Witaminy, niezależnie do której grupy należą, są niezbędne dla naszego organizmu. To właśnie dzięki nim może on prawidłowo funkcjonować. W sytuacji gdy dochodzi do całkowitego braku lub niedoboru którejś z nich, mamy do czynienia z awitaminozą. Jest to prościej mówiąc schorzenie, wiążące się z występowaniem określonych objawów. Niekiedy może ona być bardzo groźna… Czy zatem powinniśmy się regularnie badać? Jak dbać o siebie, by uniknąć niechcianych zmian? Czy awitaminoza może pozostawić ślad na naszej skórze? Sprawdź sam!
Spis treści
Awitaminoza i jej rodzaje
Tak jak kilka innych przypadłości, również i ta, zachowuje ryzyko nawrotu tuż po jej wyleczeniu. Choć jest ona częściowo zależna od nas samych, zwłaszcza od trybu życia jaki, prowadzimy, jest często ciężka do zdiagnozowania. Na podstawie konkretnych objawów, rozpoczynamy poszukiwanie różnorakich chorób, tym samym nie biorąc pod uwagę faktu, iż mogą one być spowodowane wyłącznie niedoborem danej witaminy.
Do awitaminozy wtórnej dochodzi wówczas, gdy podaż witamin jest prawidłowa, dopiero na skutek przebytych chorób czy niezdrowego trybu życia dochodzi do spadku. Palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, iż witaminy wchłaniają się nieprawidłowo lub w ogóle nie są przyswajane przez nasz organizm.
Czy awitaminoza może wpływać na nasz wygląd?
Niedobory witamin najłatwiej zaobserwować, bacznie przyglądając się naszej twarzy. To ona, jako pierwsza wykazuje się wszelkimi zmianami skórnymi czy nadmiernym wypadaniem włosów. Zmiana diety i włączenie do niej owoców i warzyw jest więc konieczne. Dostarczymy organizmowi wartościowych składników odżywczych, a dotychczas doskwierające nam problemy odejdą w zapomnienie.
Blada skóra niezależnie od pory roku
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, jaki możemy w szybki sposób zauważyć jest zmieniony koloryt naszej cery. Jeśli do tej pory twoja cera wyglądała promiennie, a jej odcień nie był wówczas tak chłodny i blady, jest to znak, iż możesz cierpieć na niedobór witaminy B12.
Blady odcień często pojawia się również na ustach. Zwykle jest to zapowiedź nierozpoznanej jeszcze anemii, spowodowanej niedoborem witaminy B9, znanej jako kwas foliowy. Brak żelaza, który również ją wywołuje, natychmiast należy uzupełnić, sięgając po czerwone mięso.
Opuchlizna nie tylko w trakcie miesiączki
Spore grono kobiet skarży się na zatrzymywanie wody właśnie w trakcie „tych” dni. Twarz staje się opuchnięta, a my same skarżymy się na ociężałość i nadprogramowe kilogramy. Jak się jednak okazuje, źródło może kryć się także za awitaminozą. Spuchnięte nogi, widoczne wory pod oczami mogą świadczyć o niedoborze składnika, takiego jak witamina D3 lub braku jodu, który odpowiada za równowagę pracy tarczycy.
Problemy z dziąsłami a złe nawyki
Krwawienie dziąseł zwykle jest kojarzone z urazami mechanicznymi. Mycie zębów szczoteczką z nieodpowiednim włosiem czy spożywanie zbyt twardych produktów, może przyczynić się do nieprzyjemnych objawów. Często świadczą one o poważnych dolegliwościach, które wręcz bagatelizujemy. Z pomocą przyjdzie witamina C. By uniknąć poważnych zaburzeń układu odpornościowego, należy ją dostarczać pod postacią owoców cytrusowych lub czerwonej papryki. Również produkty bogate w nabiał usuną problem krwawiących dziąseł.
Zajady, których szybko się nie pozbędziesz
Prawdopodobnie najczęstszym powikłaniem, występującym na drodze awitaminozy, jest uciążliwe pękanie kącików ust. Spowodowane brakiem żelaza, cynku oraz innych witamin z grupy B, chętnie nawracają po kilku miesiącach od zakończonego leczenia. Pomijając kwestie estetyczne, są one niezwykle bolesne, a samo uszkodzenie błon śluzowych, uniemożliwia nam momentami spożywanie posiłków. Nieleczone mogą utrzymywać się tygodniami, by ostatecznie doprowadzić do zakażeń grzybiczych, stanów zapalnych i nadmiernego wysuszania ust.
Jak leczyć awitaminozę?
Leczenie awitaminozy powinno zostać dostosowane indywidualnie. W zależności na niedobór jakich witamin cierpimy, musimy podjąć odpowiednie środki. Zwykle opiera się ono na suplementacji doustnej. Jeżeli nie będzie skuteczna, witaminy mogą zostać podane drogą dożylną. W części przypadków, gdy spadek witamin nie jest na bardzo niskim poziomie, wystarczającym będzie zmiana diety.
Należy jednak nieustannie pamiętać o regularnych badaniach i specjalistycznej diagnostyce. Choć wydawać, by się mogło, że awitaminoza nie jest aż taka straszna, konsekwencje jej nieleczenia mogą być bardzo poważne i nieprzyjemne.