Mówi się, że ładne i zadbane dłonie to najlepsza wizytówka kobiety. To właśnie dłonie są jedną z najbardziej eksponowanych części ciała i to ich kondycja najszybciej pokazuje wszelkie oznaki zaniedbania. Nawilżona skóra i dobrze wykonany manicure może być prawdziwym atutem każdej z nas. Jednak aby tak się stało należy zadbać nie tylko o odpowiedni kolor lakieru do paznokci, ale także o skórki wokół nich. Tak pozornie nieistotna rzecz może naprawdę znacząco zmienić wygląd dłoni. Co więc zrobić, aby zadarte skórki przestały być problemem?
Spis treści
Zadarte skórki przy paznokciach – co wpływa na ich powstawanie?
Zadarte skórki nie tylko pogarszają wygląd dłoni, ale także mogą sprawiać ból. Ponadto zwiększają ryzyko zakażeń oraz infekcji, dlatego powinniśmy im poświęcić tyle samo uwagi co dbaniu o skórę dłoni czy malowaniu paznokci. Przyczyn tego problemu może być wiele, zaczynając od czynników zewnętrznych aż po złe nawyki jedzeniowe i nie tylko. Jednym z najczęstszych powodów zadzierania się skórek jest typ naszej skóry. Posiadacze skóry suchej są najbardziej narażeni na ten problem. Co więcej zmiana temperatury (mróz lub słońce) może jeszcze bardziej nasilić ten stan, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu skóry dłoni.
Zadziory często pojawiają się również z powodu zbyt częstego kontaktu dłoni z wodą lub detergentami takimi jak płyn do mycia naczyń itp. Mówiąc o detergentach nie należy zapominać o alergiach, które mogą występować po kontakcie ze środkiem chemicznym. Taka dolegliwość może znacząco pogorszyć stan skóry dłoni.
Niektórzy powiedzą, że przecież dbają o swoje dłonie, robią piękny manicure a problem zadziorków nie znika. Otóż przyczyną tego może być zbyt agresywne wycinanie skórek. Mianowicie nie powinno się ich wycinać zbyt często i zbyt głęboko. Ponadto należy zwrócić uwagę na sposób w jaki to robimy, gdyż nieostrożne ich usunięcie może prowadzić do powstawania drobnych ran.
Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu zadziorów jest także nieodpowiednia dieta. Źle zbilansowane posiłki nie dostarczają do organizmu potrzebnych witamin i wartości odżywczych. W skutek tego skóra jest bardziej podatna na przesuszenie czy urazy, a proces gojenia dłuższy.
Jak zatem radzić sobie z zadartymi skórkami i zapobiegać ich powstawaniu?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry dłoni oraz skórek wokół paznokci. W tym celu po każdym myciu powinniśmy użyć dobrego kremu do rąk. Szczególnie ważne jest to w przypadku kiedy nasza skóra ma kontakt z różnymi detergentami, które mają na nią negatywny wpływ. Zwróćmy także uwagę na temperaturę wody, w której myjemy ręce, nie powinna ona być ani za gorąca, ani za zimna. Podczas robienia porządków domowych, do których używamy wody i środków chemicznych warto zakładać gumowe rękawiczki, które ochronią skórę dłoni przed ich niekorzystnym działaniem.
Oprócz kremu do rąk bardzo dobry wpływ na skórki mają również olejki, które natłuszczają skłonne do wysuszenia miejsca. Produkty przeznaczone do tego celu możemy dostać praktycznie w każdej drogerii czy aptece. Jednak równie dobrze sprawdzą się także te, które na pewno każdy z nas ma w swojej kuchni np. oliwa z oliwek, która świetnie sprawdzi się do kąpieli dłoni. Wystarczy raz na jakiś czas zamoczyć dłonie w ciepłej oliwce na około 5-10 minut, aby nasza skóra i paznokcie były odpowiednio wypielęgnowane.
Pamiętajmy również aby zakładać rękawiczki w okresie jesienno-zimowym, aby uchronić skórę dłoni przed działaniem niskiej temperatury. Każdy z nas na pewno choć raz miał do czynienia z zadartymi skórkami. Jest to problem, który dokucza wielu z nas. Jednak pamiętając o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji i ochrony dłoni można skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia zadziorków, a nawet całkowicie się go pozbyć.