Co stosować na bolesne haluksy?

Haluks, inaczej paluch koślawy, to choroba zwyrodnieniowa dotykająca 2-4% społeczeństwa. Polega ona na zmianie ustawienia palucha poprzez odchylenie jego osi w stronę palca drugiego. Co więcej, u osób cierpiących z powodu tego schorzenia następuje odchylenie pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym oraz zniekształcenie obrysu stawu śródstopno-paliczkowego palucha.

Przyczyny powstawania haluksów

Niestety, omawiany problem dotyczy głównie kobiet. Jest to związane z słabszym aparat więzadłowym damskiej stopy. Drugą ważną przyczyną haluksów jest noszenie nieodpowiedniego obuwia, czyli butów na obcasie, z wąskimi noskami. Wśród czynników predysponujących jest również płaskostopie podłużne, hypermobilność pierwszej kości śródstopia, przykurcz w obrębie ścięgna Achillesa, amputacja drugiego palca, usunięcie trzeszczki przyśrodkowej, choroby reumatyczne.

Co zrobić, gdy boli?

Pojawienie się haluksów wynika w dużej mierze z predyspozycji genetycznych. Córkom matek cierpiących z powodu koślawego palucha zaleca się dobór odpowiedniego obuwia. Powinno ono być niezbyt wąskie, posiadać miękką podeszwę, odpowiednio zredukowaną wysokość obcasa. Ponadto należy zrezygnować z obuwia wsuwanego, a w zamian inwestować w buty, które mają możliwość sznurowania lub zapinania na rzepy.

Czynnikiem zapobiegawczym jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz aktywność fizyczna. Gdy na profilaktykę jest już za późno i widać już pierwsze objawy koślawego palucha należy udać się na konsultację ortopedyczną. Poza operacją, która jest jedynym skutecznym sposobem leczenia haluksów, w początkowym stadium choroby specjalista może zalecić m.in.:

  • środki stosowane w celu redukcji bólu, tj. niesterydowy lek przeciwzapalny (np. ibuprofen) lub dostawowy zastrzyk sterydowy,
  • zabiegi fizykoterapeutyczne (np. ultradźwięki), które mogą złagodzić miejscowy stan zapalny i zmniejszyć dolegliwości bólowe,
  • aparat korekcyjny skuteczny w profilaktyce, w leczeniu oraz w rehabilitacji po zabiegu operacyjnym,
  • opaskę na haluksy, która pozytywnie wpłynie na rozkład nacisku na stopie, zapobiegając zniekształceniom kości,
  • kliny międzypalcowe, które mają przede wszystkim przywrócić palcom stóp właściwe ustawienie, ale również redukują ból i tarcie,
  • peloty korygujące płaskostopie poprzeczne, które korzystnie oddziałują na rozkład nacisku w przedniej części stopy, spowalniają rozwój haluksa;
  • silikonowe wkładki metatarsalne, które umożliwiają prawidłowe ustawienie głów kości śródstopia, chronią przed nadmiernym przeciążeniem i uciskiem na stopę.

Haluksy to mało estetyczne, ale także bolesne, schorzenie, któremu lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak gdy pojawią się na stopie najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, który dobierze metodę leczenia do indywidualnych potrzeb.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest