Złuszczanie martwego naskórka – rodzaje peelingów do twarzy

Usuwanie martwego naskórka to jeden z kroków pielęgnacyjnych, którego z pewnością nie należy pomijać w codziennej rutynie. Zdrowo wyglądająca skóra wymaga złuszczania martwego naskórka. To właśnie peelingi odpowiadają za regulację odnowy komórkowej, dzięki czemu skóra odbudowuje zewnętrzną warstwę i sprawia, że cera staje się ujednolicona i rozświetlona. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do złuszczania naskórka. Na który z nich warto postawić?

Peeling mechaniczny

Produkty o działaniu mechanicznym doskonale pobudza krążenie. W swojej formule zawiera drobinki ścierające naskórek. Jego receptura może być opracowana na bazie soli, cukru, kawy lub zmielonych łupin. Takie peelingi sprawdzą się przede wszystkim u osób, które nie mają skóry wrażliwej i delikatnej, ponieważ są one nieco bardziej inwazyjne, a skóra po takim zabiegu może być delikatnie zaczerwieniona lub podrażniona. Główną zaletą peelingów mechanicznych (w zależności od wielkości drobinek – mogą występować pod nazwą drobnoziarnistych lub gruboziarnistych) jest to, że widocznie odblokowują ujścia gruczołów łojowych, przez co są idealnym wyborem dla osób z cerą tłustą, mieszaną i problematyczną.

Peeling chemiczny

Innym rodzajem pozbywania się martwego naskórka jest systematyczne wykonywanie peelingu chemicznego. Dedykowany jest do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej. Jest zdecydowanie delikatniejszą wersją peelingu mechanicznego. W odróżnieniu od poprzednika – peelingi chemiczne nie posiadają w swojej formule drobinek ścierających, a mimo to sprawiają, że cera jest widocznie wygładzona. Takie peelingi mogą niwelować trądzik, rumień lub minimalizować przetłuszczanie się cery. Przy systematycznym stosowaniu – spłycają zmarszczki i zmniejszają widoczność blizn.

Złuszczanie za pomocą kwasów

Pozbywanie się martwego naskórka za pomocą kosmetyków z kwasami święci swoje triumfy. Spopularyzowanie tej formy złuszczania cery zawdzięczamy salonom urody. Do niedawna takie zabiegi można było wykonywać jedynie w gabinetach kosmetycznych. Aktualnie – marki kosmetyczne oferują klientom szereg produktów z kwasami (o bezpiecznym stężeniu), które między innymi usuwają martwy, nieestetyczny i szary naskórek. Decydują się na niego osoby z licznymi przebarwieniami skóry, które pragną ujednolicić koloryt cery i pobudzić skórę do odnowy i regeneracji. Kosmetyki z kwasami doskonale sprawdzą się u osób z cerą matową, szarą, pozbawioną blasku i zmęczoną. Systematyczne ich stosowanie pozwala walczyć z oznakami starzenia się skóry, spłycać zmarszczki, usuwać plamy i zmiany pigmentacyjne cery.

Właściwości kwasów

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest kilka rodzajów kwasów. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

• Kwas glikolowy – w sposób chemiczny złuszcza warstwę rogową cery. Wpływa na ujednolicenie kolorytu skóry oraz jej elastyczność.

• Kwas migdałowy – peelingi na bazie kwasu migdałowego są delikatne, przez co mogą być stosowane nawet w przypadku posiadania skóry wrażliwej. Widocznie odżywiają i rozjaśniają przebarwienia.

• Kwas pirogronowy – jest idealnym sposobem na walkę z bliznami potrądzikowymi.

• Kwas salicylowy – wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, doskonale oczyszcza pory, zmniejsza ich widoczność.

Nie bez powodu zabieg peelingu skóry stał się rytuałem, który większość kobiet wykonuje w zaciszu własnego domu 2-3 razy w tygodniu. Wybór odpowiedniego peelingu do twarzy uzależniony jest od rodzaju cery, jej potrzeb i predyspozycji. Wielość kosmetyków sprawia, że aktualnie – każda z kobiet może trafić na produkt, który będzie dostosowany zarówno do indywidualnych preferencji, jak i typu skóry.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest