Pielęgnacja skóry mlekiem – od czego zacząć?

Kąpiele w mleku i ich zbawienny wpływ na ciało znane było już z czasów starożytnego Egiptu. Korzystała z nich Kleopatra, która uznawana była w tamtych czasach za boginie. Historia pielęgnacji twarzy mlekiem sięga więc bardzo dawnych czasów. Nieskazitelną skórę zawdzięczała mu nie tylko Kleopatra, ale również żona Nerona – Poppea, Maria Antonina, czy Elżbieta Austriacka. Znany jest również zwrot „kraina mlekiem i miodem płynąca” czyli ziemia urodzajna, obfitująca w dostatek i bogactwo. Przyjrzyjmy się dzisiaj jak mleko może mieć cudowny wpływ także i na nas, przynosząc ukojenie i łagodzący charakter.

Jakie mleko wybrać?

Najlepiej zwykłe sklepowe ale koniecznie tłuste. Należy raczej unikać mleka od babci z bazarku i mleka odtłuszczonego. Nie wskazane jest także mleko UHT. Najlepsze jest mleko prosto od krowy lub niepasteryzowane, trzeba pamiętać jednak, że te ostatnie szybko się psuje.

Zalety i wady pielęgnacji mlekiem

Mleko sprawdza się przede wszystkim w pielęgnacji cery. Zawiera kwas mlekowy i pobudza produkcję kolagenu. Zalety są nieocenione: delikatnie złuszcza martwy naskórek, ma wspaniały wpływ na skórę, ujędrnia, uelastycznia, nadaje blask i rozjaśnia skórę, usuwa przebarwienia (po słońcu czy trądziku), wyrównuje koloryt, oczyszcza i detoksykuje cerę, pomaga pozbyć się wyprysków i zaskórników. Zawiera także wapń, fosfor, witaminy z grupy B i witaminę E. Nie narusza bariery lapidarnej, chroni odbudowuje po długotrwałej pielęgnacji kosmetykami z detergentami. Doskonałe na skórę tłustą lub mieszaną, zawiera kazeinę, czyli składnik ochronny i np. zapobiega nadżerkom. Wadą jest, że nie działa na każdą osobę, nie sprawdza się na skórze suchej, nie pomaga także przy źle wybranym mleku.

Jak stosować mleko?

Mleko nakładamy na skórę podobnie jak tonik, po około pół godzinie spłukujemy. Mleko może być nanoszone na twarz, szyję i dekolt przy pomocy wacika kosmetycznego. Aby przyniosło najlepsze efekty mleko nakładamy rano, przed nałożeniem makijażu i wieczorem po demakijażu. Powinniśmy stosować na przemytą cerę bez żadnego kosmetyku, dopiero po zmyciu twarzy wodą można użyć krem. Jak widać nie jest to skomplikowane, a wartości odżywcze nieocenione.

Inne metody kuracji mlekiem

Pielęgnacja mlekiem może występować pod wieloma postaciami. Kąpiel mleczna – do wanny z ciepła wodą dodajemy ok. 1 litra mleka i szklankę miodu. Mleko zastąpić można maślanką, a do kąpieli dodać zioła, takie jak na przykład rumianek czy szałwia. Maseczka mleczna – dwie łyżki mleka mieszamy z 1/6 kostki drożdży i nakładamy na twarz na 20-30 minut. Po tym czasie czasie maseczkę zmywamy ciepłą wodą i wklepujemy krem nawilżający. Mleczno-drożdżowa maseczka doskonale wygładza skórę, oczyszcza pory i goi niedoskonałości. Okłady z mleka – mleczne okłady można stosować na zmęczone, podpuchnięte oczy, a także w miejscach występowania pryszczy czy podrażnień skóry.

Naturalny kosmetyk

Naturalny kosmetyk z mleka? Czemu by więc nie spróbować już dziś? Mlekiem swoją skórę pielęgnowały nasze prababcie i babcie. Później jednak, wraz z rozwojem masowej kosmetyki, odeszło ono w zapomnienie. Warto byłoby do niego wrócić, korzyści są bowiem niezliczone. Również enzymy, proteiny i minerały zawarte w mleku pomagają w redukowaniu zmarszczek. Regularne używanie maseczek do twarzy z mlekiem, proteinami mlecznymi pomogą w opóźnieniu pierwszych oznak starzenia. Jak widać mleko może być bardzo pomocne w zachowaniem naszej skóry młodej i dobrze odżywionej. Dlatego okazuje się, że jest nie tylko metodą łatwą i naturalną, ale także bardzo skuteczną. I jak to często bywa moc leży w naturze.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest