Olejowanie włosów – na czym polega?

Olejowanie włosów staje się coraz bardziej modne i jak się okazuje jest niezbędne do radzenia z problemami takimi jak wypadanie włosów i łupież. Bez jakiejkolwiek dawki oleju włosy mogą stać się szorstkie, suche i kędzierzawe. Olejowanie szczególnie wpływa na wygląd włosów, służy ich nawilżeniu oraz sprawia, że stają się zdrowsze i sprężystsze. Systematyczne i codzienne olejowanie odbuduje włosy mocno zniszczone i przywróci im zdrowy wygląd i dobrą kondycję.

Olejowanie włosów – na czym polega?

Rodzaj oleju i sposób olejowania należy wcześniej przetestować na swoich włosach, a następnie wybrać ten najlepszy dla siebie. Do najpopularniejszych olejów do „olejowych” zabiegów należą między innymi: olej kokosowy, olej migdałowy, olej jojoba, olej lniany i oliwa z oliwek. Tego typu naturalne oleje to fantastyczne multitaskery, które przynoszą włosom dziesiątki korzyści. Ich tłusta formuła ułatwia rozczesywanie i odbudowuje włókno włosa, zamykając łuski osłonek, przez co włosy stają się bardziej błyszczące i gładkie. Zaletą większości olejków jest obecność kwasów tłuszczowych, które zastępują lipidy we włosach, których niedobór sprawia, że włos się rozdwaja. Przyczyną utraty lipidów są zabiegi chemiczne, prostowanie, suszenie, a także promieniowanie UV.

Dlaczego warto olejować włosy?

Zabieg jest bardzo prosty i każdy może go wykonać w domu. Tak naprawdę najważniejszą rzeczą w przypadku olejowania jest równomierne rozprowadzenie oleju, dlatego zaleca się dzielenie włosów na co najmniej dwie sekcje – górną i dolną.
Kilka kropli należy rozprowadzić na dłoni, a następnie dokładnie wetrzeć w umyte i wilgotne włosy, po czym dobrze jest jeszcze je przeczesać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Czynność należy powtórzyć z kolejną (lub kolejnymi) sekcjami. Na bardzo grube i gęste włosy kilka kropel oleju może nie wystarczyć. Ważne jest to, żeby włosy były tylko delikatnie nasmarowane olejem. Tłuszcz nie może z nich ściekać i ich obciążać. Olej może być nakładany zarówno na same końcówki, jak i na skórę głowy. Taki masaż skalpu pobudzi krążenie w naczyniach krwionośnych i dotleni cebulki, co przyspieszy porost włosów i pomoże nam w walce z ich wypadaniem.

Jak przygotować się do olejowania włosów?

Miksturę olejową można zrobić według własnych preferencji. Możesz sama stworzyć swoją odżywkę, łącząc 200 ml oleju kokosowego z łyżką każdego z olejów: migdałowego, lnianego, olejku jojoby. Do takiej mieszanki możesz również dodać zawartość kapsułki witaminy E. Taka odżywka DIY zawiera wszystkie niezbędne składniki, które wnikając w strukturę włosa, poprawiają jego elastyczność i widocznie odżywią.

Odżywkę możesz spersonalizować. Różne oleje charakteryzują się zmiennymi proporcjami kwasów tłuszczowych jednonasyconych i wielonienasyconych, dzięki czemu mają różne korzyści. Bardzo suche, zniszczone włosy, potrzebują czegoś cięższego, jak olej kokosowy, ponieważ przesuszone włosy są wysoce chłonne. Nie ma nic bardziej nawilżającego dla włosów niż zwykły olej kokosowy. Profesjonalni fryzjerzy zalecają nawet dodanie odrobiny oleju kokosowego do odżywki kupionej w drogerii. Z kolei olej jojoba jest szczególnie znany ze swoich właściwości nawilżających. Olej arganowy, dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych i witaminy E, pozostawia włosy miękkie, jedwabiste i gładkie. Efekty działania są widoczne już po pierwszym zastosowaniu – włosy stają się łatwe do rozczesywania i będą odbijały światło, dzięki czemu będą wyglądać wyjątkowo błyszcząco.

Nie ma tylko jednej formuły. Szukaj olejów w szamponach, odżywkach lub produktach do stylizacji, aby uzyskać dodatkowe korzyści. Jeśli nie przekonuje cię olejowanie samym olejem, spróbuj wzbogacić zwykły szampon lub odżywkę kilkoma kroplami wybranego olejku i trzymać pianę na głowie trochę dłużej niż zazwyczaj.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest