Zmiany w wyglądzie paznokci mogą sygnalizować nieprawidłową pielęgnację, złe odżywianie się lub choroby. Dlatego warto sprawdzić co oznacza białe zabarwienie płytki paznokcia, lub o czym świadczy zanikający paznokieć.
Gdy kształt, kolor albo struktura paznokcia się zmieniają, może to sugerować występowanie jakiejś choroby ogólnoustrojowej, która trwa dość długo. Niektóre tylko zmiany na paznokciu są symptomami chorób dermatologicznych (np. grzybicy). Jeżeli kogoś zaniepokoi wygląd paznokci, powinien udać się do dermatologa. Prawdopodobnie przyczyny problemów są błahe a wystarczy jedynie umiejętna pielęgnacja. W przypadku poważniejszych zmian należy wdrożyć leczenie.
Jakich objawów nie bagatelizować?
- Jeśli paznokcie są łamliwe oraz kruche –w organizmie może brakować magnezu oraz krzemu albo nieprawidłowo się o nie dba. Główne przyczyny takich zmian to używanie acetonowych zmywaczy do paznokci i nadmierne suszenie oraz moczenie rąk.
- Jeśli na płytce paznokcia występują podłużne rowki –sugeruje to niedobór witamin albo stan zapalny w organizmie. U starszych osób zmiany te są normalnym symptomem.
- Jeśli zauważy się białe plamki na paznokciu–jako różnego rodzaju linijne, kropkowate albo nieregularne odbarwienia, przesuwające się od nasady do brzegu paznokcia. może to być skutek zaburzeń hormonalnych albo niedoboru wapnia w organizmie. Plamki te mogą się także pojawić wskutek za mocnego wycinania skórek.
- Jeśli paznokcie zmieniają zabarwienie –przyczyną tego może być styczność z różnymi związkami chemicznymi albo przyjmowanie leków. Blade paznokcie są oznaką słabego krążenia krwi. Paznokcie w kolorze niebieskim są zazwyczaj efektem toksycznej substancji w organizmie. Zielonkawe zabarwienie płytki paznokcia może być spowodowane obecnością bakterii beztlenowych
- Zanikanie płytki paznokciowej – jest symptomem wrodzonego lub nabytego stanu zapalnego. Początkowo płytka paznokciowa zostaje skrócona a w skrajnych sytuacjach następuje jej całkowita utrata.
- Kurzajki – w okolicy paznokcia są wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego. Zazwyczaj występują jako szarożółte narośla. Mogą one wrastać pod płytkę paznokciową albo występować wokół paznokcia.
- Łuszczyca – objawia się jako matowa, sucha i krucha płytka. Na paznokciach pojawiają się żółte przebarwienia i wgłębienia. Stan zapalny pojawia się w okolicy wału paznokciowego jako zaczerwienienie i bolesny obrzęk, z którego przy ucisku wypływa ropa.
- Zanokcica – z kolei, to ropne zmiany zapalne występujące wokół paznokcia, powstające w wyniku zakażenia bakteryjnego. Choroba jest bolesna a jej przebieg jest ostry.
Właściwy sposób odżywiania się stanowi podstawę do osiągnięcia pięknego wyglądu paznokci. Gdy dostarcza się im właściwych substancji odżywczych paznokcie mają zdrową oraz estetyczną prezencją.