Trądzik zazwyczaj kojarzymy z problemem pojawiającym się na naszej twarzy. Ze względu na widoczność problemu chcemy się, jego jak najszybciej pozbyć. Nie mniej jednak twarz to nie jedyny obszar na ciele, na którym wydzielają się gruczoły łojowe. Innymi miejscami mogą być m.in. ramiona, czy klatka piersiowa. Nie co bardziej widoczne są pryszcze na plecach, natomiast trądzik na plecach może okazać się ze względu na trudno dostępne dla nas miejsce jeszcze cięższy do zwalczenia. Często zaczynamy się interesować, jak zwalczyć ten dokuczliwy problem dopiero w sytuacji, w której chcemy odkryć daną część ciała.
Wbrew pozorom jest to dość powszechny problem, ponieważ wypryski na plecach mogą dotykać blisko 60% osób z trądzikiem twarzy. Problemy związane z pryszczami pojawiającymi się masowo w różnych częściach ciała są ściśle ze sobą powiązane, ponieważ są powiązane z nieprawidłowym wydzielaniem oleistej substancji zwanej łojem poprzez gruczoł łojowy. Zmiana trądzikowa ostatecznie powstaje poprzez nadmierne nagromadzenie się tej substancji w miejscu mieszka włosowego, czemu towarzyszy kumulowanie się bakterii. Po zablokowany pęcherzyk rozpada się i w ten sposób powstaje dana zmiana. Sposoby radzenia sobie z tymi zmianami mogą być różne w zależności od rodzaju zmiany. Możemy spotkać się z grudkami, czyli różowymi zmianami na powierzchni pleców. Krosty na plecach pojawiają się wtedy, gdy grudki wypełnia ropa. Innym rodzajem zmiany trądzikowej są podskórne pryszcze pęcherzyk, jest zatkany w tym wypadku już pod skórą, może się również zdarzyć tak, że pęcherzyk zostaje zapchany już na powierzchni skóry. W tym wypadku ze względu na ingerencje powietrza kolor powstałego zaskórniaka jest czarny.
Spis treści
Trądzik na plecach – zapobieganie
Pomimo faktu, że pojawienie się pryszczów na plecach jest źle powiązane z działaniem naszej gospodarki hormonalnej. Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się problemu. Należy do nich m.in. przyjmowanie leków zawierające androgeny, tudzież pierwiastek, jakim jest lit. Problem potęgować może stosowanie wszelkich produktów na bazie olejów mających na celu nawilżyć skórę. Dodatkowo trądziku mechanicznego możemy uniknąć poprzez unikanie długotrwałego noszenia przedmiotów wywołujących intensywny nacisk w tym obszarze.
Trądzik na plecach — leczenie
Jeżeli problem już się pojawi na obszarze naszych pleców, jedyne co nam pozostaje to podjąć odpowiednie kroki. Może to smarowanie tego obszaru za pomocą środków dostępnych bez recepty. Związki zawarte w produkcie, które powinny pomóc na m uporać się z dokuczliwym problemem to m.in. nadtlenek benzoilu, rezorcyna, kwas salicylowy i siarka. Osoby zmagające się z tym problemem powinny zwrócić uwagę a fakt, czy ich problem nie leży w dbałości o higienę. Powinny zwrócić szczególną uwagę na mycie tych partii ciała, kiedy pojawi się pot. Najlepiej nie korzystać w tym wypadku z opalania pleców, jak również zwróćmy uwagę, by nie dotykać i nie rozdrapywać zmian skórnych. Do pojawienia się pryszczów na plecach przyczynić się może również odpowiednie spłukanie włosów po myciu pozostawiając na nich resztki substancji myjącej, jak również zbyt rzadkie mycie przyczyniające się do stałego kontaktu pleców z bakteriami. Oczywiście warto zmiany skonsultować z dermatologiem, zwłaszcza kiedy nie ulegają one redukcji, bo mimo zastosowania różnych środków. Lekarz pomoże nam zdefiniować, z jakim rodzajem zmian trądzikowych się borykamy, a zatem przepisze najlepiej dobrane leki, które będą działały na tyle silnie, że z pewnością problem zniknie. Lekarz również pomoże wskazać nam, czy nasze zmiany mogą wiązać się z występowaniem innych chorób, ponieważ może mieć on związek zarówno z niegroźnymi dolegliwościami, jak i objawem tak groźnych chorób, jak m.in. białaczka.