Paznokcie hybrydowe w ciąży – czy są bezpieczne?

Paznokcie hybrydowe od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ są świetnym sposobem na utrzymanie manicure’u w nieskazitelnym stanie nawet do 3 tygodni. Wokół hybryd zrodziło się wiele mitów, w związku z czym kobiety mają wątpliwości co do bezpieczeństwa ich wykonywania podczas ciąży. Zupełnie niepotrzebnie – paznokcie hybrydowe nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Ciąża to bardzo szczególny stan, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian na gruncie hormonalnym. Niektóre przez cały jej okres cieszyć się mogą mocnymi paznokciami, inne – będą walczyć z rozdwajającą się i łamliwą płytką. Wygląd kobiety znacznie wpływa na jej samopoczucie, a ciąża to stan, w którym nie trzeba rezygnować z przyjemności i dbania o siebie.

Od kilku lat paznokcie hybrydowe cieszą się dużą popularnością. Są niezwykle trwałe, odporne na odpryski i uszkodzenia, a dodatkowo utwardzone, przez co możemy zapomnieć o problemie połamanej, rozdwajającej się i nierównej płytki.

Czy w ciąży można robić paznokcie hybrydowe?

Opinie na temat hybryd wykonywanych zarówno kobietom w ciąży, jak i przez kobiety w ciąży, są bardzo podzielone. Najczęstszym zarzutem kierowanym w stronę tej metody jest wykorzystanie acetonu, alkoholu izopropylowego i lampy UV. Warto jednak wiedzieć, że paznokcie hybrydowe nie są zakazane podczas ciąży.

Nie ma jednoznacznych badań świadczących o szkodliwości manicure’u hybrydowego u kobiet w stanie brzemiennym. Spowodowane jest to tym, że kobiety w ciąży są wyłączone z wszelkiego rodzaju eksperymentów. Niektóre badania mogą sugerować związek pomiędzy chemikaliami stosowanymi w salonach kosmetycznych a poronieniami – tyczy się to jednak w większym stopniu samych kosmetyczek, ponieważ klientki nie mają styczności ze szkodliwymi substancjami przez wystarczająco długi czas, by mogły one im zaszkodzić.

Co jest uważane za kontrowersyjne w manicure hybrydowym?

  • Aceton – inaczej propanon, jest organicznym związkiem chemicznym o drażniącym zapachu. Stosuje się go jako rozpuszczalnik. Nie jest to substancja toksyczna, ale uznaje się za drażniącą – może powodować podrażnienia błon śluzowych, łzawienie oczu, mdłości, ból głowy.
  • Alkohol izopropylowy – inaczej cleaner, stosowany w celu odtłuszczenia płytki paznokcia, dezynfekuje. Może wywołać bóle głowy, brzucha, mdłości i spadek ciśnienia tętniczego.Powyższe środki nie stanowią jednak bezpośredniego zagrożenia dla dziecka ani mamy. Nie przenikają do organizmu w takich ilościach, by były niebezpieczne. Aby zminimalizować skutki uboczne stosowania acetonu i izopropanolu, należy zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, w którym wykonywane są paznokcie. Jeśli klientka w ciąży poczuje się źle, powinna odpocząć i ocenić, czy chce, by usługa wykonana była do końca.
    Ciężarna klientka przed wykonaniem paznokci może także poprosić o założenie maseczki, która ograniczy dostęp oparów i nieprzyjemnych zapachów. Warto o niej także pamiętać podczas piłowania paznokci, by pył nie dostał się do dróg oddechowych.
  • Lampa UV – stosowana w celu utwardzenia paznokci. Promieniowanie faktycznie jest szkodliwe, więc kobiety w ciąży nie powinny korzystać między innymi z solarium. Lampa UV, pod którą utwardzany jest lakier, nie stanowi jednak zagrożenia, ponieważ naświetlanie trwa jedynie 30 sekund, wobec czego jest zupełnie bezpieczne i nie musimy z tego powodu rezygnować z upiększania paznokci.

Co może być niebezpieczne podczas wykonywania manicure’u?

Największym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą wykonywanie paznokci, są wszelkiego rodzaju zakażenia – i tyczy się to zarówno ciężarnych jak i zwykłych klientek. Przed wybraniem się do salonu upewnij się, że spełnia on wszystkie standardy higieniczne. Zwróć uwagę na to, czy cążki, pilniki i inne narzędzia wyciągane są ze specjalnych sterylnych woreczków, możesz także poprosić o wysterylizowanie ich przy Tobie. Pamiętaj również, by poinformować kosmetyczkę o Twoim stanie. Sam manicure hybrydowy jest nieszkodliwy, jednak podczas stylizacji mogą zostać użyte także inne kosmetyki czy środki, których jako ciężarna powinnaś unikać.

Wykonywanie paznokci hybrydowych w ciąży jest tematem kontrowersyjnym, jednak nie ma żadnych badań potwierdzających ich szkodliwość, dlatego nie są zakazane w ciąży. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi możliwymi skutkami ubocznymi i dopiero wtedy zdecydować, czy chcemy, by stylizacja została wykonana. Ciąża to okres, w którym kobiety nie muszą rezygnować z pielęgnacji i upiększania – jeśli masz więc ochotę na wykonanie hybryd, śmiało udaj się do zaufanej kosmetyczki!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest