Współczynnik aktywności fizycznej czyli całkowita przemiana materii

Na sumę wydatków energetycznych składają się: przemiana materii, efekt pożywienia, oraz związany z aktywnością fizyczna. Ustalenie całego zapotrzebowania zazwyczaj ma trzy etapy. Podstawową przemianą materii nazywamy najniższy poziom związany z energią. Aby to ustalić, posługujemy się wzorem Mifflin- St Jeor.

Współczynnik aktywności fizycznej – co to takiego?

Mięśnie wpływają na zapotrzebowanie energetyczne, uzyskany wynik może być jednak mniej dokładny, w przypadku, kiedy BMI jest większe niż 35. Możemy również posłużyć się wzorem Katch – Mc Ardle. Wiele spraw związanych z energią jest zależne od tego, co wykonujemy w ciągu dnia. Używa się wtedy uproszczonego wskaźnika, współczynnika aktywności fizycznej. Niska aktywność dotyczy osób, które nie mają aktywności fizycznej i nie trenują. Średnia odnosi się do trenujących dwa razy w tygodniu. Wysoka aktywność to praca fizyczna i treningi. Dokładność, tego współczynnika jest mocno ograniczona. Warto na ten temat prowadzić dziennik. Powiązany, jest skrót PPM – podstawowa przemiana materii. Można ją również obliczyć za pomocą wzoru Harrisa – Benedicta. Oczywiście, w Internecie znajdziemy na ten temat sporo różnych informacji.

Wzory są przypisane, bardzo różne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet:

  • dla kobiet jest to:
    PPM[kcal]= 665,09 + (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek)
  • dla mężczyzn:
    PPM[kcal]= 66,47 + (13,75 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,75 x wiek)
  • Również Całkowita Przemiana Materii posiada wzór. Jest on bardzo łatwy do obliczenia.
    CPM= k* PPM
    Na początku jednak sobie wyjaśnijmy, czym jest k.
    K, jest współczynnikiem. Jest kilka różnych danych:
    – 1,2 – 1,3 –> dla pacjenta chorego leżącego w łóżku, z ograniczoną aktywnością
    – 1,4–> dla niskiej aktywności fizycznej, np. tryb funkcjonowania w biegu
    – 1,6 –>dla umiarkowanej aktywności fizycznej , czyli uprawianie sportu
    – 1,75–> aktywny tryb życia
    – 2–> bardzo aktywny tryb życia
    – 2,2-2,4–> wyczynowe uprawianie sportu

Jak to obliczyć ?

Oszacowanie swojej aktywności fizycznej na podstawie powyższych wytycznych wcale nie jest takie łatwe, dlatego, żeby poznać swój własny średni współczynnik, aktywności należałoby pokusić się o obliczenie wszystkich swoich wydatków energetycznych spożytych na wykonywanie poszczególnych czynności. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że wszystkie te wpływają na zmianę współczynników. Ma na to wpływ przede wszystkim dieta oraz zmiana nawyków żywieniowych. Należy wziąć to pod uwagę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest