Piaskowanie zębów – jak wygląda zabieg i efekty

Piaskowanie zębów to stosunkowo nowa procedura stomatologiczna, która stosowana jest w celu usunięcia płytki nazębnej – osadu powstałego między innymi z resztek pokarmu. Osad ten powoduje próchnicę, jeśli nie jest regularnie czyszczony i usuwany. W wielu przypadkach nawet codzienne szczotkowanie nie wystarcza. Osad twardnieje, tworząc nieestetyczny kamień
nazębny. Regularne piaskowanie sprawi, że zęby będą czystsze, zdrowsze i bielsze.

Jak to działa piaskowanie zębów?

Piaskowanie jest zabiegiem, podczas którego za pomocą piaskarki, z której wydobywa się strumień wody i specjalnego „piasku”, czyści się powierzchnię zębów z wszelkich osadów i przebarwień, powstałych w wyniku picia napojów barwiących, osadu i kamienia rozbitego w trakcie skalingu.

Zalety piaskowanie zębów

Piaskownie jest jednym z najskuteczniejszych dentystycznych zabiegów czyszczących. Widocznie wygładza powierzchnię zębów, usuwając (nawet w trudno dostępnych miejscach) osad. Zęby można dzięki niemu przygotować na usuwanie ubytków lub innych zabiegów, dzięki odsłonięciu ukrytych miejsc w jamie ustnej. Jest to także stosunkowo szybka procedura, pozwalająca dentyście na oczyszczenie całej jamy ustnej w trakcie jednej wizyty.

Wady piaskowania zębów

Nawet do kilku godzin po piaskowaniu zęby mogą być wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Ponadto, zabieg piaskowania nie jest refundowany przez NFZ, chociaż nie należy do procedur drogich. Jego cena waha się między 60 do 100 zł.

Czy piaskowanie boli?

Jest to ogólnie metoda uważana za bezbolesną, szczególnie w porównaniu z wieloma tradycyjnymi zabiegami dentystycznymi. Pacjenci w szczególności odczuwają dyskomfort, gdy cząsteczki uderzają w dziąsła zamiast w zęby. Na ból uskarżają się przede wszystkim osoby, u których występuje choroba przyzębia. Osoby z odsłoniętymi szyjkami zębów mogą więc odczuwać niewielki ból.

Jak często można piaskować zęby?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby taki zabieg powtarzać średnio raz na 6-12 miesięcy. Są jednak osoby, które mają skłonności do narastania kamienia, przez co muszą częściej umawiać się na piaskowanie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest