Takiej szansy na regenerację naszych ciał jeszcze nie było! Czy wiesz, jak ogromne możliwości mają komórki macierzyste?

Ciało człowieka jest niesamowitą, najlepiej skonstruowaną maszyną. Medycyna wciąż stara się za nią nadążyć i jak najlepiej wykorzystać pełnię jej możliwości. Stąd też tak ogromne zainteresowanie budzą komórki macierzyste oraz zabiegi, w których można je wykorzystać. A tych jest coraz więcej, co udowadniają m.in. specjaliści z bydgoskiej i częstochowskiej Bieńkowscy Clinic. Jak działają i jak mogą nam pomóc komórki macierzyste?

Ciału z pomocą

Niezwykle prężnie rozwijającą się gałęzią nauki staje się medycyna regeneracyjna, która łączy w sobie wiele dyscyplin z zakresu zarówno medycyny, jak i inżynierii czy biologii. To właśnie ona zajmuje się obserwacją mechanizmów oraz doskonaleniem metod pozyskiwania oraz namnażania komórek macierzystych. Celem, który przyświeca tym badaniom, jest wspomaganie procesów gojenia, naprawy oraz regeneracji uszkodzonych tkanek, komórek czy nawet organów. To ogromna nadzieja dla rozwiązania wielu problemów terapeutycznych, np. związanych z urazami, zwyrodnieniami stawów, mięśni, więzadeł czy też tkanek. Dzięki temu można zająć się przyczynami, a nie tylko objawami trudności, z jakimi zmaga się wielu z nas. Któż bowiem nie odczuwa bólu kręgosłupa, czy w związku z wielogodzinną pracą przed komputerem nie mierzy się z takimi dolegliwościami, jak chociażby ,,bark komputerowca”?

Terapia osoczem PRP

Co ciekawe, komórki macierzyste zyskują też dużą popularność w medycynie estetycznej. Jedną z metod ich pozyskania jest terapia osoczem bogatopłytkowym, które pobierane jest z krwi osoby poddającej się zabiegowi. Ta sama osoba staje się później ich biorcą, co niemalże wyklucza reakcje alergiczne czy odrzucenia materiału, co podkreślają eksperci z Bieńkowscy Clinic, którzy zarówno w Bydgoszczy, jak i Częstochowie przeprowadzają terapie przy użyciu właśnie osocza bogatopłytkowego. Dzięki temu, że materiał jest autologiczny (nasz własny) zapewnione jest bezpieczeństwo, a wszelkie ryzyko związane ze skutkami ubocznymi jest zminimalizowane.

Idąc jednak tropem ogromnych możliwości regeneracyjnych, jakie zapewniają obecne w osoczu PRP komórki macierzyste, pozwala to m.in. zwiększyć ukrwienie tkanek, pobudzić produkcję nowych białek czy też zintensyfikować procesy podziałów komórkowych. Wszystko to znakomicie sprawdza się nie tylko w kuracjach naprawczych, lecz także odmładzających. Stąd też zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mają tak szeroki zakres wskazań.

  • Terapie związane z wypadaniem włosów lub zaburzeniami ich wzrostu.
  • Redukcja efektów starzenia skóry – wiotkość, zmarszczki, nierówności, fałdy.
  • Niwelowanie blizn – pourazowych, potrądzikowych, ale też rozstępów.
  • Wsparcie w procesie gojenia się ran.
  • Medycyna regeneracyjna, np. z zakresu wspomnianych problemów ortopedycznych.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym można podzielić na trzy etapy. W pierwszym pobierana jest niewielka ilość krwi pacjenta, a następnie w specjalnej maszynie odbywa się wirowanie, co umożliwia otrzymanie osocza bogatopłytkowego. W kolejnym kroku wstrzykiwane jest ono w miejsce poddane terapii.

Jeśli chodzi o zabiegi odmładzające przeprowadzane na skórze, pierwsze efekty widać od razu po ich wykonaniu. Należy jednak na pełne rezultaty zaczekać, bo naturalne procesy zachodzące w organizmie potrzebują czasu. Sukcesywnie jednak postępują – tworzy się nowy kolagen, wzrasta też ilość elastyny, a co za tym idzie, poprawia się napięcie, koloryt oraz nawilżenie skóry. Co ważne, efekty są bardzo naturalne, ponieważ naturalne są też wszelkie wykorzystane tu metody terapii.

Perspektywa na przyszłość

Tak, nasz organizm ma niesamowite możliwości. Zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe są tylko jednym z dowodów, jak można realizować potencjał medycyny regeneracyjnej. Są to także inne metody, takie jak chociażby przeszczep tkanki tłuszczowej, która również jest dobrym źródłem komórek macierzystych. Warto mieć świadomość tego typu zabiegów, ponieważ są one ogromną szansą dla naszych ciał!

Dowiedz się więcej o terapii osoczem bogatopłytkowym! Wejdź na stronę Bieńkowscy Clinic: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/osocze-bogatoplytkowe-czynniki-wzrostu/

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *