Opadające powieki i ich przyczyny. Domowe sposoby na opadające powieki

Opadające powieki to przypadłość, z którą boryka się spora liczba osób – i co ważne – nie zawsze przyczyną jej występowania jest dojrzały wiek. Wyróżnia się dwa rodzaje ptozy: jednostronne opadanie powieki, gdy atakuje jedno oko i obustronne opadanie powieki, gdy dotyka obydwu oczu. Może być to wada wrodzona, która ustępuje wraz z wiekiem lub nabyta. Na syndrom opadającej powieki mogą skarżyć się również dzieci – nieleczona może trwale zniekształcić wzrok lub znacząco przyczynić się do jego wady. Przyjrzyjmy się więc, jakie czynniki powodują opadanie powiek, jak temu przeciwdziałać lub załagodzić widoczne skutki sposobami, które można zastosować w domowym zaciszu.

Przyczyny opadających powiek

Przyczyn opadających powiek może być wiele, może oznaczać ona zaburzenia neurologiczne – dysfunkcję mięśnia dźwigacza, odpowiedzialnego za utrzymywanie powieki, szczególnie gdy problem występuje na obu powiekach, a także tzw. miastenię, chorobę która wpływa na nerwy i charakteryzuje się osłabieniem mięśni szkieletowych. W niektórych przypadkach ptoza jest spowodowana poważniejszymi chorobami, jak udar albo guz mózgu.

W przypadku dzieci, u których występuje wrodzone opadanie powieki, może rozwinąć się niedowidzenie, potocznie nazywane „leniwym okiem”. Zaburzenie to w znacznym stopniu opóźnia lub ogranicza ich widzenie.

Czasami opadająca powieka pojawia się z wiekiem, gdy skóra i mięśnie słabną i tracą elastyczność – jest to naturalne zjawisko w procesie starzenia. Powodem może być też znaczna utrata wagi, i co za tym idzie tłuszczu, który znajduje się pod powieką.

Opadająca powieka często bywa rezultatem niedobrze przeprowadzonego zabiegu wstrzykiwania botoksu w okolicach oczu, nieprawidłowe umieszczenie kwasu skutkuje częściowo sparaliżowanymi mięśniami brwi lub powieki.

Kiedy niezbędny jest zabieg?

Opadające powieki oprócz względów estetycznych niosą za sobą szereg niedogodności, a często bywają syndromem choroby. W głównej mierze jest to uciążliwe ze względu na ograniczone pole widzenia, podwójne widzenie lub rozmyty obraz, co powoduje, iż czynności takie jak: prowadzenie samochodu, czytanie, czy nawet poruszanie się po schodach sprawiają spory problem. W przypadku gdy opadanie powieki nasila się i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który oceni dokładną przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem w leczeniu ptozy jest blefaroplastyka, czyli laserowa korekcja powiek. Blefaroplastyka powiek górnych jest bardzo popularną metodą stosowaną w chirurgii plastycznej – napina i podnosi powieki. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny, a efekty są długotrwałe. Choć uznawany jest bardziej za zabieg estetyczny, takie rozwiązanie stosuje się również, gdy powodem jest stan chorobowy.

Domowe sposoby na opadające powieki

Skóra wokół oczu charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienka i delikatna, dlatego też najszybciej traci giętkość i jest narażona na pojawienie się zmarszczek, czy opadanie powiek. Co robić, aby skutecznie poradzić sobie z efektem zmęczonych oczu?

1. Krem na opadające powieki

Stosowanie go powinno stać się codzienną rutyną, dzięki skoncentrowanym składnikom odżywczym odmładza i napina powieki. Krem należy stosować na noc, ale może też stanowić bazę pod makijaż.

2. Okłady z rumianku

Rumianek słynie ze swoich łagodzących właściwości, jest zdrowy nie tylko jako napar do picia, ale także jako okład na oczy. Wystarczy zaparzyć rumianek, a ostudzone torebki włożyć do lodówki na ok. 20 minut, następnie położyć na oczy i trzymać 10 minut. W tym czasie śmiało można się zrelaksować, prawda jak przyjemnie?

3. Ogórek zielony

Zielony ogórek również posiada inne zastosowanie i sprawdzi się nie tylko w kuchni. jest dobrym źródłem potasu i witaminy C, które pomagają w leczeniu opadających powiek. Pokrój schłodzony ogórek na dwa plastry na grubość ok. centymetra, nałóż na oczy, odczekaj 15 min i voila! Skóra będzie odświeżona i nawilżona.

4. Oliwa z oliwek

Przeciwutleniacze, które zawarte są w oliwie z oliwek całkiem dobrze radzą sobie z leczeniem problemu opadających powiek. Podgrzej trochę oliwy z oliwek, tak aby była letnia (nie gorąca!), następnie masuj powieki przez 5 minut. Pozostaw na noc. Oliwa przywróci skórze elastyczność i ochroni ją przed wysuszeniem.

5. Kostki lodu

Skórę wokół oczu przecieraj delikatnie kostkami lodu po 30 sekund z każdej strony. Lód zwężąa naczynia krwionośne, uelastycznia skórę.

Pamiętaj! Dobrze nawilżona i natłuszczona skóra z pewnością się odwdzięczy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest