacie, że dopadło Was zapalenie zatok – czeka Was wizyta u laryngologa, nie obejdzie się bez niej, gdyż tylko on jest w stanie wykluczyć inne choroby oraz dobrać odpowiednie środki leczenia.

Czym grozi zbagatelizowanie objawów?

Niewyleczone zapalenie zatok może powodować naprawdę niebezpieczne powikłania – ropienie oponowe, zakrzepy zatok, zapalenie opon mózgowych miękkich oraz szpiku kostnego czaszki, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalny obrzęk powiek, zapalenie tkanek miękkich oczodołu, ropowica oczodołu, ropień podkostnowy oczodołu itd. Nie ma sensu ryzykować! Szczególnie, że w przypadku powikłań – czeka nas operacja, chirurgiczny zabieg oczyszczania chorej zatoki, a na koniec silne, dożylnie chemioterapeutyki. Zadbajcie o to, by zminimalizować kontakt z lekarzami i szpitalem.

Czy jest coś, co możecie zrobić wcześniej, same? Oczywiście, lecz pamiętajcie, że nie jest to zastępstwo dla leczenia farmakologicznego!

Domowe sposoby na zatoki:

  1. Płócienne woreczki napełnione solą i gorczycą podgrzejcie np. na patelni i ciepłe (nigdy gorące), przyłóżcie do czoła i policzków – ułatwi to udrożnienie dróg oddechowych.
  2. Zacznij używać w swoich daniach świeżego oregano, a olejek z niego dodaj do wody, z której skorzystasz przy inhalacji – to zioło uważane jest za jeden z naturalnych antybiotyków. Do gorącej wody, której pary użyjesz jako inhalatora możesz dodać sól oraz olejek kamforowy. Inhalacje zalecane są nawet trzy razy dziennie.
  3. Korzystaj z gorących kąpieli a jeśli lubisz – wybierz się do sauny mokrej.
Czytaj więcej:Zapalenie zatok – wszystko o przyczynach, objawach i leczeniu
5 (100%) 1 głosów