Problemy skórne głowy nie sprowadzają się tylko do łupieżu. Sucha skóra głowy jest kłopotem nie jednego Polaka. Jak poradzić sobie z nim poradzić? Są na to domowe sposoby, by temu zaradzić!
Spis treści
Nawilżenie to podstawa suchej skóry głowy
Sucha skóra głowy potrzebuje takiej samej atencji jak skóra twarzy lub rąk. Szczególnie jeżeli dbamy o nią w okresie zimowym, który dla całego naszego ciała jest okresem pełnym wyzwań. Jak nawilżyć suchą powierzchnię skóry głowy? Z pomocą przychodzą nam naturalne środki o właściwościach antygrzybicznych, antybakteryjnych i antyzapalnych.
- Olej kokosowy jest idealnym środkiem dostosowanym do każdego typy skóry, nawet atopowej. W Indiach jest to najczęściej używany składnik zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji. Nie bez przyczyny kobiety z tamtych rejonów szczycą się zdrowymi i lśniącymi włosami. Odpowiada za to głównie olej kokosowy, który nakładają na kilka godzin.
- Ocet jabłkowy jest sprawdzonym polskim sposobem babuni. Oprócz posiadania wszystkich trzech „anty-”, pomaga także w eksfoliacji skóry głowy, przywracając prawidłowe pH.
- Aloes jest tak szeroko dostępny, że wystarczy wybrać dla siebie odpowiednią formę i zacząć stosowanie przynoszące diametralną zmianę w skórze. 10-minutowa maska koi i uwalnia skórę od irytującego swędzenia. Natomiast aloes spożywany w tabletkach i płynach wpływa na tkankę całego organizmu.
- Mniej znane są natomiast maska eksfoliująca i tonik do suchej skóry głowy. Nie tylko pozbywają się nadmiaru produktów chemicznych we włosach wraz z martwym naskórkiem, ale przede wszystkim ekspresowo nawilżają i normalizują pracę gruczołów łojowych.
Jak walczyć z problemami suchej skóry głowy za drzwiami własnego domu?
Domowe sposoby zawsze należały do ulubionych ze względu na wykorzystanie składników naturalnych. Problem suchej skóry głowy może być zakończony już w twojej łazience!
- Najprostszy i najbardziej skuteczny jest zwykły… masaż głowy. Polepsza krążenie krwi w kierunku mieszków włosów, co oznacza, iż otrzymują więcej składników odżywczych, a tym samym przyspiesza wzrost włosów. Używanie letnich olejków w trakcie ma zastosowanie nie tylko terapeutyczne, ale również antyzapalne, antygrzybiczne i antybakteryjne, co pomaga w uporaniu się z uporczywym swędzeniem i łagodzi suchą skórę głowy.
- Olejek z drzewa herbacianego może odegrać znaczącą rolę w trakcie powyższego masażu. Stosowany 2 – 3 razy w tygodniu widocznie pomaga w walce z przesuszeniem. Jest kilka sposobów użytkowania, jednak najczęstszą formą jest nocna terapia. Rozcieńczony przynajmniej w stosunku 1:2 z olejem kokosowym, rycynowym, albo innym olejem roślinnym powinien znaleźć się na głowie od 60 minut do 12 godzin. Można również dodać kilka kropli 100% olejku do szamponu codziennego użytku. Jednak należy pamiętać, aby nie nakładać go bezpośrednio na skórę głowy, gdyż jego intensywne działanie może powodować podrażnienie.
- Odżywki do włosów w bardzo łatwy sposób mogą zaszkodzić, dlatego ważne jest prawidłowe ich dobranie do typu włosów oraz odpowiednie stosowanie – dokładnie obejmując powierzchnię włosów, zaczynając kilkanaście centymetrów od skóry głowy. Aby zachować pełne nawilżenia włosy i zamknąć ich łodygi należy po 20 minutach spłukać odżywkę chłodną wodą. Wskazane jest zminimalizowanie użycia gorącej wody, która otwiera pory skórne oraz łodygi doprowadzając do szybszego wysuszenia.
Oprócz stosowania wszelkiego rodzaju produktów można przede wszystkim zmienić codzienne nawyki pielęgnacyjne oraz dietetyczne:
- Stop z gorącą wodą w trakcie mycia włosów! Doprowadza ona do otwarcia porów skórnych oraz łodygi włosa i tym samym prowadzi do szybszego wysuszenia.
- Zmniejsz użytkowanie suszarki do włosów. Pozwól skórze samodzielnie się zregenerować i naturalnie odżywić.
- Odpowiednie nawodnienie to podstawa funkcjonowania całego organizmu, również naszej skóry. W zależności od klimatu i poziomu aktywności fizycznej zaleca się picie minimalnie 6-8 szklanek dziennie.
- Uzupełnij braki witamin i minerałów w organizmie. Cynk jest niezbędny w odbudowywaniu tkanek, kwas tłuszczowy Omega-3 polepsza krążenie krwi, a witamina A odpowiada za utrzymanie i prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Upewnij się, czy twoja codzienna dieta zawiera ich wskazane minimum.
- Pamiętaj, że za stan skóry odpowiada gospodarka wewnętrzna organizmu. Dostarczając minerałów, witamin i odpowiedniej ilości wody usprawnisz jej funkcjonowanie, a zabiegi zewnętrzne będą już tylko domowym relaksacyjnym spa.