Sól do kąpieli czyli solankowa kąpiel w domu

Produkty spożywcze coraz częściej są wykorzystywane do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Pielęgnacja naturalna przez ostatnie lata zyskała ogromną popularność m.in. ze względu na efekty, jakie daje oraz łatwość w przygotowaniu preparatów takich jak maseczki czy peelingi. Niektóre produkty mają wiele dobroczynnych właściwości, które nie tylko mogą poprawić wygląd skóry, ale także pomóc w procesach leczniczych. Jednym z takich produktów jest sól, z wykorzystaniem której można przygotować kąpiel solankową.

Jaką sól do kąpieli wybrać?

Zapachowe sole mineralne – są najtańszą i najczęściej wybieraną opcją z kategorii dodatków do kąpieli, jednak oprócz pięknego zapachu nie mają one żadnych wartościowych właściwości. Ponadto zawierają one chemiczne dodatki, które mogą podrażniać i wysuszać skórę, dlatego osoby o suchej i wrażliwej skórze powinny ich unikać.
Sól morska, kryształki – te rodzaje soli zawierają mnóstwo składników mineralnych takich jak: magnez, wapń, potas, żelazo, jod oraz krzem. Dzięki nim skóra będzie odżywiona i gładka. Dodatkowo doskonale złuszczają zrogowaciały naskórek i pomagają w walce z cellulitem.
Sole kąpielowe, kryształki – powstają w procesie odparowywania solanki, co przyczynia się do większego skondensowania zawartych w niej minerałów. Do takiej kąpieli zaleca się wykorzystywać ciepłą wodę, która rozszerzy pory skóry i ułatwi wchłanianie się składników mineralnych.

Sól morska do kąpieli – zastosowanie i właściwości

Sól morska powstaje na skutek odparowywania wody morskiej, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości. Można ją wykorzystać do przygotowania kąpieli solnej lub też zastosować w formie peelingu, który doskonale złuszczy martwy naskórek i wygładzi skórę. Dzięki zawartości składników mineralnych sól morska ma szeroki wachlarz zastosowania, m.in. zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, złuszcza martwy naskórek, pobudza krążenie krwi, wygładza, ujędrnia i zmiękcza skórę.

Oprócz właściwości pielęgnacyjnych sól morska do kąpieli ma również działanie lecznicze. Szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na schorzenia mięśni, stawów oraz kości. Pozytywnie wpływają także na łagodzenie nerwobóli oraz bolączki związane z różnego rodzaju urazami i kontuzjami.

Korzyści stosowania kąpieli solankowych

Kąpiele solne działają bardzo relaksująco, szczególnie kiedy dodamy do nich ulubiony olejek eteryczny lub mieszankę ziół. Są doskonałym rozwiązaniem po ciężkim i stresującym dniu w pracy czy na uczelni. Ponadto stymulują procesy krążenia krwi dotleniając tym samym komórki skóry i organy ciała. Przyspieszają także regenerację skóry i poprawiają jej nawilżenie, wygładzenie i ujędrnienie.

Sole do kąpieli są polecane osobom, które cierpią na różne schorzenia skórne takie jak: łuszczyca, alergie i trądzik. Dzięki zawartym w nich minerałach łagodzą podrażnienia na skórze i przyspieszają procesy gojenia się ran.

Kąpiele solankowe działają łagodząco na wszelkie bóle mięśniowe i stawowe. Są doskonałym dodatkiem w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, kręgosłupa, reumatoidalnego zapalenia stawów, a także zapalenia korzonków nerwowych.

Dodatkowym atutem, na który również należy zwrócić uwagę jest fakt, że sole do kąpieli, które nie są gotowymi mieszankami są w 100% naturalne i nie zawierają żadnych konserwantów i innych sztucznych składników. Ponadto nie jest to produkt drogi, dlatego każdy może sobie na niego pozwolić. A dodając ulubiony olejek pielęgnacyjny, eteryczny czy zioła możemy stworzyć swój idealny przepis na zdrową i piękną skórę.

Wiele osób unika soli w kuchni, która w nadmiarze może niekorzystnie wpływać na nasz organizm, jednak nie należy się jej bać jeśli chodzi o stosowanie zewnętrzne w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Należy jedynie pamiętać by wybierać odpowiedni jej rodzaj, aby dostarczać skórze jak najwięcej składników odżywczych. Warto chociaż raz w tygodniu zrobić sobie kąpiel relaksacyjną z wykorzystaniem soli morskiej by cieszyć się zdrową i piękną skórą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest