Co zapach Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?

Badania dowodzą, że zapach jest jednym z najsilniej odczuwanych zmysłów. Bardzo często tylko dzięki woni konkretnych perfum potrafimy przywołać w głowie wspomnienia związane z osobą, która ich używała. Poszczególne zapachy kojarzą nam się z rodzinnym domem, wakacjami czy jakąś porą roku. Ale czy zawsze zwracamy uwagę na…zapach własnego ciała? Czasem jesteśmy do niego przyzwyczajeni tak bardzo, że nie zauważamy w nim zmian. To jednak błąd! Okazuje się, że bardzo wiele chorób objawia się również…charakterystycznym zapachem.

Co zapach Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?

Kiedy odczuwamy ból jakiejś części ciała, odruchowo wstukujemy w wyszukiwarkę symptom, który się pojawił. Jednak nikt z nas nie pomyślałby, że słodkawa woń naszego ciała może oznaczać cukrzycę, a nieprzyjemny zapach z ust – problemy gastryczne. Z kolei słodkawy oddech jest kolejnym z objawów cukrzycy.

Również zapach moczu może być wyznacznikiem choroby – kiedy pachnie on acetonem (znanym np. z woni zmywaczy do paznokci), może to oznaczać zaawansowaną cukrzycę. Ponadto, nie należy lekceważyć zapachów wydobywających się z narządów płciowych, bo i one mogą świadczyć o różnych infekcjach – grzybiczych czy bakteryjnych.

Inne przyczyny zmiany zapachu ciała

Pamiętajmy jednak, że nie każda zmiana świadczy o poważnej chorobie i czasem przyczyna woni naszej skóry czy potu może być o wiele prostsza: skóra zmienia zapach pod wpływem palenia papierosów, procesu trawienia alkoholu, a nawet przy stosowaniu różnego rodzaju restrykcyjnych diet. Niektórzy od zawsze borykają się zaś z problemem nadpotliwości i przykrego zapachu potu,
i dla nich również nie będzie to znaczący objaw dolegliwości.

Podsumowując, warto kontrolować własny organizm pod kątem różnych niepokojących objawów, a pomocny w tym może być również zapach. Taka samoświadomość na pewno zdziała więcej dobrego niż złego.

Czytaj więcej:Co zapach Twojego ciała mówi o Twoim zdrowiu?
5 (100%) 1 głosów