Kąpiel w jeziorze zazwyczaj kojarzy się z otoczeniem słonecznych dni, piaszczystej plaży i gorących temperatur. A gdyby tak odwrócić sytuację i rozpocząć maraton zimowych kąpieli? Już na samą myśl o takim wyzwaniu pojawia się gęsia skórka, ale lodowata woda wbrew pozorom ma wiele zalet dla naszego organizmu.
Spis treści
Zimna kąpiel – jakie posiada zalety?
Pierwszą z nich jest podniesienie poziomu endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. To właśnie dlatego podczas zimowych kąpieli, morsy są zawsze uśmiechnięci i pełni optymizmu. Ich widok wywołuje zdziwienie, bo przecież jak to możliwe, że ta czynność może być przyjemna. Okazuje się, że tak jest naprawdę.
Zimna kąpiel na stres i zmęczenie
Chodzi o różnice temperatur, które występują pomiędzy organizmem a wodą. Odpowiednie przygotowanie ciała, kilkuminutowa intensywna rozgrzewka, musi dać efekt produkcji ciepła większej niż jego utarta. Uczucie gorąca pojawiające się po wysiłku trzeba szybko wykorzystać wchodząc do lodowatej wody. Połączenie rozgrzanego organizmu z zimną wodą daje niesamowitą przyjemność i uczucie rozluźnienia. Znika również stres i przemęczenie. Może także pomóc w bólach mięśniowych.
Regularne kąpiele dają niezwykłe efekty. Zimna woda pobudza układ krwionośny, dzięki czemu krew zaczyna przechodzić głębiej i rozprowadza się po narządach wewnętrznych powodując ich lepsze ukrwienie.
Sama kąpiel to nie wszystko, ważny jest również moment wynurzenia i ponowna rozgrzewka. Wyjście z wody to impuls dla naszego układu krwionośnego, który zaczyna działać odwrotnie – pojawia się wówczas zaczerwienienie skóry wywołane jej silnym ukrwieniem. Chodzi o to, że wnętrze organizmu dalej odczuwa ciepło, zaś chłód wywołany niską temperatura powietrza zaczyna oddziaływać na samą skórę. Dlatego właśnie potrzebna jest ponowna szybka rozgrzewka, okrycie ciała ciepłym kocem
i ubraniami. Dobrze jest mieć przy sobie także termos z gorącą herbatą.
Przyspieszony metabolizm i gładka skóra
Pozytywny wpływ na działanie układu krwionośnego przekłada się na zwiększenie odporności i zmniejszeniu ryzyka infekcji i chorób. Regularny kontakt z zimną wodą pobudza pracę organizmu, który przyzwyczajony do niskich temperatur, znacznie zwiększa swoją wytrzymałość na zimno. Brak szalika i rękawiczek w mroźne dni to dla morsa nic nadzwyczajnego.
Zimna woda to również najlepszy sposób na odchudzanie. Po kąpieli dochodzi do przyspieszenia metabolizmu. Wychłodzony organizm aby ponownie się rozgrzać zaczyna spalać dodatkowe kalorie. Lista pozytywnych działań jeszcze się nie kończy – zimowe kąpiele działają także na poprawę urody. Polecane są szczególnie dla osób, które chcą cieszyć się gładką i nawilżoną skórą ciała.
Przedmioty niezbędne w morsowaniu
Zalet morsowania jest wiele, a kolejną jest to, że nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych sprzętów. Wystarczy zabrać ze sobą: dobry humor, ręcznik, strój kąpielowy, obuwie, termos z herbatą, czapkę, szalik i ciepłe ubrania – te ostatnie przydadzą się głównie do treningów przed i po kąpieli.